Τα χρώματα της Aegean (livery)

  • Thread starter alex2
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Τo livery της Aegean είναι από την αρχή έτσι! Από τότε που δεν είχε φιλοδοξίες να συνεργαστεί κάποια μέρα με την LH! Οποτε δεν μπορώ να καταλάβω τι προσπαθείς να εννοήσεις με τον παραλληλισμό! Το ότι στις ελληνικές αεροπορικές εταιρείες λείπει η φαντασία για το livery είναι γνωστό ΟYΤΕ ΜΙΑ δεν έδειξε φαντασία, ούτε η 50χρoνn, ούτε και καμια άλλη! Ελπίσαμε (και μερικοί ακόμα το ελπίζουνε) ότι με την παραλαβή των Α320 θα άλλαζε κάτι! Δυστυχώς πλανάσθε πλάνην οικτρά! Ίσως στην πρώτη της επέτειο να κάνει κάτι, να προσθέσει καμια φωτό από νησί, η κανένα πραγματικό πουλί (όπως κάνανε η Dubrovnik, respective Frontier) αλλα και πάλι θα είναι κάτι εφήμερο. Όπως και να έχει, τα σημερινά χρώματα της είναι πιο εμπνευσμένα από τα χρώματα τόσων και τόσων ελληνικών εταιρειών (sic) ...
 
Όπως και να έχει, τα σημερινά χρώματα της είναι πιο εμπνευσμένα από τα χρώματα τόσων και τόσων ελληνικών εταιρειών (sic) ...

θα συμφωνησω απολυτα με το φιλο Μακεδονα.
Ειναι μακραν μπροστα απο τις υπολοιπες...
 
Φίλε Μακεδόνα δεν υποννοώ απολύτως τίποτα με τον παραλληλισμό, έχω δει ένα σωρό φώτος και απο Α3 και από LH και μόλις προχθές παρατηρούσα από κοντά ένα ΑΒ6 της LH και αναρωτήθηκα πως κάτι μου θυμίζει πολύ έντονα...

Tο livery της Α3 είναι μακράν καλύτερο όλων των ιδιωτικών εταιριών που προσπάθησαν να καθιερωθούν στην Ελλάδα (μου αρέσει περισσότερο και από της AF, άσχετο ;) ) αλλά σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ πως είναι καλύτερο από της ΟΑ (και δεν εννοώ τα "άβαφτα" HOLA), το οποίο το αναγνωρίζει και ο τελευταίος άσχετος με την αεροπορία παγκοσμίως!

P.S.1: δεν έχω καμία σχέση με τη μία ή την άλλη εταιρία προς αποφυγή οποιασδήποτε παρεξήγησης.

P.S.2: προτιμώ να υπάρχει χρώμα στην ουρά, καλοδεχούμενο και στην άτρακτο αλλά αν όχι, δε θα με χαλάσει! :cool:
 
Οχι δεν νομιζω οτι εχει το πιο εμπνευσμενο livery.Η Αχοn ειχε καλυτερο,και πολυ κοντα στα σημερινα δεδομενα.Οι γλαροι εκ των πραγματων ετσι θα φενονταν στην ουρα των 320 διοτι εχουν πολυ μικροτερη επιφανεια απο τις αντιστοιχες των 737 και κυριςσ των 7NG.
 
oat_student":1w70xrnn said:
Όπως και να έχει, τα σημερινά χρώματα της είναι πιο εμπνευσμένα από τα χρώματα τόσων και τόσων ελληνικών εταιρειών (sic) ...

θα συμφωνησω απολυτα με το φιλο Μακεδονα.
Ειναι μακραν μπροστα απο τις υπολοιπες...
όπως έγραψα και στο άρθρο για τα Α300 στο τελευταίο RBF, η Apollo είχε (κατα τη γνώμη μου) τον καλύτερο χρωματισμό που είχε ποτέ ελληνική εταιρεία.
Πάντως για όλες τις ελληνικές εταιρείες υπήρχαν και θα υπάρχουν προτάσεις για καλύτερο livery. Τελευταίο παράδειγμα η HIA. :?
Εγώ συνεχίζω να πιστεύω ότι το livery της A3 ειναι ωραίο, αν και σποτερικά δεν σε τραβάει.
 
GP707 sumfwnw 100% mazi sou gia tin Apollo oti eixe ton kalutero xrwmatismo pou eixe pote elliniki etairia. Oso gia aegean pou einai kai to topic proswpika mou aresoun polu kai den vriskw logo na xreiazontai allagi. Einai ''piasariko'' livery :p
 
Το λίβερι της Α3 είναι εντελώς ξενέρωτο και δήθεν. Είχαν μία ευκαιρία να κάνουν κάτι με τα νέα αεροπλάνα αλλά δεν ήταν καν στα σχέδιά τους. Άλλωστε όλα αυτά έχουν ένα κόστος. Και αυτό το κόστος δεν το επωμίζεσαι έτσι απλά σε χαλεπούς καιρούς ;)
Η ΑροΙΙο είχε πράγματι ένα ενδιαφέρον λίβερι. Πιασάρικο. Και γω θα το ξεχώριζα ως το καλύτερο ελληνικό μέχρι σήμερα.
 
Θα συμφωνησω κ εγω με την Apollo. Αυτα ηταν χρωματα. Κ δεν μπορω να καταλαβω που βρισκετε μερικοι την εμπνευση στα χρωματα της Α3. Που? Τι ειναι το πρωτοτυπο που τραβαει το ματι? Μην μας τρελλανετε ρε παιδια! Τι να πουν κατι skyeurope, smartwings, centralwings, ryanair, κλπ κλπ (για πιο μεγαλες, πχ KLM δεν μιλαω γιατι δεν τιθεται εκ των πραγματων θεμα συγκρισης)
 
747....το livery των ryan smartwings δεν θα τα ελεγα και εμπνευσμενα....

ουτε και αυτο της apollo μου αρεσει...

αλλα πισω στο θεμα μας....το livery της aegean θα συμφωνισω πως ειναι ανεμπνευστο.....σε αντιθεση με αυτο της ολυμπιακης που εχει μια ρετρο αισθητικη που ειναι αρκετα της μοδας πλεον....

στην ουρα η ιδεα με τους γλαρους μου αρεσει....αλλα ολο το υπολοιπο αεροσκαφος δειχνει σαν ψυγειο....
βεβαια ν απαρουμε κατι υπ'οψιν μας.....ισως ενα eurowhite livery να βολευει την aegean μιας και δειχνει στον κοσμο την εικονα της σοβαρης εταιριας.....αντιθετα ενα εκτενως βαμενο αεροπλανο ισως εκανε τον μεσο επιβατη να νομιζει πως προκειται για charter εταιρια....

στο κατω κατω να πουμε και μια αληθεια....η aegean δεν στοχευει στις χαμηλες τιμες ωστε ν απαρει κομματι απο την εσωτερικη πιτα....αλλα θελει να γινει ο χαλιφης στην θεση του χαλιφη...και οι φημες οτι ο χαλιφης βρισκεται στην εντατικη την φερνουν πιο κοντα στο ονειρο...
 
Διαβάζοντας τις απόψεις του καθενός καταλήγω στο συμπέρασμα ότι οι προσωπικές προτιμήσεις διαφοροποιούνται σε μεγάλο βαθμό. Εμένα μου αρέσουν τα χρώματα, άλλωστε τα έχω συνηθίσει τόσα χρόνια. Δεν ξέρω αν τα cowlings των κινητήρων θα έδειχναν καλύτερα βαμένα στο μπλέ..
 
Top