Frequency scanner / AirBand

Εχω αγορασει και εγω την diamond , μαζι με το maycom 108. Να ρωτησω κατι? Εχει κατι σχεδιαγραμματα στο πλαι σχετικα με την αποδοση της, αυτο που εγω καταλαβαινω ειναι οτι για να ακουω αεροπλανα σε μακρινη αποσταση πρεπει να την εχω τερμα ανεβασμενη. κανω σωστα ? sorry αν ειμαι εντελως ασχετος απλα εχω αυτη την απορια

ευχαριστω
 
Το σχεδιάγραμμα σου λέει σε τι μήκος πρέπει να είναι η κεραία για τη συγκεκριμένη συχνότητα, π.χ. στα 120Mhz πρέπει να έχει μήκος 62-63 εκατοστά(ή όπως φαίνεται από τους αριθμούς στα δεξιά πρέπει να είναι ανοιχτα 4.5 "κομμάτια" της κεραίας). Για airband το μήκος πρέπει να κυμαίνεται από περίπου 70cm (108Mhz) εως 55cm(136Mhz). Το όσο πιο ανοιχτή η κεραία τόσο καλύτερη η λήψη δεν ισχύει. Υπάρχει και μαθηματικός τύπος για τον υπολογισμό του μήκους της κεραίας τον οποιό δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή, αλλά θα επανέλθω
 
μήκος κεραίας = 300:L:4

όπου L = η συχνότητα.

π.χ. θέλουμε κεραία για τους 118,00 Ο τύπος πάει 300:118=2,54:4=0,63 εκατοστά κ.ο.κ.

Περισσότερα με scanner σχεδιασμό κεραιών, αποδόσεις φθηνές λύσεις με νόημα σε λίγο καιρό.

Emerson wrote : sorry αν ειμαι εντελως ασχετος απλα εχω αυτη την απορια
Σχετικά με τον φίλο Emerson δεν υπάρχει λόγος για συγνώμη. Ενας από τους λόγους που υπάρχει το forum είναι για να λύνουμε απορίες. Όλοι έχουμε και ποτέ δεν θα σταματήσουμε να έχουμε απορίες στον αεροπορικό χώρο. :)


ansarigi":s4mdkxpi said:
Το σχεδιάγραμμα σου λέει σε τι μήκος πρέπει να είναι η κεραία για τη συγκεκριμένη συχνότητα, π.χ. στα 120Mhz πρέπει να έχει μήκος 62-63 εκατοστά(ή όπως φαίνεται από τους αριθμούς στα δεξιά πρέπει να είναι ανοιχτα 4.5 "κομμάτια" της κεραίας). Για airband το μήκος πρέπει να κυμαίνεται από περίπου 70cm (108Mhz) εως 55cm(136Mhz). Το όσο πιο ανοιχτή η κεραία τόσο καλύτερη η λήψη δεν ισχύει. Υπάρχει και μαθηματικός τύπος για τον υπολογισμό του μήκους της κεραίας τον οποιό δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή, αλλά θα επανέλθω
 
Elliott LGAV":gfabpvt4 said:
μήκος κεραίας = 300:L:4

όπου L = η συχνότητα.

π.χ. θέλουμε κεραία για τους 118,00 Ο τύπος πάει 300:118=2,54:4=0,63 εκατοστά κ.ο.κ.

Περισσότερα με scanner σχεδιασμό κεραιών, αποδόσεις φθηνές λύσεις με νόημα σε λίγο καιρό.

Mipos eisai RadioErasitexnis ????? ;)

Makari na mas edines perisoteres plirofories sxetika me kerees.
Ego psaxno sxedia gia keres gia tin AirBand alla na exoun kai kapia ikanopiitiki apolabi se DB

Blepis meno 12 D.M.E. ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΟΦΛΙ ΤΟΥ 09 kai exo kai 3 fusikous ogkous endiamesa. OTI XEIROTERO

Pliroforiaka episeis na anafero oti exo brei kerees pou arxizoyn apo 100euro mexri 1500euro
 
Θα σου πω εν συντομία,

Επί σειρά ετών έκανα πολλές δοκιμές με διάφορα είδη κεραιών και ΤΟ ΙΔΙΟ receiver, ένα Yupiteru VT225 το οποίο έχει sensitivity 0,2μv. To airband αυτό είχε signal strength indicator, οπότε κρατούσα Logbook με λήψεις κλπ για πολλά χρόνια.
Υστέρα από πάρα πολλά χρήματα, χρόνο, κόπο και δοκιμές αποφάσισα τα εξής:

Η επιλογή της κεραίας έχει να κάνει με δύο βασικούς συντελεστές.
1. Που θα τοποθετηθεί

Αν δηλαδή είναι σε μία περιοχή με πολύ θόρυβο, προφανώς δεν θέλεις ένα VHF με sensitivity 0,2μv γιατί θα μπάζει αβέρτα. Καλύτερα ένα «κουφό». Επίσης στην περίπτωση που έχεις την ατυχία να μένεις σε τέτοιο μέρος ούτε μήκος καλωδίου έχει ιδιαίτερη σημασία ούτε τίποτα. Με λίγα λόγια στην περίπτωση αυτή μην ψάχνεις πολλά και μην ξοδεύεις πολλά. Οι φθηνές επιλογές είναι : α) αγορά φίλτρου (ένα καλό high pass μπορεί να έχει και όσο ο δέκτης σου η και παραπάνω) ή β) Μία κουλούρα RG58 και άφησέ την να είναι πηνίο στο μπαλκόνι (εντελώς ανορθόδοξο αλλά δουλεύει απίστευτα). Ύστερα στην Αθήνα που έχει το πρόβλημα θορύβου μπορείς να έχεις κάλυψη όλου του FIR από το δωμάτιο μιας και όλοι οι ελεγκτές σχεδόν ακούγονται μέσα στο λεκανοπέδιο. Δεν θα ακούς τα αεροπλάνα βέβαια αλλά υπό Κ.Σ. αυτό νομίζω δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία γιατί δεν λένε και πολλά πράγματα πια. (κάποτε είχε νόημα να ακούς το αεροπλάνο για τα estimate κλπ), τώρα είναι λιτές οι συνομιλίες, τουλάχιστον το μεγαλύτερο ποσοστό τους. Πχ

AC : ELY001 with you squawking 4321
ATC : Identify xx miles west of XX flight plan route omit position reports.

2. Τι μηχάνημα βάζεις από κάτω.
Αν τώρα δεν τίθεται το πρώτο θέμα έχεις την δυνατότητα καλής ακρόασης. Δεν μπορείς όμως να έχεις ένα Maycom που έχει 75 € με μία κεραία που έχει 500!!!
Το ραδιάκι ότι και να του βάλεις από πάνω δεν θα μιλήσει περισσότερο. Ούτε η κεραία θα σου αποδώσει αυτά που λέει ο κατασκευαστής της φυσικά.

Στην περίπτωση λοιπόν που μιλάμε για scanner κάτω των 100 € :
Τα VHF έχουν δεδομένη λήψη. Η απόσταση που μπορείς να ακούσεις δηλαδή είναι δεδομένη. Η διαμόρφωση ΑΜ και σίγουρα θέλεις Omni Direction. Τώρα ότι κεραίες και να βάλεις από κάτω δεν έχουν σημασία. Άρα ένα 2πολάκι που έχει κάτω από μέχρι 10 € είναι πολύ super. Όποιος έχει άλλη γνώμη ας φέρει ότι κεραία θέλει να δούμε.
Τώρα αν θέλεις το διπολάκι, αν έχεις πρόβλημα προς μία κατεύθυνση του κτυπάς και ένα reflector element στην πλάτη και κερδίζεις και κάτι ψηλά ακόμη.

Να αναφέρω πάντως για τις δυνατότητες του διπόλου ότι όταν έμενα Γλυφάδα είχα ένα δίπολο + reflector γυρισμένο στον Υμηττό (για να ακούω LGAV προσπαθούσα αλλά που). Έπιανα controller MALTA στο 118,97 από ανακλάσεις στον Υμηττό!!!!
Όσοι γνωρίζουν τον Malcolm θα το ξέρουν. Η κεραία αυτή που στοίχισε περίπου 15 €!!!

Τώρα για X-treme πράγματα είναι άλλη συζήτηση.
 
Εγώ να πω οτι έχω ένα albrecht ΑΕ-30Η με 5-6 μέτρα καλώδιο και κεραία omni (multi-band από 25Μhz μέχρι 1.2ghz νομίζω). Μένω στους πρόποδες του Υμηττού και λόγω του θορύβου από τους σταθμούς που έχουνε κεραίες στον Υμηττό αλλά και γενικότερα της κατάστασης στο λεκανοπέδιο, αναγκάστικα και πήρα και φίλτρο (το οποίο έκανε όσο το scanner και λίγο παραπάνω..) και πάλι το squelch το έχω στο 8/10. ΠΟΛΥ θόρυβος στο λεκανοπέδιο (αλλά και η κεραία μου δεν είναι κατάλληλη) αλλά ακούω άνετα όλα τα ACC (αθήνα & μακεδονία), LGAV APP & DEP, LGAV ATIS κλπ. Λόγω του Υμηττού που είναι μες τη μέση δεν ακούω τίποτα από ground του Βενιζέλου αλλά ότι κεραία και δέκτη να έβαζα δεν υπήρχε περίπτωση :(
Οπότε όπως είπε και ο Elliott LGAV, αναλόγως την περιοχή που μένεις και το τι θες να ακούς, θα πρέπει να επιλέξεις και εξοπλισμό.. Δεν έχει νόημα να χαλάσεις ένα κάρο χρήματα για να κάνεις την δουλειά που κάνει και κάτι πιο φτηνό..
 
Elliott LGAV":1blr1nhw said:
Θα σου πω εν συντομία
Επί σειρά ετών έκανα πολλές δοκιμές με διάφορα είδη κεραιών και.........
.......... Τώρα για X-treme πράγματα είναι άλλη συζήτηση

Φίλε Elliott σχετικά με αυτά που ανέφερες στο μήνυμα σου είμαι γνώστης γιατί έχω κάνει αμέτρητες δοκιμές (ραδιοερασιτέχνης βλέπεις).

Μπορείς να δει τα μηχανήματα που έχω στο ακόλουθο link:
http://www.gzaimis.gr/hobbys-foto/pompo ... dektes.htm

Eδώ και 4 χρόνια περίπου έχω ΚΑΙ το maycom AR108 ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ.
Έχω πειραματιστή με δίπολα με Ground Plane με κεραίες τύπου Yagi (κατευθηντική).

Να φανταστείς τι πρόβλημα έχω με την λήψη που ορισμένες μέρες λόγο καιρού αλλάζει η ο λοβός ακτινοβολίας της κεραίας του αεροδρομίου. Εκεί που το ακούω μια χαρά την επομένη δεν ακούγεται τίποτα- τρελό ακούγεται έτσι ;;;;;;-

Για την ιστορία να αναφέρω ότι όταν λειτουργούσε ο παλιός πύργος δεν αντιμετώπιζα κανένα απολύτως πρόβλημα.
Είχα σήμα 5στα 5.

Από την στιγμή που μεταφέρθηκαν στον νέο πύργο το σήμα έπεσε κάτω από του 1στα 5. Δηλαδή σχεδόν μηδενικό.


Έχω κάνει και αλλά διάφορα που όμως δεν μπορώ να αναφέρω από εδώ.

Οπότε τι μας έχει απομείνει;;;;;;;;
MONO ΤΑ Χ-ΤRΕME
;)

ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ: :idea:
ΤΟ ΣΩΣΤΟ maycom AR108 ΑΝΤΙ ΤΟΥ Malcolm
 
Από την Σάμο πάντως μπορούν να γίνουν πολλά X-treme!!!
Θα τα πούμε από κοντά.

Μπορείς να φανταστείς μέγεθος VHF Yagi 33 element για τους 120MHz? :shock:
Δούλεψε πάντως. :D
 
Elliott LGAV":2bmuun6h said:
Από την Σάμο πάντως μπορούν να γίνουν πολλά X-treme!!!
Θα τα πούμε από κοντά.
Μπορείς να φανταστείς μέγεθος VHF Yagi 33 element για τους 120MHz? :shock:
Δούλεψε πάντως.
Πως δεν μπορώ
Αλλά χρειαζόμαστε ολόκληρη ταράτσα για να την τοποθετήσουμε[/b]
:D :D :D :D :D :D :D :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :D :D :D :D :D :D :D

Δες την επόμενη φωτογραφία:
http://www.dpdproductions.com/photos_an ... _small.jpg
118-1000 MHz Scanner Radio LP Antenna
13 Element Multi Band LP with 8dbi Gain.

Η τιμή της τώρα:
U.S.A. ...... $159.95 USD
U.K .......... £129.00
 
maycom - diamond

Ειμαι κατοχος (προσφατος) του maycom AR108 και
θελω απλα να σας ενημερωσω οτι απο την περιοχη μου (διδυμοτειχο)ακουω καθαρα το instaboul control ενω αδυνατο να ακουσω το αεροδρομιο Αλεξ/πολης με αποσταση απο τον τοπο μου 42 ΝΜ..Παντως οι επιδοσεις με την diamond srh 789 αυξηθηκαν ιδιαιτερα..!!Ετσι για απλη ενημερωση ;)
" Άρα ένα 2πολάκι που έχει κάτω από μέχρι 10 € είναι πολύ super."
Θα μπορουσε στην περιπτωση μου (maycom AR10:cool: να κανει δουλεια..?
Αν ναι απο που θα μπορουσα να το προμηθευτω? Ευχαριστω!!
 
Top