Ονομασίες νέων αεροπορικών εταιριών

Re: ?

-------------------------------OFFTOPIC------------------------------------

makedonas":155uqyja said:
ikonoklastis":155uqyja said:
2-ÃñÜöôçêå ÊÑÏÍÏÓ (óôá ÅëëçíéêÜ) äéüôé CRONUS åßíáé ç ËáôéíéêÞ ôïõ åêäï÷Þ.

Ç ëáôéíéêç ôïõ åêäï÷ç åéíáé SATURN, ãáôå ìïõ åóõ...

ÐÜëé ëÜèïò
:p
Saturn (Latin: Saturnus)
Ôá ïíüìáôá Cronus k Saturnus áíôéðñïóùðåýïõí ôçí ßäéá èåüôçôá se äõï äéáöïñåôéêïýò ëáïýò. Ç ñùìáßïé ÷ñçóéìïðïéïýóáí ôï Saturnus k ïé Ýëëçíåò ôï Cronus.
Cronus (Ancient Greek Êñüíïò, Krónos), also called Cronos or Kronos
Ôï Cronus ìå ôï Êñüíïò åßíáé ôï áíôßóôïé÷ï ôïõ Saturn ìå ôï Saturnus. Äçë âñåôáíéêÞ Ýêäïóç ôéò åëëçíéêÞò/ëáôéíéêÞò ëÝîçò

ÐïëëÝò ãÜôåò óôï forum ôåëéêÜ :p
 
Ax

aakunz":6dad87ru said:
Ikonoklastis,

Κάπου τα έχεις μπερδέψει με τους πλανήτες (και τα UFO's). Το θεό ονόμαζαν έτσι και όχι τον πλανήτη (αυτό έγινε αργότερα). Μη λέμε κι ό,τι θέλουμε! Εξακολουθώ να μην μπορώ να καταλάβω γιατί ο τίτλος των είναι "Ονομασίες Νέων Αεροπορικών Εταιριών" όταν εσείς ασχολείστε με "Ονομασίες Εταιριών Που Απορροφήθηκαν από την Α3".

Eνα φωτάκι που έβλεπαν στον ουρανό οι Έλληνες το μελέτησαν και το ονόμασαν Κρόνο και μάλιστα διαπίστωσαν (με βάση τις τροχιές τους) ότι τα φεγγάρια του σε κάποια στιγμή εξαφανίζονται ωσάν να τα κατάπιε. Εξ`ού και έλεγαν ότι <ο Κρόνος καταπίνει τα παιδιά του.> Για να ερμηνεύσουν δε τις περίεργες κινήσεις κλπ των αστρικών σωμάτων τα συμπεριέλαβαν στην πρώιμη μυθολογία τους αποδίδοντας ανθρώπινες αλλά και θεικές ιδιότητες σε αυτά που έβλεπαν τη νύχτα αλλά δεν μπορούσαν να καταλάβουν απόλυτα. Αρα πρώτα το φωτάκι (πλανήτης) και μετά η θεότητα....
Αυτά από στήθους και όχι από αγχωμένο googling.
 
Re: Ax Ax Ax

ikonoklastis":zf1csvzb said:
Εσύ δηλαδή νόμιζες ότι η ονομασία της εταιρείας ως CRONUS ήταν κάτι στην Ελληνική γλώσσα? Απο πού κι`ως πού?

Αχ βρε ikonoklastis από τα τσιτάτα του Μάο κατέληξες στους πλανήτες και στη Λίτσα Πατέρα!!

Ασφαλώς αγαπητέ μου η ονομασία της εταιρείας ως CRONUS ήταν κάτι στην Ελληνική γλώσσα, ήταν, όπως σωστότατα υποστήριξε ο φίλος cavo_paradiso ο θεός Κρόνος ,γραμμένος με C και όχι με Κ και όχι ο πλανήτης όπως μανιωδώς υποστηρίζεις.

Χαλαρά βρε παιδιά, κατανοώ ότι λαχτάρα σας για τα ζώδια και τα U.F.O σας έχει συνεπάρει, αλλά πως από την Air Tolis καταλήξαμε στους πλανήτες δεν το εχω ακόμη καταλάβει.

Υ.Γ. Εκείνος ο Τόλης ρε παιδιά τι έγινε τελικά? Κοντεύει να βγει ο Ιούνης κι ακόμη ετοιμάζει την μεγάλη διαφημιστική του καμπάνια?? Α ρε μπαγάσα Τόλη τα μεγάλα συμφέροντα σε σταμάτησαν φαίνεται.....Άτιμη κενωνία άλλους τους ανεβάζεις και άλλους.....
 
Re: Ax

aakunz":22nwfttc said:
συμφωνώ ότι πάμε να γίνουμε reality αλλά πιο χαμηλού επιπέδου: κάτι σαν Τα Παρατράγουδα") .
Γιατί παρακαλώ. Εμένα μου αρέσουν πολύ τα "Παρατράγουδα"

ikonoklastis":22nwfttc said:
Eνα φωτάκι που έβλεπαν στον ουρανό οι Έλληνες το μελέτησαν ........................
Και ο Λιακόπουλος μου αρέσει . Ο Καιρός Γάρ Εγγύς.

Και για να μήν φεύγουμε από το θέμα του τόπικ, μία καλή ιδέα θα ήταν να υπήρχε ελληνική εταιρεία με το όνομα ΑΖΤΕΚΑ. Σύμφωνα με τον Λιακό, οι αρχαίοι Έλληνες είχαν πολλά νταραβέρια με τους Αζτέκας-Ίνκας κλπ. Οι έλληνες χρησιμοποιούσαν κάτι σαν ελικόπτερα και πήγαιναν λίγο πιό έξω από την σημερινή Γκουανταλαχάρα και ανταλλάσανε πολιτισμό και ιδέες.

Moderators, μην κάνετε καμμία λαλακία και κλειδώσετε το thread, θα σας στείλω φουσκωτούς. Ακούς Άκη ?
 
σε πεισμα πολλων εδω μεσα...εγω επανερχομαι στο αρχικο μας θεμα... και ζητω την στηριξη των υπολοιπων. οι τελευταιες μου εμπνευσεις

MikroOuranioFotaki Airlines (παιδικη χαρα)

Kcronous air ways/lines (πολυσυλλεκτικη προταση)
 
Re: Ax

gonso":2sk1fctk said:
ikonoklastis":2sk1fctk said:
Eνα φωτάκι που έβλεπαν στον ουρανό οι Έλληνες το μελέτησαν ........................
Και ο Λιακόπουλος μου αρέσει . Ο Καιρός Γάρ Εγγύς.

Και για να μήν φεύγουμε από το θέμα του τόπικ, μία καλή ιδέα θα ήταν να υπήρχε ελληνική εταιρεία με το όνομα ΑΖΤΕΚΑ.

Η AZTECA (με "C" και όχι "K") υφίσταται ήδη. Iσως να μπορέσουμε να την εξαγοράσουμε. ;) Αυτό με το Λιακόπουλο μου άρεσε, κρατιόμουνα να μη γράψω και εγώ τίποτε.. Αλλα πρόσεχε γιατί ο λακαμας τραβάει μηνύσεις σε όλους.. ;) Aντε μη μας στείλει κανένα τεριρεμ και κανένα αόρατο ρωσικο μαχητικό του Πούτιν εδώ και μας κάνει όλους σάλτσα! :D






Και για να μείνω έστω και λίγο στο πνεύμα του θέματος:

Hellenic Air (που θα πάει, η τρίτη προσπάθεια θα πιάσει! ;))
 
Ionian Airlines (ÔñÝìå aegean Þñèå ï áíôáãùíéóôÞò óïõ)
Nosferatu Air (...)
THE Airlines (Thessalonikian Hellinic Airlines)
Sparta Air (300 áåñïóêÜöç ìå êáëïãõìíáóìÝíïõò ðéëüôïõò ìå öÝôåò êïéëéáêïýò (âëÝðå ôáéíßá) k ãõíáßêåò áåñïóõíïäïß ìå ðõãìÞ k ðÜèïò (âëÝðå åñùôéêÞ óêhnh ôáéíßáò)

k ôÝëïò ôï ðéï áðëüò k ãñÞãïñï:
I Couldnt Come up With a Name Airlines (a340-600 version)

ÅíáëëáêôéêÞ:
Where is the name OEO (W.I.N.O. airlines)
 
Πώς θα σας φαινόταν κάτι σαν "FlyIcarus"? Δεν έχω ψάξει αν υπάρχει κατι τέτοιο.... :oops:
 
NeoN_B787":eebfajfb said:
Πώς θα σας φαινόταν κάτι σαν "FlyIcarus"? Δεν έχω ψάξει αν υπάρχει κατι τέτοιο.... :oops:

Γκαντεμικο. Θα κατεληγε σε CrashIcarus.
 
Top