Συμπεριφορά συναδέρφων

wild_cat/anima

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
23/01/2007
Μηνύματα
67
Likes
0
Καλημέρα!
έχουμε ξεκινήσει εδω και κάποιες μέρες την εκπαίδευση ιπτάμενων συνοδών στην Ο.Α.
Γενικότερα γίνεται καλή δουλειά αν και αρκετά δύσκολη μιας και η ορολογία είναι ακόμα εκτός ιδιολέκτου, οι εκπαιδευτες είναι πρόθυμοι να απαντήσουν και στην πιο περίεργη και ίσως άσχετη ερώτηση.
η αλήθεια είναι οτι δεν περίμενα οτι θα ναι τόσο καλά ...
κάτι όμως αρνητικό έρχεται να χαλάσει την ωράια ατμόσφαιρα.
κάποιες συνάδερφοι οι οποιές ακόμα δεν έχουν τελειωσει την εκπαιδευση , την έχουν δει senior για να μην πω κ1.
απέκτησαν στυλάκι και τουπέ, δίνουν διαταγές και γενικότερα έχουν μια συμπεριφορά πολύ κάπως προς τους υπόλοιπους κατί σα να χουν βρει το εμβόλιο του aids ένα πράμα ...
γενικότερα είμαι το αγαπημένο target τους μιας και με τους εκπαιδευτες έχω καλή σχέση.
πραγματικά όμως δεν είναι οτι προσπαθώ να δείξω κάτι , είναι απλά οτι θέλω να μάθω όσα περισσότερα μπορώ.
πως να αντιμετωπίσω αυτά τα άτομα?
καλή η αδιαφορία αλλά δεν βλέπω να πτοουνται ...
μίλησα με κάποιους κυβερνήτες και μου παν οτι όντως τα πραγματα έτσι είναι απ όσο έχουν παρατησει κι αυτοί κι ότι γενικότερα παίζει το αίσθημα της ζήλειας πολύ.
τι να πώ ....?

σαν παλαιότεροι στην αεροπορική οικογένεια, θα εκτίμουσα πολύ τις γνώμες σας.

thanks a lot
 
Να υποθέσω (βάσιμα) ότι στην ΟΑ (ίσως και όχι μόνον) επικρατεί η στρατιωτική λογική του «παλιού» ..........
 
aas59":3rzehww4 said:
Να υποθέσω (βάσιμα) ότι στην ΟΑ (ίσως και όχι μόνον) επικρατεί η στρατιωτική λογική του «παλιού» ..........
αυτό ακριβώς είναι το παραδοξο ....
οτι δεν είναι αυτή η λογική που επικρατεί (seniors, κ και εκπαιδευτές έχουν τέλεια συμπεριφορά -μέχρι στιγμής-στα ψάρια,
υπάρχουν όμως κάποια ψάρια που την έχουν δει γοργόνες!
κι ακόμα δεν έχουν πετάξει!
κρίμα το CRM δηλαδή!
 
Άποψη μου (γενική και όχι μόνο για την αεροπορια):

Η επιθεση είναι η καλύτερη άμυνα. Και με το παραμικρό που θα σου πουνε να τους την πεις (όχι προσβλητικα - πάντα ευγενικα). Όταν κόβεις τον βήχα σε κάποιον ευγενικα πιστεύω ότι πετυχαίνεις το σκοπο σου.
Ποτε δεν ήμουν της άποψης να αδιαφορούμε σε τέτοιες καταστασεις.
Κοψτο όσο είναι καιρος!

Φιλικά
Στελιος

Υ.Γ. Και για να μην παρεξηγηθώ, όχι δεν χαρακτηρίζομαι απο επαναστατικες τασεις (το αντιθετο ισως να ισχυει), απλα δεν ανεχομαι απο κανενα να μειώνει τον συναδελφο του.
 
Αγριόγατα, είσαι μικρή ακόμα αλλα θα μάθεις: ’Aτομα που είναι σε χαμηλή θέση γενικά, προσπαθούνε να βγάλουνε τα κόμπλεξ κατωτερότητας και να δείξουνε τη "δύναμη" τους σε άτομα που είναι στο κάτω κάτω σκαλί της ιεραρχίας: Στην προκειμενη περίπτωση σε εσάς. Αγνοήστε τες, μάλλον θα βρεθούνε πριν από όλους ξανά εκτος εταιρείας!
 
Katarxin welcome stin OA kai kali arxi me asfaleis ptiseis!!! :D Tha sou elega na min dineis simasia se tipota apo ayta pou akous eidika apo seiras sou atoma stin ekpaidefsi...Tha anevetai oloi sta aeroplana kai oloi tha allaxoun tin allazwniki ayti simperifora afou tha petoun me plirwmata palia pou tha prepei na akoun gia na exoikiwthoun me to epaggelma!(kaloproaireta)Opote koita mono na diavaseis gia na niwtheis prwta asfaleia esi me ton eayto sou,na rwtas tous trainers gia o,ti kai an ine ayto kai na eisai metrimeni me tous sinadelfous sou mexri na eglimatisteis kai ta alla asta kata meros.Ola kala tha pane oson afora tous sinadelfous sou palious kai neous,anthrwpoi ine oloi! :D
 
Stelios : έχεις δίκαιο σε αυτό αλλά δυστυχώς όπως καλά θα γνωρίζεις κι συ, αυτά δεν ισχύει όταν μιλάμε για γυναικες ψωνισμένες και με κομπλεξ!

makedonas: ελπίζω να ναι όπως τα λες


MIKEAIR: thanks για το καλωσόρισμα και καλώς σας βρήκα :)
να υποθέσω οτι πιθανόν να πετάξουμε και μαζί?
το θέμα δεν είναι απλά αν καταφερουν να σπασουν τα νευρα μου ή όχι, αλλά το οτι τετοια άτομα δεν μπορώ να τα εμπιστευτώ ουτε στο πιο εύκολο πραγμα εντός αεροσκάφους.
 
Sigoura kapoia stigmi tha sinergastoume :) !Ma mes sto aeroplano den tha petas mono me ta paidia tis seiras sou, spaniws tha tous petixaineis!tha petas kathe mera me diaforetika crews!opote o,ti theleis tha rwtas ,na xereis oti ektimatai idiaitera apo tous "palious"sinadelfous to endiaferon twn neoproslifthedwn gia ti douleia!Kali arxi!alitheia pote xekinate?
 
αν δεν κουραστουν από τις ερωτησεις μου.....καλά θα ναι.
21/02 τελειωνουμε την εκπαιδευση +2 πτησεις "προσαρμογής" .
οπότε λογικά από 23 περίπου θα ξεκινήσουμε
 
καλες πτησεις wild και καλη εκπαίδευση
 
Top