Φωτογράφηση εντός αεροσκάφους

gioannis":40pqb6ss said:
h mhtera mou phre sintaksh apo thn oa to 96" me ypano pano 20 xronia servirismata ...........(kai exo dei kai zish thn nootropia ton neon koritsion kai to stylaki tous) kai pistepse me einai polles aytes ...................

Ενας λογος παραπανω να μη μιλας ετσι για αυτες.Μπορει να υπαρχουν κοπελες αεροσυνοδοι με υφος 150 καρδιναλιων χωρις να υπαρχει λογος να το εχουν(και εγω εχω δει) αλλα δεν ειναι ολες ετσι.Υπαρχουν και προσγειωμενες ιπταμενες. :twisted: (και απο αυτες εχω δει)
Εξαλλου σε ολες τις δουλειες υπαρχουν καλοι και κακοι επαγγελματιες και ανθρωποι.
Παντως στην αρχη που εγραψες για τον τροπο που σου μιλησε η συγκεκριμενη νομιζω οτι εχεις δικιο, ηταν λιγο αγενης.Και μην ξεχναμε οτι ενα απο τα βασικα που πρεπει να μπορει να κανει μια αεροσυνοδος ειναι να ειναι επικοινωνιακη,να φερεται με ευγενεια σε οποιοδηποτε επιβατη και να διαθετει υπομονη απεναντι σε οποιαδηποτε παραξενια.Ποσο μαλλον σε καποιον που ειναι φιλος της αεροποριας.
 
Τί λέτε ρε παιδιά τώρα είναι δυνατόν? Επειδή δηλαδή κάποιον του κ***ώνει να πάρει φωτογραφίες από το κοκπιτ ενός αεροπλάνου, έχει άδικο η αεροσυνοδός να τον κάνει παρατήρηση? ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΕΛΕΙ? Αυτή τρώει τέτοια νίλα κάθε μέρα για να πάρει τα 700 ευρώ που το τελευταίο πράγμα που θέλει είναι να κάνει τον αστυνομικό σε διάφορους περίεργους νεαρούς.

Και στην τελική, ΑΥΤΗ Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, το οποίο υπάρχει για την ΔΙΚΗ ΜΑΣ ασφάλεια και κατ' επέκταση για την ασφάλεια της αεροσυνοδού. Το θεωρείται παράλογο να απαγορεύονται οι φωτογραφίες στα κοκπιτ από τυχαίους με όλα αυτά που συμβαίνουν? Όταν παραβιάζεται ένας κανονισμός ασφαλείας έχει ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ η αεροσυνοδός να κάνει με ΟΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΕΛΕΙ παρατήρηση γιατί ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ μαζί με την δική μας.

Και στο κάτω κάτω πες ρε φίλε αντρίκια : πήγα να τρυπώσω και να βγάλω 3 φωτογραφίες γιατί γουστάρω το spotting κτλ κτλ αλλά με κάναν τσακωτό και μου τη μπήκαν! Έτσι ναι. Όχι φταίει η αεροσυνοδός που σου μίλησε άσχημα.

ΕΛΕΟΣ
 
Χα καλο! :D
Παιζεται η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΑΣ και Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΗΣ με το αν βγαλει καποιος φωτογραφιες το κοκπιτ;Αυτο πρωτη φορα το ακουω!Μη μου πειτε οτι εχουν βγει τιποτα περιεργες εξελιγμενες φωτογραφικες μηχανες που επηρεαζουν το αεροπλανο αν το φωτογραφιζεις :!: :D
Αγαπητε emmanuil,πρωτον οι διαφοροι περιεργοι νεαροι ειναι ισως ανθρωποι που αγαπουν πιο πολυ την αεροπορια απο οτι η συγκεκριμενη κυρια.
Δευτερον, δεν της λεει κανεις να κανει τον αστυνομικο και τριτον αν τρωει νιλα ας αλλαξει δουλεια.
Επισης μου αρεσε πολυ αυτο με το οτι η αεροσυνοδος εχει ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να κανει με ΟΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΕΛΕΙ παρατηρηση(ξερετε μαστιγωματα,μεσαιωνικα βασανιστηρια κλπ). :D
Οντως ΕΛΕΟΣ alla na eisai kala, gelasame nyxtiatika! :D :D :D
 
emmanuil":1qd98ijb said:
Τί λέτε ρε παιδιά τώρα είναι δυνατόν? Επειδή δηλαδή κάποιον του κ***ώνει να πάρει φωτογραφίες από το κοκπιτ ενός αεροπλάνου, έχει άδικο η αεροσυνοδός να τον κάνει παρατήρηση? ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΕΛΕΙ? Αυτή τρώει τέτοια νίλα κάθε μέρα για να πάρει τα 700 ευρώ που το τελευταίο πράγμα που θέλει είναι να κάνει τον αστυνομικό σε διάφορους περίεργους νεαρούς.

Και στην τελική, ΑΥΤΗ Η ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΡΟ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, το οποίο υπάρχει για την ΔΙΚΗ ΜΑΣ ασφάλεια και κατ' επέκταση για την ασφάλεια της αεροσυνοδού. Το θεωρείται παράλογο να απαγορεύονται οι φωτογραφίες στα κοκπιτ από τυχαίους με όλα αυτά που συμβαίνουν? Όταν παραβιάζεται ένας κανονισμός ασφαλείας έχει ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ η αεροσυνοδός να κάνει με ΟΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΘΕΛΕΙ παρατήρηση γιατί ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ μαζί με την δική μας.

Και στο κάτω κάτω πες ρε φίλε αντρίκια : πήγα να τρυπώσω και να βγάλω 3 φωτογραφίες γιατί γουστάρω το spotting κτλ κτλ αλλά με κάναν τσακωτό και μου τη μπήκαν! Έτσι ναι. Όχι φταίει η αεροσυνοδός που σου μίλησε άσχημα.

ΕΛΕΟΣ

Μανωλακη,εχεις μεγαλη πλακα! Κ εξηγουμαι:
-Με οποιον τροπο θελει μπορει να του κανει παρατηρηση ετσι?Δηλ. αν του ελεγε "κατεβασ΄τη μηχανη μη στη βαλω εκει που δε λαμπει ο ηλιος" θα ηταν ΟΚ ετσι? Κ ο gioannis θα επρεπε να το βουλωσει. :D
-Περιμενω (με τα χερια στην κοιλια,γιατι ειμαι βεβαιος οτι παλι θα σκασω στα γελια) να μας εξηγησεις γιατι η φωτογραφηση ενος cockpit συνιστα απειλη για την ασφαλεια πτησεων. (:D σε λιγο)
-Για να μη μιλησουμε για φωτογραφηση των αεροπλανων απ εξω, ετσι? Εκει να δεις τρομοκρατια... :D Αμα ειναι, πες το μας ρε φιλε, να τραβαμε καμια πεταλουδα.
-(Μπονους αυτο) Μαλλον δεν εχεις παρει χαμπαρι σε τι forum τα εγραψες αυτα.

Και ενα τελευταιο σχολιο. Του ειπε "πλιζ ΝΤΙΛΙΤ δε φοτος". Σαν να λεμε (ξεχνωντας οτι ζουμε στην ψηφιακη εποχη)οτι του ειπε "δωσε μου το φιλμ". Αυτο δεν εχει δικαιωμα να στο κανει ΚΑΝΕΝΑΣ (μα ΚΑ-ΝΕ-ΝΑΣ), εκτος κ αν εχεις παραβει συγκεκριμενους νομους κ διαταξεις (βλ. αεροπορικες βασεις, κλπ)

ΥΓ: Μηπως εισαι αεροσυνοδος?
 
Skeftikate omos kai tin alli ekdoxi? mporei me autes tis fotografies oi tromokrates na vroun pros ta pou peftei to cockpit :D :D

Panos
 
gioannis":hm2ieab9 said:
h mhtera mou phre sintaksh apo thn oa to 96" me ypano pano 20 xronia servirismata ...........(kai exo dei kai zish thn nootropia ton neon koritsion kai to stylaki tous) kai pistepse me einai polles aytes ...................

Με τη μητερα σου πρωην αεροσυνοδο και παρ'ολα αυτα ονομαζεις τις αεροσυνοδους και πρωην συναδελφισσες της "σερβιτορες πολυτελειας" και οτι παιρνουν "τρελο μεροκαματο"??? Και μας λες οτι η μητερα σου εκανε "σερβιρισματα" επι 20 χρονια????? Αυτα τα εγραψες εις γνωσιν της μητερας σου? Κι εμενα η γυναικα μου ειναι πρωην αεροσυνοδος. Οπως ειπε και η Connie το πρωην επαγγελμα της μητερας σου ειναι ενας λογος παραπανω να μη μιλας κατ' αυτον τον τροπο. Ισως θα ηταν χρησιμο να σου πει η μητερα σου ποιες ειναι οι ευθυνες μιας αεροσυνοδου (και γενικα του πληρωματος) συνολικα και οχι μονο στο θεμα του σερβιρισματος! Επειδη εσυ, εγω ή ο οποιοσδηποτε αλλος, πιθανως να μην εχει πεσει ποτε σε emergency καταστασεις, δε σημαινει οτι οι αεροσυνοδοι και οι φροντιστες ειναι σερβιτοροι του αερα.
Και παλι διευκρινιζω οτι δε μιλαω για τη συμπεριφορα της εν λογω κοπελας στη συγκεκριμενη στιγμη. Οπως ειπωθηκε και παραπανω, ο σωστος τροπος απο πλευρας μας ειναι να ρωταμε ευγενικα αν μπορουμε να επισκεφθουμε το κοκπιτ και 99 στις 100 περιπτωσεις, δεν θα πει καμμια αεροσυνοδος ή κυβερνητης "οχι". Δε συνιστα τρομοκρατια το να βγαζεις φωτογραφιες, αλλα απο την αλλη δεν μπορεις την ωρα που επιβιβαζεσαι στο αεροπλανο αντι για δεξια προς τα καθισματα εσυ να πηγαινεις προς το κοκπιτ ,ετσι γιατι σου'ρθε.
 
Εντάξει λοιπόν!

Δε θα πω ότι αυτό το topic υποβαθμίζει το επίπεδο (αλήθεια ποιο???) που θέλουμε να κρατήσουμε σε αυτό το forum μιας και μπαίνουν και κάποιοι σοβαροί άνθρωποι (τιιιιιι??)...

Θα πω όμως πως ότι :
:arrow: η αεροσυνοδός κακώς έκανε ότι έκανε στην αρχή...
:arrow: ο τρόπος με τον οποίο μιλάς για την αεροσυνοδό (και όποια άλλη) δε θίγει την ίδια αλλά κυρίως εσένα. Λυπάμαι που το λέω αλλά από αυτά που γραφόμαστε, κρινόμαστε...
:arrow: Μα έλεος, ανοιχτή η πόρτα του cockpit και δε μπαίνεις να χαιρετήσεις :?:
 
Η ουσία ανεξαρτητα από το εάν είναι θέμα ασφάλειας ή όχι είναι η εξής :

Απαγορεύεται ή δεν απαγορεύεται να βγάζεις φωτογραφίες το κοκπιτ και εξωτερικά το αεροπλάνο? Απαγορεύεται. Επομένως οποιος το κάνει (και εγώ το κάνω) όταν τον πιάνουν τσακωτό δεν γκρινιάζει. Γιατί αυτό που κάνει απαγορεύεται. Απλά. Η αεροσυνοδός κάνει αυτό που της είπαν. Της είπαν : "Μην αφήνεις κανέναν να βγάζει φωτογραφίες το κοκπιτ". Αυτό κάνει και καλά κάνει. Μην πάτε στο άλλο άκρο (μαστιγια και εξυπνάδες). Ο τρόπος της δεν ήταν προσβλητικός. Αυστηρός ναι όχι όμως και προσβλητικός.

@seven4seven. Όταν διαφωνείς με κάποιον μη το γυρνας στο προσωπικό. Μανωλάκη και μαγκιες μόνο στους φίλους σου. Αν με ήξερες προσωπικά δεν θα μου μιλαγες ετσι. Από το ιντερνετ και πίσω από την ανωνυμία όλοι μάγκες είμαστε.
 
emmanuil":12pdcj2o said:
Η ουσία ανεξαρτητα από το εάν είναι θέμα ασφάλειας ή όχι είναι η εξής :

Απαγορεύεται ή δεν απαγορεύεται να βγάζεις φωτογραφίες το κοκπιτ και εξωτερικά το αεροπλάνο? Απαγορεύεται. Επομένως οποιος το κάνει (και εγώ το κάνω) όταν τον πιάνουν τσακωτό δεν γκρινιάζει. Γιατί αυτό που κάνει απαγορεύεται. Απλά. Η αεροσυνοδός κάνει αυτό που της είπαν. Της είπαν : "Μην αφήνεις κανέναν να βγάζει φωτογραφίες το κοκπιτ". Αυτό κάνει και καλά κάνει. Μην πάτε στο άλλο άκρο (μαστιγια και εξυπνάδες). Ο τρόπος της δεν ήταν προσβλητικός. Αυστηρός ναι όχι όμως και προσβλητικός.

@seven4seven. Όταν διαφωνείς με κάποιον μη το γυρνας στο προσωπικό. Μανωλάκη και μαγκιες μόνο στους φίλους σου. Αν με ήξερες προσωπικά δεν θα μου μιλαγες ετσι. Από το ιντερνετ και πίσω από την ανωνυμία όλοι μάγκες είμαστε.

Για εξηγησε μας λοιπον (πριν μας δειρεις,δηλαδη) ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η φωτογραφηση αεροσκαφων μεσα κ εξω? ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ, ΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΙ? Γιατι ακομα στην ερωτηση μου "γιατι ειναι απειλη για την ασφαλεια πτησεων η φωτογραφηση" δεν απαντας, αρα μαλλον κ εσυ σαν την αεροσυνοδο κανεις κ διαδιδεις ο,τι σου πουν. Μπραβο!
Κ επειδη χαλαστηκες που το γυρισα στο προσωπικο, εμενα Αλεξανδρο με λενε, κ συφιλλιαζομαι ιδιαιτερα οταν με λενε Αλεκο. Χρησιμοποιησε το αν νοιωθεις καλυτερα.
 
KLALHSPERA SE OLOYS TORA TELEYTAIA VLEPO POLI EIRONIA KAI PAREXHGEISIS STO FORUM. OPOS EIPE KAI O AKIS SE ALLO POST EDO EINA FORUM KAIOXI CHAT ROOM SAS PARAKALO OPOS PISTEYO KAI OI YPOLOIPOI. :( SORRY GIA TO OFF TOPIC AKI
 
Top