Eπιλογή σχολής

victor

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
28/05/2007
Μηνύματα
9
Likes
0
Tι θα προτείνατε; (Επιλογή σχολής)

Γεια σας και πάλι θα ήθελα την γνώμη σας στο εξής:

Ας πόυμε οτι "δεν" υπάρχει πρόβλημα χρημάτων ποια σχολή θα προτείνατε κατα σειρά προτίμησης, και γιατί;
 
Μιλάς για σχολές πιλότων έτσι?Global Flight Academy γιατί από άποψης χρημάτων είναι οικονομική αλλά και δουλεύει με ευρωπαϊκά στάνταρ.Τουλάχιστον από όσους έχω ακούσει είναι αρκετά ικανοποιημένοι.
 
Επειδή στο site της δεν λεει τίποτα(http://www.globalaviation.gr/en/)
Ποια ακριβώς είναι η τιμή gia ATPL και επίσης Θα την προτιμούσατε αντί της EGNATIA;
 
Γύρω στις 50000Ε και κάτι.Η Egnatia εδράζεται στην Καβάλα.Η πτητική εκπαίδευση της Global γίνεται στα Μέγαρα.η θεωρητική δεν ξέρω.Επιλέγεις σχολή και ανάλογα με το που μένεις.Πχ δε θα πας στην Egnatia αν δε μένεις Καβάλα ;)
 
Θα διαφωνησω με z_pilot οτι διαλεγεις σχολη αναλογα με το που μένεις,
προσωπικά τουλαχιστον αυτο ειναι το τελευταιο που με απασχολεί.

το σημαντικό,πιστεύω, ειναι να δείς τι προσφέρει η σχολή και τι αποδοχή θα έχει το πτυχίο σου μετα.

Επειδή ειμαι και εγω στο στάδιο του ψαξίματος θα ελεγα να κοιτάξεις και μερικές ευρωπαϊκές σχολές, τουλάχιστον για να δεις τις διαφορές.
 
HarisK":2yxmdix0 said:
Θα διαφωνησω με z_pilot οτι διαλεγεις σχολη αναλογα με το που μένεις,
προσωπικά τουλαχιστον αυτο ειναι το τελευταιο που με απασχολεί.
το σημαντικό,πιστεύω, ειναι να δείς τι προσφέρει η σχολή και τι αποδοχή θα έχει το πτυχίο σου μετα.
Επειδή ειμαι και εγω στο στάδιο του ψαξίματος θα ελεγα να κοιτάξεις και μερικές ευρωπαϊκές σχολές, τουλάχιστον για να δεις τις διαφορές.
Να σου πω την αλήθεια πάνω κάτω τα ίδια προσφέρουν οι περισσότερες σχολές.Το πτυχίο δε διαφέρει.Από όλες τις σχολές είναι κατά JAR πρότυπα και γι αυτό θα είναι ακριβώς το ίδιο από όποια σχολή και να το πάρεις.Σημασία έχει τί θα μάθεις και πώς θα το μάθεις.Και εννοείται πως από όποια σχολή και αν το πάρεις θα έχεις τις ίδιες επαγγελματικές προοπτικές,μη νομίζετε ότι η ΣΕΧΟΑ που λέει ότι οι σπουδαστές της θα είναι στη πρώτη λίστα για ΟΑ θα βρουν και δουλειά :D
 
Μια δικια μου ερωτηση (ειπαμε ειμαι βλαμενος και αδαης) με μια υποερωτηση:

:arrow: Το θεμα που εθεσες δε γινοτανε να τo θεσεις στο τοπικ σχετικα με τις σχολες, victor? Επρεπε να ανοιχτει νεο? (Ειπαμε απαλλασομαι λογω ανισσοροπιας και χρονιας ηλιθιας περιεργειας!!!)

Φιλικα Στεφος
 
Παιδιά εμένα ένας φίλος(από εξωτερικό) ο οποίος προφανώς έχει ΠΑΡΑ πολλές γνώσεις(σχετικά με αεροπορία)! Μου προτείνει να πάω στις Η.Π.Α. για να κάνω το ATPL!

Βασικά νομίζω ότι στις ΗΠΑ είναι σίγουρα άλλη διάσταση(στον αεροπορικό χώρο)!

Αλλά το μόνο που με προβληματίζει είναι η μετατροπή του πτυχίου σε JAR! Αν και απ ότι ξέρω υπάρχουν σχολές στις ΗΠΑ που σου δίνουν πτυχίο με JAR προδιαγραφές!

Τέλος πάντων ως τότε έχω ακόμη πολύ χρόνο για να το σκεφτώ!

Α και ακόμη έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια για την Οξφόρδη…!
 
Για να επισκεφτείς την σχολή της Οξφόρδης φίλε μου και με όλο το θάρρος δηλαδή γιατί δεν ξέρω και την οικονομική σου κατάσταση θέλει βαρύ πορτοφόλι.
 
z_pilot":39ozjp0x said:
HarisK":39ozjp0x said:
Θα διαφωνησω με z_pilot οτι διαλεγεις σχολη αναλογα με το που μένεις,
προσωπικά τουλαχιστον αυτο ειναι το τελευταιο που με απασχολεί.
το σημαντικό,πιστεύω, ειναι να δείς τι προσφέρει η σχολή και τι αποδοχή θα έχει το πτυχίο σου μετα.
Επειδή ειμαι και εγω στο στάδιο του ψαξίματος θα ελεγα να κοιτάξεις και μερικές ευρωπαϊκές σχολές, τουλάχιστον για να δεις τις διαφορές.
Να σου πω την αλήθεια πάνω κάτω τα ίδια προσφέρουν οι περισσότερες σχολές.Το πτυχίο δε διαφέρει.Από όλες τις σχολές είναι κατά JAR πρότυπα και γι αυτό θα είναι ακριβώς το ίδιο από όποια σχολή και να το πάρεις.Σημασία έχει τί θα μάθεις και πώς θα το μάθεις.Και εννοείται πως από όποια σχολή και αν το πάρεις θα έχεις τις ίδιες επαγγελματικές προοπτικές,μη νομίζετε ότι η ΣΕΧΟΑ που λέει ότι οι σπουδαστές της θα είναι στη πρώτη λίστα για ΟΑ θα βρουν και δουλειά :D

Συμφωνώ με αυτα που λες, πώς να διαφωνησω αλλωστε στο οτι ολες οι σχολες δινουν JAR πτυχιο.
Η ενσταση μου είναι οτι δεν εχουν ολοι τις ιδιες προοπτικες,δυστυχως. Δεν πιστεύω δηλαδη οτι ειναι επι ισοις οροις ενας που γραφει στο βιογραφικο του οτι τελείωσε OAT (για παραδειγμα το λεω επειδη αναφερθηκε) και ένας που τελείωσε μια σχολη στην Ελλαδα. Γιατι όπως πολυ σωστα λες σημασια έχει τι θα μάθεις και ΠΩΣ θα το μάθεις.

Δε μπορει, κάποιο νόημα θα έχει να δωσεις τα 2πλασια λεφτα για το ίδιο πτυχιο.

Αν ηταν έτσι δε θα πηγαινε κανενας εκει και όλοι θα πηγαίναν σε σχολες "low cost".

Τα παραπάνω ειναι αποψη μου μετα απο αρκετο καιρο ψαξιματος. Μακαρι να κάνω λάθος.Ελπιζω να απαντησει καποιος πιο τεκμηριωμένα που θα ξέρει καλύτερα.
 
Top