Γενικές (αεροπορικές) απορίες !!!

παιδιά να με συγχωρείτε εάν αυτό που θα πω είναι λίγο άσχετο αλλά έχω την εντύπωση ότι πολλές φορές οι χειριστές χρησιμοποιούν περισσότερο διάδρομο για οικονομία στα καύσιμα. Ίσως τα παραπάνω μήκη βοηθούν και μεγαλύτερα αεροσκάφη να ακολουθήσουν αυτή την πολιτική.

Sto oti auto ginetai exis dikio, merikes fores ginetai reduced power take-off me giro sto 95% anti gia 100% thrust. Auto eksartatai apo ta SOPs tis etairias, kairikes sinthikes, diadromous ktl.
 
Thanasis_U2":3cbn7aim said:
παιδες, ερωτηση. παντα περπαταω με αρβιλες οι οποιες ειναι εντιχησμενες με καρμα μεταλλου (αρβιλες γερμανικου στρατου) απο ανιχνευτη μεταλου θα περασουν αυτα ή απαγορευονται?

Επειδή σίγουρα θα χτυπήσουν στον ανιχνευτή το πιο πιθανό είναι να σου πουν να τις βγάλεις και θα τις περάσουν από το x-ray και αφού δουν οτι όντως δεν έχουν τπτ άλλο, θα στις ξαναδώσουν και θα τις φορέσεις.. πρόσεχε μην έχεις καμια τρύπια κάλτσα :p
 
MerNion":vwh3j94d said:
Thanasis_U2":vwh3j94d said:
παιδες, ερωτηση. παντα περπαταω με αρβιλες οι οποιες ειναι εντιχησμενες με καρμα μεταλλου (αρβιλες γερμανικου στρατου) απο ανιχνευτη μεταλου θα περασουν αυτα ή απαγορευονται?

Επειδή σίγουρα θα χτυπήσουν στον ανιχνευτή το πιο πιθανό είναι να σου πουν να τις βγάλεις και θα τις περάσουν από το x-ray και αφού δουν οτι όντως δεν έχουν τπτ άλλο, θα στις ξαναδώσουν και θα τις φορέσεις.. πρόσεχε μην έχεις καμια τρύπια κάλτσα :p

ωχ ωχ ωχ, εγω τα βραδια τις βγαζω εξω επειδη δεν αντεχω την μποχα. καημενοι συνεπιβατες
 
Thanasis_U2":2hl4dkbh said:
MerNion":2hl4dkbh said:
Thanasis_U2":2hl4dkbh said:
παιδες, ερωτηση. παντα περπαταω με αρβιλες οι οποιες ειναι εντιχησμενες με καρμα μεταλλου (αρβιλες γερμανικου στρατου) απο ανιχνευτη μεταλου θα περασουν αυτα ή απαγορευονται?

Επειδή σίγουρα θα χτυπήσουν στον ανιχνευτή το πιο πιθανό είναι να σου πουν να τις βγάλεις και θα τις περάσουν από το x-ray και αφού δουν οτι όντως δεν έχουν τπτ άλλο, θα στις ξαναδώσουν και θα τις φορέσεις.. πρόσεχε μην έχεις καμια τρύπια κάλτσα :p

ωχ ωχ ωχ, εγω τα βραδια τις βγαζω εξω επειδη δεν αντεχω την μποχα. καημενοι συνεπιβατες

Τοτε πηγαινε με παντοφλες. Αμαν πια μ αυτες τις ερωτησεις. :evil:
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Ο ανιχνευτής μετάλλου θα χτυπήσει σίγουρα Thanasis_U2 και τη ζώνη μπορούν να σου πουν να βγάλεις!
Για να μπω και να βγω από το αεροδρόμιο της Αντίς Αμπέμπα πέρασα 2 ελέγχους για κάθε περίπτωση χωρίς να υπολογίσω τον έλεγχο που κάνει η EgyptAir στη φυσούνα!
 
seven4seven":3dm7c781 said:
Αμαν πια μ αυτες τις ερωτησεις. :evil:

Πράγματι, εδώ υπάρχει ένα θέμα. Μήπως θα έπρεπε αντί για ΓΕΝΙΚΕΣ (ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΕΣ) ΑΠΟΡΙΕΣ, η ενότητα να γίνει ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ, χωρίς την παρένθεση; Και να υπάρχουν άλλα topics, του τύπου ΓΕΝΙΚΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΑ ΤΑΞΙΔΙΑ, ή οτιδήποτε άλλο, και να κρατήσουμε τις αρβύλες και.... την μπόχα μακριά από ερωτήσεις για reduced thrust takeoff, που είναι και πολύ ωραίες και πολύ επιμορφωτικές;
Ζητώ συγγνώμη και δεν θέλω να προσβάλω κανένα - μπορεί κι εγώ να έχω κάποια τέτοια απορία. Ούτε προσπαθώ να επιδείξω στους Συντονιστές και Διαχειριστές του site την δουλειά τους. Απλά λέω ότι το καθαρά τεχνικό κομμάτι πρέπει να είναι διαχωρισμένο. Ούτε στα Γενικά Θέματα, ούτε εδώ.
Αυτά, με σεμνότητα.
 
Καλημέρα σε όλους. Θα ηθελα ναρωτήσω τί είναι το ILS. Τί έιναι τα VOR´s,και τέλος έχω ακουσει οτι μπορεί να γίνει εντελώς αυτόματη προσγείωση χωρίς ο πιλότος να κάνει απολύτως τίποτα... Ισχύει κάτι τέτοιο;
 
Και επειδή είμαι σίγουρος ότι τα άτομα που απεικονίζονται στην φωτογραφία μάλλον δεν έχουν δώσει το δικαίωμα στον φωτογράφο να δημοσίευση φωτογραφία τους, την έσβησα.

Αν κάνω λάθος, ας επικοινωνήσει ο φωτογράφος μαζί μου.
 
Top