ταξιδακι εκτός, αλλά πού?

wild_cat/anima

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
23/01/2007
Μηνύματα
67
Likes
0
Σκέφτομαι να χρησιμοποιησω τα free μου σε σύντομα ταξίδια εκτός Ελλάδας.
Για 3-4 μέρες maximum.
Απαραιτητη προυπόθεση είναι να πετάει η ΟΑ στη χώρα που πρόκειται να επισκεφτω και να μην είναι ακριβή γενικότερα.
Τα σεναρια που σκεφτομαι είναι Κυπρος , Τελ αβιβ , Μαδρίτη, , Βηρυτός, Καιρο, Κουβειτ, Μοσχα, Μαλτα και Παρίσι.
Οποιαδήποτε γνώμη-πληροφορία ευπροσδεκτη.
Ευχαριστώ
 
Προτείνω να διαλέξεις με βάση τα δικά σου μόνο κριτήρια και απο όλους τους υπόλοιπους να πάρεις μόνο χρηστικές πληροφορίες!Θέλεις ξεφάντωμα ή ξεκούραση;Φύση ή πόλη;Δύση ή Ανατολή;Βουνό ή θάλασσα;Κανείς δε ξέρει καλύτερα απο εσένα!
 
Συμφωνώ με τον φίλο alex96.Eγώ θα σου πρότεινα να πας Μαδρίτη ή Παρίσι ή Μόσχα.Οχι ότι οι άλλες πόλεις δν ακσίζουν αλλά είναι πιο κοντά και πιο βολικά. Αν θες όμως διαφορετικές καταστάσεις και εμπειρίες, τότε ακσίζει να επισκεφθείς την Ανατολή :cool:
 
είμαι ανοιχτή στις γνώμες και στις εμπειρίες, σίγουρα η ανατολή με τραβαει πολύ περισσότερο αλλά γενικότερα θέλω να πάω κάπου που να χει εντονο το στοιχειο της τοπικής/ιδιαιτερης αρχιτεκτονικής.
δεν μ ενδιαφερει να δω συγχρονα κτιρια ή να κάνω clubing, λατρευω τα μουσεία (αρχαιολογικά, τεχνης, κλπ κλπ )και τα διαφορετικά τοπία της φύσης, γνωρίζω οτι γενικολογώ αρκετα αλλά...από τη σκοτία με τα καταπράσινα βουνά και τις λίμνες μέχρι την ιορδανία με τους αρχαίους ναούς χτισμένους στην άγονη γη, η λέξη που προσδίδω είναι μια ...ταξίδι.

τεσπα ...
που να πάω :?:
 
Για αρχή θα πρότεινα μια Ισπανία για να πιείς μια σαγκρία ;)
 
εγώ ανάμεσα σε αυτά που είπες και δεδομένων των λίγων ημερών θα έλεγα Κάιρο
κοντά+διαφορετικά
για 4 μέρες ότι πρέπει
 
Από όλα αυτά μόνο Παρίσι έχω πάει, οι 4 μέρες είναι λίγες ειδικά αν θες να δεις Eurodisney, Λούβρο, Βερσαλλίες, Notre Dame και τα υπόλοιπα αξιοθέατα. Πάντως είναι all-time classic προορισμός. 2η θα πρότεινα τη Μαδρίτη, μετά Μόσχα, μετά Μάλτα αλλά ίσως καλύτερα θα ήταν να ζεστάνει ο καιρός να κάνεις και κανένα μπάνιο. :cool: Έχω ακούσει ότι μοιάζει πολύ με τη Ρόδο. Γενικά προτιμώ ευρωπαϊκούς προορισμούς. Ελπίζω να βοήθησα :)
 
Όλα αυτά είναι σάχλες!!

Το κουβέντιασα σοβαρά με ένα φίλο το θέμα σου και καταλήξαμε. Ο προορισμός που ζητάς είναι ένας. ΤΙΡΑΝΑ.

1.Πετάει η ΟΑ
2.Είναι κοντά
3.Φτηνά
4.Έχει πολιτιστικό και πολιτισμικό ενδιαφέρον
5.Γοητευτική φύση (μην ξεχνάς ότι θα βρεθείς στη χώρα των αετών!!)

ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΤΙΡΑΝΑ!!

Καλό σου ταξίδι και περιμένουμε ένα super trip report από αυτή την πανέμορφη και παρεξηγημένη χώρα!!
 
Για αρχή θα πρότεινα Παρίσι Αναχώρηση OA 201 (9,35) επιστροφή OA 208 (19,25) έτσι κερδίζεις μια μέρα Διαμονή Le Nouvel Orleans τιμή γύρω στα 100 Euro δίπλα σε σταθμό μέτρο και εύκολη πρόσβαση από το αεροδρόμιο με προαστιακό Για Φαγητό bistro romain στη Champs-Elysées έχει διάφορα μενού πχ ένα κύριο πιάτο με ένα ποτήρι κρασί η αναψυκτικό εάν θυμάμαι καλά στα 11 euro. Εάν αποφασίσεις για Παρίσι μπορώ να σου δώσω περισσότερες λεπτομέρειες. Εάν κατάλαβα εργάζεσαι στην Ολυμπιακή Τα free εκτός από την ΟΑ με μια μικρή επιβάρυνση γύρω στα 10 euro μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και σε Άλλη εταιρία Πχ Air France αρκεί να το αναφέρεις όταν τα εκδόσεις.
 
Διαφωνώ με τον προλαλήσαντα και προτείνω Βυρητό:

1. Από πολιτικής και ιστορικής πλευράς είναι μία πλούσια χώρα
2. Έχει αρχαία (και σύγχρονα) ερείπια
3. Συνδυάζει βουνό (Λίβανος) και θάλασσα (Μεσόγειος)
4. Οι Λιβανέζοι φτιάχνουν υπέροχα γλυκά
5. και μιλούν γαλλικά
6. Η κοιλάδα Beqqaa υπόσχεται μοναδικές και αλησμόνητες περιπέτειες
7. Αν έχεις κοινωνιολογικές και πολιτικές ανησυχίες, το φαινόμενο "Χεζμπολλάχ" δε θα σε αφησει παραπονεμένη
8. Συνδυάζει μοντέρνο ντύσιμο και μπούργκα

Απαραίτητη προϋπόθεση: να μην έχεις σφραγίδα από το Τελαβίδ ή Τελ Αβίβ ή όπως αλλιώς το λένε....
 
Top