VISA

Αγαπητε Tupolev σε ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα επετρεψε μου να διαφωνησω.Δηλαδη δεν σου ζητανε στοιχεια για το εισοδημα σου στην συνεντευξη που περνας απο την Αμερικανικη πρεσβεια στην Αθηνα?Αρα αν παω εγω και τους πω οτι δεν εχω εισοδημα γιατι ειμαι φοιτητης θα την παρω χαλαρα την βιζα.Ολοι που εχουν περασει απο αυτη την συνεντευξη μου λενε να εχεις οσο γινεται πιο πολλα στοιχεια μαζι σου για την οικονομικη σου κατασταση ,ακομα και βιβλιαρια καταθεσεων για να τους αποδειξεις οτι εχεις εισοδημα και καποια χρηματα για να στηριξεις τον εαυτο σου εκει.Αν δεν ισχυει αυτο που λεω και ειναι λιγοτερο τυπικοι ,τοτε ακομα καλυτερα για εμενα αλλα πολυ φοβαμαι οτι εχουν παντα φοβο με νεους ανθρωπους που θελουν να ταξιδευσουν εκει για τουρισμο χωρις να εχουν συγγενη εκει,με συνεπεια να σε ρωτανε πολλα και διαφορα ,με κυριοτερο αν εχεις εισοδημα ικανοποιητικο και μια δουλεια εδω για να μπορεσεις να υποστηριξεις τον εαυτο σου.Δεν ειναι υπερβολες αν μου ζητησουν τι εισοδημα εχω!!Εχεις περασει απο συνεντευξη εκει?αν οχι τοτε πως ξερεις οτι προφανως δεν ισχυουν αυτα που γραφω ,γιατι οσους ξερω που πηγαν για τουρισμο στις ΗΠΑ τους ξεψαχνισαν για τα καλα...μπορει να μην σου ζητανε αμεσα φορολογικη δηλωση αλλα αν την εχεις μαζι σου μπορει να διευκολυνει τα πραγματα..ειδικα τους νεους ανθρωπους τους κοιτουν καχυποπτα(και τις νεες τις βλεπουν με επιφυλαξη γιατι φοβουνται να μην παντρευτουν κανεναν αμερικανο και παρουν την υπηκοοτητα!! μα τοσο ομορφοι ειναι αυτοι οι αμερικανοι που κατακτουν τις καρδιες των γυναικων μας?:oops: )
Το φταιξιμο πεφτει σε εμας λογω του οτι τα παλια διαβατηρια ηταν διατρητα και μπορουσε ο καθενας να τα πλαστογραφησει(βλεπε εκδοση απο νομαρχιες και οχι αστυνομια οπως σημερα) αλλα μεχρις εκει...δηλαδη η Σλοβενια που ειναι χωρα του πρωην ανατολικου μπλοκ γιατι ειναι στο VISA waiver program?γιατι με τις υπαρχουσες συνθηκες να πρεπει να χρειαζεται VISA για αμερικη την ωρα που τα διαβατηρια μας ειναι οπως μας τα ειχαν ζητησει.
Oσον αφορα την τελευταια σου παραγραφο δεν διαφωνω και ουτε ειμαι εδω για να αναπτυξω αντι-αμερικανικες κωρωνες αλλα καποια πραγματα νιωθω οτι μας αδικουν τουλαχιστον οσον αφορα εμας τους Ελληνες πολιτες και την ταλαιπωρια που πρεπει να υφισταμεθα για να παμε ενα ερημο ταξιδι σε αυτη τη χωρα ...και στο κατω κατω τις υποτροφιες τις δινουν οχι γιατι μας αγαπανε ουτε για την ψυχη της μανας τους...τα παιδια εργαζονται εκει και προσφερουν μακροπροθεσμα αρα κανουν αποσβεση σε βαθος χρονου..και δεν δινουν και την πρασινη καρτα και την αδεια παραμονης τοσο ευκολα..ποσο μαλλον την υπηκοοτητα...ειναι γνωστο αυτο....
Ελπιζω να αλλαξουν τα πραγματα στο εγγυς μελλον αν και δεν βλεπω να γινεται συντομα τουλαχιστον για το 2007.Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση σου και τα στοιχεια που παρεθεσες :D
Νικος Summoning
Λευκαδα

υ.γ δεν νομιζω να περνας απο συνεντευξη στην κινεζικη πρεσβεια στην Αθηνα , ουτε εχουν οι ελληνες συγγενεις στην Κινα ,ουτε τοσους Ελληνες που θελουν να επισκεφτουν την αχανη χωρα της Ασιας για τουρισμο παρολο που εχει τεραστια ιστορια και παραδοση και φοβερη προσφορα στην ιστορια της ανθρωποτητας....
υ.γ2=εχουν αλλαξει οι ΗΠΑ σε θεματα ασφαλειας προφανως μετα την 9/11/2001..συμφωνω απολυτως μαζι σου..μας εχουν και στο ματι με κατι 17 Νοεμβρες και κατι ΕΛΑ και δεν συμμαζευεται..αλλα αφου δεν ειμστε μπλεγμενοι με αυτα... γιατι?
 
ashen_gold":e7ia7o2w said:
Δηλαδη δεν σου ζητανε στοιχεια για το εισοδημα σου στην συνεντευξη που περνας απο την Αμερικανικη πρεσβεια στην Αθηνα?

ειδικα την πρωτη φορα που θα περασεις απο interview καλο θα ηταν να εχεις μαζι σου τα παντα. απο βιβλιαρια καταθεσεων και ενσημων μεχρι δηλωσεις απο τον εργοδοτη σου κτλ. και μαλιστα περνας 2-3 οσες συνεντευξεις θελουν αυτοι μεσα σε μια μερα.
απο εκεινη τη στιγμη εχουν τα παντα για σενα. εγω ετυχε και περασα και δευτερη φορα μεσα σε 3 χρονια λογω κλοπης του διαβατηριου μου και η συνεντευξη ηταν της πλακας. αφου μου εκαναν 2-3 ερωτησεις σχετικα με τα προηγουμενα ταξιδια μου χαρωπα μου εξηγησαν οτι εχουν ολα τα στοιχεια που χρειαζονται απο την πρωτη φορα και δεν χρειαζεται τιποτα αλλο. το μονο που θα σου πω ειναι οτι ειχαν στα αρχεια ακομη και σε ποιο ξενοδοχειο ειχα μεινει το 2003 η ποια αλλη πολη επισκευτηκα...
 
Βari είσαι σίγουρος για όλα αυτά;
Εμένα μου είπαν πως δεν είχε καν σημασία που, πότε ακριβώς ήμουν στην Αμερική και τι έκανα εκεί την πρώτη φορά που είχα πάει το 2000 (δε θυμόμουν ημερομηνίες να σημειώσω στο σχετικό πεδίο και τους ρώτησα αν πειράζει).
Επίσης έβγαλα τουριστική βίζα το 2006, 2007, την πρώτη σα φοιτητής τη δεύτερη σαν εργαζόμενος, δε με ρώτησαν σχεδόν τίποτα ουσιαστικό καμία από τις δύο. Τα ίδια και στο αεροδρόμιο...
Αφήστε που και να με ρωτούσαν, δεν είχα κανένα χαρτί μαζί μου.
Τι να πω, λέτε να ήμουν τόσο τυχερός;

Σημ: Ξανάβγαλα βίζα το 2007 λόγω απώλεις του παλιού διαβατηρίου.
 
Αχ βρε Bari !!!γιατι μου κοβεις τα φτερα τωρα που με ανεβασε ο Tupolev?? :(
Ισως η πρωτη φορα να ειναι δυσκολη και μετα να γινονται πιο απλα τα πραγματα αλλα αν αποριφθεις την πρωτη φορα δεν ειναι επιβαρυντικο αυτο για να ξαναπροσπαθησεις?δηλαδη δεν μπαινεις σε μια λιστα ατομων που ειχαν κανει αιτηση για VISA και μετα απορριφθηκαν(οκ..δεν ειναι μαυρη λστα αλλα οσο να 'ναι!!)??
Αλλο ενα ζητημα που θελω να θεσω...ας πουμε οτι εχω την VISA ωραια και καλα..δεν υπαρχει παλι το ενδεχομενο στο γραφειο μεταναστευσεως στο αμερικανικο αεροδρομιο ,να μην με αφησουν να μπω αν δεν με εγκρινουν απο τα λεγομενα μου για την παραμονη μου εκει?αυτο πρεπει να ισχυει ,ετσι δεν ειναι?αν δεν με αφησουν δηλαδη παιρνω την πρωτη πτηση για Ευρωπη και γυριζω πισω? :( ...Αυτο το ταξιδι το σχεδιαζω χρονια και δεν θελω να να μου βγει ξυνο..
Οποια εμπειρια και συμβουλη μπορειτε να μου δωσετε ειναι ευπροσδεκτη!!
Σας ευχαριστω προκαταβολικως
Νικος Summoning
Λευκαδα
 
Η Ελλάδα είχε προσκληθεί να συμμετάσχει στο VISA waiver program, αλλά, με ελληνική υπαιτιότητα, δεν έκανε εμπρόθεσμα τις απαιτούμενες ενέργειες.

Συγκεκριμένα, το Μάιο του 1999 η Αμερικανική κυβέρνηση προσκάλεσε την Ελλάδα (μαζί με την Πορτογαλία, τη Σιγκαπούρη και την Ουρουγουάη) να ενταχθεί στο VISA waiver program, με ορισμένες προυπόθεσεις (να βελτιώσει την ασφάλεια των διαβατηρίων της κτλ.). Ένα χρόνο αργότερα η Ελλάδα δεν είχε ακόμη προσαρμοστεί, με αποτέλεσμα η σχετική αμερικανική νομοθεσία να εκπνεύσει και η Ελλάδα να χάσει την ευκαιρία να ενταχθεί στο πρόγραμμα. Αντιθέτως, οι άλλες τρεις χώρες εντάχθηκαν κανονικά, αφού προσαρμόστηκαν εμπρόθεσμα (η Ουρουγουάη έπαψε να συμμετέχει το 2003, μετά την οικονομική κρίση που ξέσπασε στη χώρα).

Μετά τα γεγονότα της 11-Σεπ-2001 τα θέματα ασφαλείας έχουν πλέον αυξημένη προτεραιότητα και καμμία νέα χώρα δεν έχει από τότε γίνει δεκτή στο VISA waiver program. Ως γνωστόν η Ελλάδα προσπαθεί να γίνει δεκτή τώρα, εφόσον μετά από πολυετή καθυστέρηση απέκτησε ασφαλή διαβατήρια. Η αμερικανική κυβέρνηση είναι σε γενικές γραμμές ευνοικά διατεθιμένη στο αίτημα της Ελλάδας, και στο κογκρέσσο κατατίθενται κατά καιρούς νομοσχέδια για το θέμα αυτό (για παράδειγμα, αυτό το νομοσχέδιο εκρεμεί στο Κονγρέσσο τώρα). Όμως λόγω των θεμάτων ασφαλείας, το θέμα είναι πλέον πολιτικά ευαίσθητο στις ΗΠΑ, και δύσκολα θα περάσει τέτοιος νόμος προς το παρόν. Αντίθετα αυξάνονται οι φωνές που επιθυμούν την κατάργηση του VISA waiver program, ή τουλάχιστον την αύξηση των περιορισμών του.
 
bari":26ox60an said:
ειδικα την πρωτη φορα που θα περασεις απο interview καλο θα ηταν να εχεις μαζι σου τα παντα. απο βιβλιαρια καταθεσεων και ενσημων μεχρι δηλωσεις απο τον εργοδοτη σου κτλ. και μαλιστα περνας 2-3 οσες συνεντευξεις θελουν αυτοι μεσα σε μια μερα.
Bari,
συγγνώμη κιόλας και με όλο το σεβασμό, είσαι σίγουρος για όλα αυτά, δηλαδή τα έχεις βιώσει ή απλώς τα έχεις ακούσει;

Για να καταλήξουμε πάντως αυτή την ιστορία σε κάτι πρακτικό, η δικιά μου αίσθηση είναι πως ένα επίσημο προσκλητήριο από τον φίλο/συγγενή στην πρεσβεία και στο τελωνείο είναι υπεραρκετή.
Αν τώρα είμαι τόσο λάθος ή τόσο τυχερός, υπάρχει το website που είναι αρκετά κατατοπιστικό και το τηλεφωνικό κέντρο που παρότι αρκετά τσιμπημένο είναι ακριβές και εξυπηρετικό.

Σε κάθε περίπτωση, δε νομίζω πως υπάρχει λόγος για τόσο άγχος φίλε ashen_gold. Καλό ταξίδι και καλά να περάσεις!
 
tupolev":s3dj0dhs said:
Βari είσαι σίγουρος για όλα αυτά;
απολυτως σιγουρος...αλλα ξερεις κατι, προφανως ειναι και σε ποιον θα πεσεις και ποση τυπολατρεια θα θελει αυτος να δειξει κτλ. την πρωτη μου τουριστικη βιζα περασα απο 2 interview και ειδικα το πρωτο ηταν ιερα εξεταση! το δευτερο ακρως φιλικο μετα απο 2 ωρες ομως. οσον αφορα το οτι δεν σε ρωτησαν τιποτε και τις 2 φορες μου κανει εντυπωση..παντως ειναι δεδομενο οτι αλλοι μενουν μεσα για παραπανω 10 λεπτα ενω αλλοι ουτε 2. αρα...
δε θυμόμουν ημερομηνίες να σημειώσω στο σχετικό πεδίο και τους ρώτησα αν πειράζει
το θυμαμαι και γελαω πολλες φορες...οταν κι εγω ειχα ερθει στην αναλογη θεση η απαντηση που μου εδωσε η υπαλληλος της πρεσβειας ηταν του στυλ "its fine if u dont remember, we have everything here....you stayed at Plaza in 5th avenue!" και οπως καταλαβαινεις επεσα ξερος!!!
Αχ βρε Bari !!!γιατι μου κοβεις τα φτερα τωρα που με ανεβασε ο Tupolev??
Ισως η πρωτη φορα να ειναι δυσκολη και μετα να γινονται πιο απλα τα πραγματα αλλα αν αποριφθεις την πρωτη φορα δεν ειναι επιβαρυντικο αυτο για να ξαναπροσπαθησεις?δηλαδη δεν μπαινεις σε μια λιστα ατομων που ειχαν κανει αιτηση για VISA και μετα απορριφθηκαν(οκ..δεν ειναι μαυρη λστα αλλα οσο να 'ναι!!)??
προς θεου μην αφηνεις τιποτα να σου κοψει τα φτερα και μην πας ψαρωμενος. ο μονος λογος να σου αρνηθουν τη βιζα ειναι να μην συμπληρωνεις τα απαραιτητα δικαιολογητικα. αν ισχυει αυτο τοτε εχεις δικαιωμα μετα απο 2 εβδομαδες να ξανα-πληρωσεις τα 80€ για να ξανα-εξεταστει το αιτημα σου χωρις καμμια περιπτωση λιστας, οποτε μην ανυσυχεις καθολου γιαυτο.
Αλλο ενα ζητημα που θελω να θεσω...ας πουμε οτι εχω την VISA ωραια και καλα..δεν υπαρχει παλι το ενδεχομενο στο γραφειο μεταναστευσεως στο αμερικανικο αεροδρομιο ,να μην με αφησουν να μπω αν δεν με εγκρινουν απο τα λεγομενα μου για την παραμονη μου εκει?αυτο πρεπει να ισχυει ,ετσι δεν ειναι?αν δεν με αφησουν δηλαδη παιρνω την πρωτη πτηση για Ευρωπη και γυριζω πισω? ...Αυτο το ταξιδι το σχεδιαζω χρονια και δεν θελω να να μου βγει ξυνο..
τα ερωτηματα σου με εχουν βασανισει πολυ στο παρελθον κι εμενα! οπως καταλαβα στην πραξη ΔΕΝ υπαρχει καμμια περιπτωση να σου αρνηθουν visa αλλα την εισοδο στο immigration desk των αφιξεων αν πεις τη μαγικη φραση "ειμαι εδω για διακοπες και ψωνια"!
φιλε ashen_gold μην ανυσυχεiς καθολου. αν εχεις πιο πολλες αποριες μην διστασεις να μου κανεις pm....welcome to america! ;)
 
Εμένα πάντως το 2004 μέσα σε 1 ώρα είχα τελειώσει και είχα την VISA στο διαβατήριο. Συνέντευξη 10 λεπτών και απλώς αναμονή μετά να φτιάξουν την VISA.

3 γνωστοί μου που έβγαλαν πρόσφατα δεν είχαν κανένα πρόβλημα, την μια μέρα το interview 10 λεπτών και την επόμενη η VISA έτοιμη. Ούτε ζητήσανε βεβαιώσεις ούτε τίποτα.

Νομίζω γίνεται μεγάλος θόρυβος για το τίποτα...
 
εν κατακλειδι....αν εχει καποιος ολα τα δικαιολογητικα και μπορει να δειξει οτι εργαζεται εδω μονιμα, δεν εχει κανενα προβλημα χορηγησης visa. τωρα το ποση ωρα θα χρειαστει η ποσα interview ειναι θεμα μερας και υπαλληλων.
 
Φαίνεται πως οι ελπίδες να εισαχθεί η Ελλάδα στο Visa Waiver Program (VWP), για ταξίδια στην Αμερική χωρίς βίζα, αναπτερώνονται:
Tμήμα ενός νόμου περί εθνικής ασφαλείας που ψηφίστηκε τις προάλλες με μεγάλες πλειοψηφίες από την Βουλή και τη Γερουσία των ΗΠΑ προνοεί την επέκταση των κριτηρίων του VWP έτσι ώστε να περιλάβει και άλλες χώρες συμμάχους των ΗΠΑ, όπως η Ελλάδα, περί το 2009. Ο Πρόεδρος υποστήριζε το νομοσχέδιο, οπότε αναμένεται να το προσυπογράψει. Σχετικό άρθρο δημοσιεύει σήμερα η Ναυτεμπορική.
 
Top