Είναι το fly-by-wire μειονέκτημα;

OveLix":14ygbuzh said:
Στο http://en.wikipedia.org/wiki/Fly_by_wire υπάρχει αναλυτική περιγραφή. Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά για την ακρίβειά του αλλά μια σαφή εικόνα τη δίνει.

Περιμένω απο τον κάπτεν να μας πει γιατί το fbw είναι μειονέκτημα σε σχέση με το παραδοσιακό μηχανικό σύστημα.
μήπως εννούσε τα joystick και οχι το fly-by-wire γενικα?
 
flying_sotoman":qjz9n4px said:
Η boeing που ειναι αμερικάνικη και κατα συνέπεια μάχεται για την ελευθερία μας αποφάσισε στα αεροσκάφη της να δώσει πληρη ελεγχο στον πιλότο που σημαίνει οτι και να το αναποδογυρίσει ο υπολογιστής αποκλείεται να "κόψει" το πηδάλιο απο τα πτερύγια...
Διασκεδαστικά το γράφεις αλλά είναι λάθος. Ή, μάλλον, ελλιπές. Για ποια αεροσκάφη μιλάς? Ποιας γενιάς? Γιατί άλλα ισχύουν για το Α300 και άλλα για το Α330. Άλλα για το 733 και άλλα για το 777. Πάμε παρακάτω.

Το 777 είναι εντελώς fly by wire και ο υπολογιστής φροντίζει ώστε οι παράμετροι να ειναι μέσα στην περιοχή του φακέλου πτήσης. Πχ, αν ο πιλότος θέλει να δώσει bank 60 μοιρών στο αφος, το σύστημα δεν θα τον αφήσει. Υπάρχει, φυσικά, πρόβλεψη για override του συστήματος από τον χειριστή (δεν θυμάμαι πώς ακριβώς, μάλλον ασκώντας μεγάλη δύναμη στο χειριστήριο ή πατώντας κάποιο κουμπί). Αλλά το να λέμε ότι τα Boeing τα γυρίζεις ανάποδα αν αν θέλεις είναι εντελώς βλακεία. Αυτά για τα FBW αεροσκάφη.

BTW, το yoke του 777 και το stick του Α340 μεταφέρουν την πληροφορία με τον ίδιο ακριβώς τρόπο στους υπολογιστές. Η διαφορά είναι ότι το yoke δίνει feedback στο χειριστή (τεχνητό μεν αλλά δίνει) ενώ το στικ είναι απλώς χειριστήριο.

Υποψιάζομαι ότι οι "χεράδες" χειριστές βρίσκουν το στικ λιγότερο "αντρικό" τρόπο πετάγματος από το yoke ή νιώθουν παράξενα που ένας υπολογιστής μπορεί να πετάξει το αεροσκάφος τους και να το προσγειώσει καλύτερα και ασφαλέστερα από τους ίδιους. Αλλά αυτό το υποψιάζομαι μόνο :rolleyes:

flying_sotoman":qjz9n4px said:
μήπως εννούσε τα joystick και οχι το fly-by-wire γενικα?
Δεν νομίζω. Χειριστής Α340 είναι. Θα έπρεπε να ξέρει τι γράφει
 
ενοούσα τα αεροσκάφη που εχουν fly-by-wire ητς airbus/boeing αντίστοιχα... οχι ΟΛΑ ΟΛΑ :rolleyes:

το θέμα ειναι πως ενα 777 ΜΠΟΡΕΙΣ να το γυρίσεις ανάποδα, εχει το override κουμπάκι η κατι τετοιο... (εγώ είχα στο μυαλό μου πως δεν θετει ΚΑΝΕΝΑ περιορισμο...)
στα airbus (που εχουν fbw ενοοώ) ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ γιατι... πέφτει παντόφλα :D

οταν θα τρελαθεί ο πιλότος σου και θα κάνει rolls το 777 θα εύχεσαι να ήταν airbus :D

το νόημα είναι πως η airbus γενικά εχει μια πιό μοντερνα ας-επιστευτούμε-τους-υπολογιστές προσέγγιση ενω οι boeing εχει μια πιο παλαιολιθικη υπολογιστης-ου-666 προσέγγιση :D


ορίστε και το τεκμήριο της διαφορετικής προσέγγισης (απο wikipedia)
Boeing and Airbus differ in their FBW philosophies. In Airbus aircraft, the computer always retains ultimate control and will not permit the pilot to fly outside the normal flight envelope. In a Boeing 777, the pilot can override the system, allowing the plane to be flown outside this envelope in emergencies. The pattern started by Airbus A320 has been continued with the Airbus family and the Boeing 777. The Boeing 787 makes some minor improvements in the control laws, adopting some protections that Airbus has had in place for decades.
το bold ειναι ακυρο αλλα γενικα airbus>boeing :evil: :evil:
 
Σε οτι αφορα το fbw (fly by wire), στο Α340, αυτο "στιριζεται" σε τρεις "νομους" (laws).
NORMAL LAW οταν ΟΛΑ τα συστηματα δουλευουν σωστα η αν μια ανευ σημασιας βλαβη σε καποιο συστημα υπαρχει, και η οποια δεν επηρεαζει τιποτα. Με αυτον τον "νομο", ολες οι "κινησεις-εντολες" χειρισμου , ειτε απο το side-stick (και οχι joy stick), ειτε απο τον A/P (autopilot), γινονται μεσω των computers, και υπαρχει απολυτο protection σε οτι αφορα το overbanking, overspeed, stall κλπ. Δηλαδη και να θες, αυτο δεν θελει. Πεφτει φαπα.
ALTERNATE LAW. Οταν υπαρχουν 2 βλαβες (πχ, double hydraulic failure), χανονται αρκετα protections.Το ECAM σε πληροφορει καταλληλως, για τα περεταιρω.
DIRECT LAW, οπου πλεον η λογω πολλαπλων βλαβων, η λογω "θεσης" του αεροσκαφους (πχ. below 100' during approach, or during t/off), οι κινησεις του stick "μεταφερονται" αυτουσιες στα controls, χωρις καμμια απολυτως διασφαλιση (protection). Πεταει δηλαδη, σαν cessna.
Σε οτι αφορα το roll στον αερα, ε, αμα βγαλεις εκτος τα PRIM's (Primary computers) και τα SEC's (secondary), μπορεις να κανεις και four point roll. Το θεμα ειναι αν θα "αντεξει" το εργαλειο, και δεν θα διαλυθει! (Εγω παντως δεν το δοκιμαζω ουτε στο simulator, ενω με το 737, καναμε στο sim , διαφορα "κολπα", και μπορω να σας πω, οτι πεταει τελεια).
Υπαρχει δε και η περιπτωση οταν ολα τα ηλεκτρονικα βγουν "εκτος", να πεταξει με Pitch trim, και rudder input. (τελειως manually-machanically).
Τελειως απιθανη περιπτωση, αλλα για λογους εκπαιδευσης, την κανουμε στο simulator.
Τελος, τα αεροπλανα, του τυπου 340, ειναι ιπταμενα computers. Ο χειριστης, δεν ειναι πλεον "μπαστουνας-χερας", αλλα manager. Διευθυνεις μια μηχανη, που πεταει μονη της, αρκει να την παρακολουθεις, και να την προγραμματιζεις σωστα.
Ειναι, ευτο που λενε ολοι μας. Αεροπλανο πριν την συνταξη! (Για πουρους).
Η δικη μου σειρα, περασε απο ολα τα σταδια. Απο 727 (και γ#$^ω τα εργαλεια), στο "μεταβατικο" Α300/Β4, με το περιφημο τοτε AFCS (auto flight computer system), sto 737/400, με το glass cocpit, και τελος στο 340. Οι "νεοι" λοιπον χειριστες, θα πετανε εξ'αρχης glass cocpit και fbw.
Και ειναι υπερ, διοτι απο μικροι πλεον εχουν εξοικιωθει με τα computers, και δεν θα τους ειναι καθολου δυσκολο να καταλαβουν και να προγραμματισουν ενα δρομολογιο, δια μεσου του MCDU.
 
flying_sotoman":2knhucv2 said:
στα airbus (που εχουν fbw ενοοώ) ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ γιατι... πέφτει παντόφλα :D

Diladi ine apolita fisiologiko gia ton Super Duper Apistefto Fly by Wire Ipologisti tis Airbus na kani to aeroplano afti tin apogiosi
http://www.youtube.com/watch?v=HQynfV9vaYA
Prepi na epese poli padofla sto pilotirio.

Dite kai afto to video
http://www.youtube.com/watch?v=WCc-R4xXZPU
Den ksero gia esas alla ego katalaveno oti mporo na doso px. 45 mires strofi alla otan afiso to xiristirio to aeroplano tha epistrepsi stin maximum epitrepomeni... ara overide? Nai. Apla krata to xeri sto xiristirio :D
 
plekkas":1g9hg7pg said:
flying_sotoman":1g9hg7pg said:
στα airbus (που εχουν fbw ενοοώ) ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ γιατι... πέφτει παντόφλα :D

Diladi ine apolita fisiologiko gia ton Super Duper Apistefto Fly by Wire Ipologisti tis Airbus na kani to aeroplano afti tin apogiosi
http://www.youtube.com/watch?v=HQynfV9vaYA
Prepi na epese poli padofla sto pilotirio.

Dite kai afto to video
http://www.youtube.com/watch?v=WCc-R4xXZPU
Den ksero gia esas alla ego katalaveno oti mporo na doso px. 45 mires strofi alla otan afiso to xiristirio to aeroplano tha epistrepsi stin maximum epitrepomeni... ara overide? Nai. Apla krata to xeri sto xiristirio :D
είπα οτι τα όρια ΔΕΝ ειναι για την ανεση αλλα για την ασφάλεια. Αυτο το a320 ΔΕΝ ξεπερασε τα όρια ασφαλείας.

για το δευτερο δεν καταλαβα τι λες, και επίσης ΓΡΑΦΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ (θα μου πεις ετσι σε μαθανε στην Boeing :evil: :evil: )
 
Μην θεωρηθεί Α. εναντίον Β. αυτό το post , αλλά το Α320 σε σχέση με το Β737 είναι μακράν καλύτερο.

Δεν είναι τυχαίο πού πολλοί στόλοι γυρίζουν από 737 σε 320.

Έχοντας πετάξει και με τους δύο τύπους προσωπική μου άποψη είναι πώς και σαν επιβάτης στο Α320 κάνεις καλύτερο ταξίδι.

Πιστεύω ότι οι συχνοί επιβάτες (που έχουν μέσα τους και το μεράκι της πτήσης) θα έχουν σύντομα την δυνατότητα να δουν μόνοι τους τις διαφορές πετώντας σε δρομολόγια εσωτερικού με την ΑΕΕ , αφού σε πολλές γραμμές θα πηγαίνεις με Α320 και θα γυρνάς με 737........
 
Φίλε flying_sotoman. Μακάρι να με μάθαιναν το οτιδήποτε στην Boeing. Αλλά δεν έχω βρεθεί ποτέ εκεί. Να σου πω λοιπόν το δεύτερο πάλι στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

Από το δεύτερο βίντεο που έκανα link, εγώ τουλάχιστον καταλαβαίνω ότι εάν θέλει ο πιλότος μπορεί να δώσει στροφή 45o ασκώντας τη κατάλληλη πίεση στο χειριστήριο ή όσο θέλει ή χρειάζεται (βλέπε έκτακτη ανάγκη για ελιγμό) όταν όμως θα αφήσει το χειριστήριο το αεροπλάνο θα επανέλθει στην ανωτάτη επιτρεπόμενη γωνία στροφής.

Άρα μου δίνει εμένα την εντύπωση ότι το override είναι εύκολο, αρκεί να έχεις το χέρι σου στο χειριστήριο.
 
plekkas":3cljgvue said:
Φίλε flying_sotoman. Μακάρι να με μάθαιναν το οτιδήποτε στην Boeing. Αλλά δεν έχω βρεθεί ποτέ εκεί. Να σου πω λοιπόν το δεύτερο πάλι στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

Από το δεύτερο βίντεο που έκανα link, εγώ τουλάχιστον καταλαβαίνω ότι εάν θέλει ο πιλότος μπορεί να δώσει στροφή 45Ο ασκώντας τη κατάλληλη πίεση στο χειριστήριο ή όσο θέλει ή χρειάζεται (βλέπε έκτακτη ανάγκη για ελιγμό) όταν όμως θα αφήσει το χειριστήριο το αεροπλάνο θα επανέλθει στην ανωτάτη επιτρεπόμενη γωνία στροφής.

Άρα μου δίνει εμένα την εντύπωση ότι το override είναι εύκολο, αρκεί να έχεις το χέρι σου στο χειριστήριο.

Σε NORMAL LAW, με side stick neutral, αν εχεις βαλει κλιση εως 33 μοιρες, το αεροπλανο παραμενει σταθερο. Δηλαδη, βαζεις κλιση εως 33 , και αν αφησεις το stick, το αεροπλανο παραμενει εκει, μεχρι να κανεις την αντιθετη κινηση, για να βγει. Αν ομως εχεις βαλει μεγαλυτερη κλιση, ας πουμε 60 μοιρες, και αφησεις το χειριστηριο, τοτε το αεροπλανο θα παει στις 33 μοιρες, και θα παραμεινει εκει. Maximum bank limited from the fbwsystem, ειναι οι 67 μοιρες. Οσο και να βαλεις κλιση, μεχρι εκει θα παει. 9εκτος φυσικα, και αν αποσυνδεσεις τα prim's και αλλαξεις τον "νομο")
 
Top