Πυροσβεστικά Αεροσκάφη κ' Ελικόπτερα!

Τώρα πως γίνεται μια γιαγιά που έκαιγε χόρτα (έψηνε λουκάνικα κατ'άλλους - είδατε πως αλλάζουν εύκολα τα μεγέθη όταν συμφέρει;) να ανάψει 35 εστίες σε 3 όρη στην Πελοπόννησο, αυτό είναι κάτι το οποίο μου διαφεύγει...Φτύσιμο θέλουν που βάζουν γέρους ανθρώπους στη φυλακή σαν φρικτούς εμπρηστές ενώ οι πραγματικοί ένοχοι είναι ελεύθεροι να κατακαίνε την Ελλάδα. :(

Φυσικά, αφού η κυρία αυτή δεν είναι υπαίτιος στο βαθμό που της καταλογίζουν, οι φωτιές στην περιοχή ξεπετάγονται σαν τρελές ακόμα και σήμερα...Μάλλον τις βάζει τηλεπαθητικά από τα κρατητήρια... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
 
Εχεις δίκιο για την σελίδα, έπεσε το μάτι μου στο άρθρο για την αεροπυρόσβεση γιατί είναι του ιδίου.. Αλλά και πάλι στην εισαγωγή πέρα από τον όρο "εσωτερική τρομοκρατία", δεν μας λέει και κάτι καινούριο..

Τώρα άκουσα στις ειδήσεις οτι από τις αρχές Ιουνίου έχουν συλλάβει και απαγγείλει κατηγορίες για εμπρησμό σε 33 άτομα, 15 από τα οποία ήταν εκ προθέσεως! Αυτό δεν το ήξερα.. Γιατί δεν δείχνουν τίποτα από τις προσαγωγές αυτών ή να βγάλουν κάποιον δικηγόρο τους σε κάποιο κανάλι να δουμε τι θα πουνε όταν τους ρωτήσουν γιατί τις βάλανε...
 
MerNion":3ru8rcqu said:
.. Γιατί δεν δείχνουν τίποτα από τις προσαγωγές αυτών ή να βγάλουν κάποιον δικηγόρο τους σε κάποιο κανάλι να δουμε τι θα πουνε όταν τους ρωτήσουν γιατί τις βάλανε...

Γιατι τις εν λογω ανακρισεις τις εχει αναλαβει η ΕΥΠ ( :bash: ) ;)
 
Στο mil-spotters-forum δημοσιεύθηκε το ακόλουθο:
The sole flyable Martin Mars flying boat is on standby on Vancouver Island to fly to Greece for the fires...
Δε νομίζω ότι θα έλθει τελικά, αλλά ας έχουμε το νου μας!
 
sv1xv":27m1ib84 said:
Στο mil-spotters-forum δημοσιεύθηκε το ακόλουθο:
The sole flyable Martin Mars flying boat is on standby on Vancouver Island to fly to Greece for the fires...
Δε νομίζω ότι θα έλθει τελικά, αλλά ας έχουμε το νου μας!

Aμαααααν.... φωτιες μας αναψες τωρα (δοκιμη εκφραση :p ). Μιλαμε για ενα απο τα πιο ομορφα θηρια μιας αλλης εποχης. Αν το πετυχετε πουθενα, δωστε του μερικα GB και απο εμενα (2-18 Σεπ. εκτος Ελλαδος...)

Χαιρετω!
 
Μια φωτογραφία του Mil-26 εν ώρα πυρόσβεσης πάνω απο το Μελιδόνι Ρεθύμνου. Το ενδιαφέρον είναι ότι του έχουν δώσει και ελληνικό όνομα, το οποίο φαίνεται κάτω απο το κόκπιτ
Axos - Creta :shock:

https://www.airliners.gr/community/album ... c_id=12654
 
Τώρα παρατήρησα οτι και στο RA-06296 λέει "IRAKLIO" πάνω.. :)
 
Διάβασα στο RBF ότι προωθείται υπογείως η αγορά 15 Be-200. Δε νομίζετε ότι είναι άσκοπη σπατάλη? Νομίζω 3 (ώστε 2 να είναι πάντα διαθέσιμα) είναι ok, για ειδικές περιπτώσεις που η μεγάλη ποσότητα νερού που παίρνουν μπορεί να αξιοποιηθεί. Τα υπόλοιπα καλύτερα να είναι CL-415 για σταδιακή αντικατάσταση των CL-215.
 
Top