Γενικές (αεροπορικές) απορίες !!!

xv δεν κανονίζουμε κανένα 3ήμερο στην λίμνη του Πλαστήρα. Εχω 6 HF και σκονίζονται. Πέρυσι τέτοιο καιρό είχα τραβήξει ένα ξενύχτι και άκουγα την United JFK-HKG για πάνω από 6 ώρες. Από 11.390 > 8.828 > 6547...άστα να πάνε. Βέβαια από ότι κατάλαβα εκείνη την νύχτα μάλλον είχε «πέσει» το datalink γιατί όλοι έκαναν position reports και δεν χρησιμοποιούσαν CPDLC. Όσο για το 5517 άσε απογοήτευση. Ήμουν πριν 1 μήνα πιλοτήριο στην ΟΑ105 και περάσαμε μέχρι την Lusaka VHF!!!! Βέβαια αυτό το 124.70 μετά το SML στο HSSS ήταν χειρότερο από HF. Πάντως τις τρελές πτήσεις τις πιάνεις 11.300 από 5-8 το πρωί που ξεφυτρώνουν κάτι λουλούδια από την Addis και to Mogadishu. Αχ τι μου κάνετε τώρα. Πρέπει να βρω MP3 να στείλω να σας βάλω στην πρίζα


sv1xv":3gbrtv5o said:
Elliott LGAV":3gbrtv5o said:
Ένα από τα περίεργα της ιστορίας είναι ότι οι φωνές που ακούγονται στα HF ΔΕΝ είναι ελεγκτών εναερίου κυκλοφορίας (τουλάχιστον αυτό ίσχυε μέχρι το 1995 περίπου)

Ηλία, αυτό ισχύει ακόμα. Οι ελεγκτές περνάνε τα μηνύματα ηλεκτρονικά στους χειριστές των ασυρμάτων.

Τα ΝΑΤ σε συνδυασμό με τα HF είναι μεγάλη τρέλα.

Πάντως εγώ τώρα είμαι στο AFI (5517 kHz) :)
 
Το μεγαλύτερο...

Ποιο αεροδρόμιο έχει το μεγαλύτερο runway στον κόσμο?
 
Mallon einai to cape canaveral stin florida apo ekei pou feugei to shuttle, kapote eixa tin tyxi meta apo sxetiki egkrisi na kano low pass
 
Νομίζω ότι είναι ο μοναδικός που ακολουθεί την καμπυλότητα της Γης.
 
To "Cape" και η Edwards έχουν 15000πόδια (4,6 χιλιόμετρα) διαδρόμους. Μάλιστα στην Edwards είναι 13 πόδια μακρύτερος

Όμως ο μακρύτερος όλων, είναι στο καινούργιο (σχετικά) αεροδρόμιο του Ντένβερ στο Κολοράντο και συγκεκριμένα ο 34L/16R που είναι 16000πόδια (4,9 χιλιόμετρα).

Δεν μιλάμε για αποξηραμένες λίμνες κλπ, αλλά μόνο για ασφαλτοστρωμένους διαδρόμους.
 
gonso":s0q4z95s said:
To "Cape" και η Edwards έχουν 15000πόδια (4,6 χιλιόμετρα) διαδρόμους. Μάλιστα στην Edwards είναι 13 πόδια μακρύτερος

Όμως ο μακρύτερος όλων, είναι στο καινούργιο (σχετικά) αεροδρόμιο του Ντένβερ στο Κολοράντο και συγκεκριμένα ο 34L/16R που είναι 16000πόδια (4,9 χιλιόμετρα).

Δεν μιλάμε για αποξηραμένες λίμνες κλπ, αλλά μόνο για ασφαλτοστρωμένους διαδρόμους.

Χώρο νάχουμε να χαλάμε!.... Πράγματι είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ αεροδρόμιο, όπως αρμόζει στ' Αμερικάνικα δεδομένα. Τώρα, γιατί 16000 πόδια διάδρομο [ανήκουστο μήκος], κανείς δεν ξέρει.
Aρκει να σκεφτεί κανείς ότι 10000 πόδια στα 5400 πόδια υψόμετρο που είναι αυτό φτάνουν και περισσεύουν για 747 (και μάλλον και για Α380)! :oops:
 
Pantos i moni logiki eksigisi gia to Denver einai to ipsometro.
Isos einai gia hot & high conditions, alla kai pali sto Denver spania exi pano apo 100° F
I mesi megisti thermokrasia ton Ioulio einai 87°F.

To aerodrimio einai ontos entiposiako sto telos ton great plains me thea ta Rocky Mountains.
Ixa kani mia ptisi Denver-Santa Fe me ena 19-thesio pano apo ta Rockies fantatstiki empiria.
To kalitero itane oti o sinkivernitis ekane kai to security announcment, mias kai den ixame aerosinodo. Sorri gia to off-topic, apla to thimithika.
 
παιδιά να με συγχωρείτε εάν αυτό που θα πω είναι λίγο άσχετο αλλά έχω την εντύπωση ότι πολλές φορές οι χειριστές χρησιμοποιούν περισσότερο διάδρομο για οικονομία στα καύσιμα. Ίσως τα παραπάνω μήκη βοηθούν και μεγαλύτερα αεροσκάφη να ακολουθήσουν αυτή την πολιτική.
 
παιδες, ερωτηση. παντα περπαταω με αρβιλες οι οποιες ειναι εντιχησμενες με καρμα μεταλλου (αρβιλες γερμανικου στρατου) απο ανιχνευτη μεταλου θα περασουν αυτα ή απαγορευονται?
 
Top