επαθα σοκ βλεποντας αυτο το video...

  • Thread starter gonso
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Δεν νομίζω ότι τα κάλλη του πληρώματος καμπίνας είναι αυτά που αποσπούν την προσοχή του κυβερνήτη. Μάλλον ειναι πιο απασχολημένος να βάζει και να βγάζει τις επωμίδες του (00:5:cool:............
 
δ

ΑΓΑΠΗΤΕ hastaroth

Το πληρωμα μιλαει με παριζιανικη προφορα γαλλικα(εκτος και αν τα εχω ξεχασει) και επειτα απο τι ξερω δεν υπαρχει γαλλικη εταιρια εκτος της air france που να πεταει 340(εκτος και αν κανω λαθος).

Η ντροπη δεν ειναι για τους 200+ επιβατες απο πισω αλλα τα αλλα αεροπλανα,φανταζεστε την προσιλωση των πληρωματων απο διερχομενα αεροσκαφη??Δεν θελω να φανταστω αντιδρασεις...... :D :D

Χαριτολογω
 
Re: δ

Δεν ειναι και καμμια θεα η κοπελλα που κανει τις τσαχπινιες στον αερα.Μαλλον μια μετρια ΜΙΛΦ αλλα και τα εσωρουχα της καθολου φαντασια,το στηθος της συμπαθητικο....εγω θα προτιμουσα πιο μικρο.Καλο θα ηταν να μην γινονται τετοια στον αερα,αλλα αν γινονται-και τηρουνται οι καονονες ασφαλειας-ας μην ειμαστε τοσο αρνητικοι,ειναι ενα ευχαριστο διαλλειμα για το πληρωμα και μαλιστα αν ειναι ενα ταξιδι υπερατλαντικο.Μεγα λαθος η διαρροη του βιντεο,ειναι προσωπικα δεδομενα που δεν αφορουν αλλον κοσμο.
 
Re: δ

pilot767":foddwvzw said:
ΑΓΑΠΗΤΕ hastaroth

Το πληρωμα μιλαει με παριζιανικη προφορα γαλλικα(εκτος και αν τα εχω ξεχασει) και επειτα απο τι ξερω δεν υπαρχει γαλλικη εταιρια εκτος της air france που να πεταει 340(εκτος και αν κανω λαθος).

Το οτι μιλάει γαλλικά το κατάλαβα κι'εγώ,δυστυχώς ο background θόρυβος από τους κινητήρες δέν μέ άφηνε να ακούσω καλά τί έλεγαν,λίγα πράγματα ξεχώρισα.Θά ξαναδώ όμως το βίντεο πιό προσεχτικά.

Γιά την προφορά δέν είμαι ιδιαίτερα σίγουρος,την σήμερον ημέραν η χαρακτηριστική παριζιάνικη προφορά δέν είναι και τόσο εμφανής στους κατοίκους τού Παρισιού,αφού έχουν εγκατασταθεί εκεί και άτομα από άλλες πόλεις.

Δέν πρόσεξα άν το αεροπλάνο είναι 340 ή 320,θά το ξανακοιτάξω.Αν είναι 340 τότε ναί,μόνο η AF θα μπορούσε να είναι.

pilot767":foddwvzw said:
Η ντροπη δεν ειναι για τους 200+ επιβατες απο πισω αλλα τα αλλα αεροπλανα,φανταζεστε την προσιλωση των πληρωματων απο διερχομενα αεροσκαφη??Δεν θελω να φανταστω αντιδρασεις...... :D :D

Χαριτολογω

Ε ναί,δέν φαντάζομαι οτι μέ τίς ταχύτητες τών σημερινών αεροπλάνων και τούς κανονισμούς separation θά μπορούσε να τους δή κανείς άλλος αυτούς τους εναέριους Γκουζγκούνηδες :D :D

Φαντάζεσαι όμως να είχε συνδέσει ο εικονολήπτης την κάμερά του μέ το IFE;

Edited:προσέχοντας καλύτερα είδα οτι όντως 340 είναι-φαίνονται σέ κάποιο πλάνο οι τέσσερεις thrust levers...
 
Re: δ

MAXIM":1ec6kz2w said:
Καλο θα ηταν να μην γινονται τετοια στον αερα,αλλα αν γινονται-και τηρουνται οι καονονες ασφαλειας-ας μην ειμαστε τοσο αρνητικοι,ειναι ενα ευχαριστο διαλλειμα για το πληρωμα και μαλιστα αν ειναι ενα ταξιδι υπερατλαντικο.

Μπορείς να μού εξηγήσης πώς γίνεται να τηρούνται οι κανόνες ασφαλείας σέ ένα κόκπιτ που έχει μετατραπεί σέ πλατώ κινηματογραφικής τσόντας;

Αυτός που τραβούσε το βίντεο ήταν ο συγκυβερνήτης.Ο κυβερνήτης βεβαίως ψιλοτριβόταν και χαμούρευε την "χώστες" και ο relief pilot χασκογελούσε στο jumpseat του απολαμβάνοντας το θέαμα.Μέ άλλα λόγια το κόκπιτ είχε γίνει πρωκτοχανείο,ουδείς παρακολουθούσε την λειτουργία τών συστημάτων και άν συνέβαινε κάτι έκτακτο εκείνη την ώρα-π.χ.ένα uncommanded pitch up-όλοι αυτοί θά έψαχναν τά μυαλά τους στά κάγκελα,πρίν προλάβουν να μαζέψουν το αεροπλάνο.....


MAXIM":1ec6kz2w said:
Μεγα λαθος η διαρροη του βιντεο,ειναι προσωπικα δεδομενα που δεν αφορουν αλλον κοσμο.

Ευτυχώς που διέρρευσε το βίντεο,ώστε να τιμωρηθούν οι πρωταγωνιστές του καί να παραδειγματιστούν και άλλοι που τυχόν συνηθίζουν αυτά τά "ευχάριστα διαλλείμματα"....
 
H Air Tahiti Nui στα 340, εχει γαλλοφωνα πληρωματα? :idea:
 
seven4seven":3ggwpyh0 said:
H Air Tahiti Nui στα 340, εχει γαλλοφωνα πληρωματα? :idea:

Η πρόσφατη εμπειρία μου λέει πως ναι, αλλά

:arrow: αυτή δεν είναι η στολή της ΤΝ
:arrow: τα πληρώματα ήταν πιο εξωτικά(ταχιτιανό λουκ) και όχι ασπρουλιάρικα ;)
 
Aν αρχίσαμε το "βρες την εταιρία" και μιλάμε και για wide body, εγώ θα ήθελα να αντιπροτείνω την σεβάσμια AirTransat. Μήπως είναι αυτή;

Επίσης, είμαστε σίγουροι πως όλα αυτά έγιναν εν πτήσει και όχι πριν από αυτή; Το ρωτάω αυτό γιατί είχα δει το βίντεο όταν είχε δώσει το link o Gonso (είναι το ίδιο βίντεο, σωστά; ) και είχα μείνει με την εντύπωση ότι αυτά έγιναν εν όσω το αεροπλάνο ήταν στο έδαφος. Δυστυχώς δεν μου επιτρέπεται η πρόσβαση στο βίντεο από το γραφείο μου :(

Και τέλος πάντων, σιγά το ρωμαϊκό όργιο... έχω δει και ωραιότερες, αλλά και πληθωρικότερες αεροσυνοδούς, και δη ελληνίδες.
 
H Air Transat δεν έχει Α340. Η μόνη καναδική που έχει τον τύπο είναι η Air Canada, με 8 Α340-313Χ και κατατάσσεται αμέσως στις "ύποπτες"...!

Πέρα από το γέλιο, διακρίνω και αρκετές γελοιότητες στο video, με πρωταγωνιστή τον ανεκδιήγητο κυβερνήτη. Από τον τρόπο που συμπεριφέρονται όλοι μέσα στο κόκπιτ, εξαιρουμένου του relief (που βρέθηκε ξαφνικά σε οργανωμένο μπάχαλο). Προσέξτε:

1. Προσπαθεί να "αρπάξει" ματιές, με ένα χαμόγελο που είναι η επιτομή της αποχαύνωσης
2. Είναι λυτός
3. Είναι αμήχανος, σε όλη τη διάρκεια του video.
4. Δεν φαίνεται να ασκεί καμία εξουσία πάνω στο πλήρωμά του.
5. Ο δε συγκυβερνήτης, του έχει πάρει τον αέρα κανονικότατα, αφού τον αφήνει να τον βιντεοσκοπεί (προφανώς με κινητό, αν κρίνω από την ποιότητα!!) με το κεφάλι χωμένο σ' ένα ζευγάρι στήθη.

Εκεί που πάει να χουφτώσει και η συνοδός απομακρύνεται με νάζι, μου θυμίζει τον γεράκο του Μπένυ Χηλ, που τον αφήναν να βλέπει αλλά όχι και ν΄ακουμπά.

Αναρωτηθείτε δύο απλά πράγματα:
1. Πως θ' αντιδράσει αν πάνω στην αποχαύνωση, τύχει μία κρίση
2. Τι επιρροή ασκεί στο πλήρωμά του και πόση σημασία θα δώσει στους χειρισμούς και τις αποφάσεις του, αν αρχίσει το πουλί να πέφτει (το σιδερένιο!).

Κατακριτεόι όλοι, πολλώ δε μάλλον ο εξ αριστερών καθήμενος, κύριοι, βεβαίως βεβαίως!!
 
aakunz":396lnjxq said:
Επίσης, είμαστε σίγουροι πως όλα αυτά έγιναν εν πτήσει και όχι πριν από αυτή;

Στο 50ο με 52ο δευτερόλεπτο, βλέπουμε:

1. Gear lever στη θέση up
2. Tο attitude indicator να δείχνει ότι το αεροσκάφος έχει pitch up - γύρω στις 6-7* θα έλεγα.

Λογικό συμπέρασμα -->> σκάφος εν πτήσει ;)

Air Canada επίσης δεν είναι, γιατί δεν ταιριάζουν ούτε οι στολές των πληρωμάτων.

Παλαιότερες στολές πληρώματος:
http://www.uniformfreak.com/index2a.html

Τωρινή στολή πληρώματος:
http://www.aircanada.com/en/about/media ... niform.jpg

Έτσι, το μυστήριο παραμένει :evil:

Edit: Air Bourbon ? Μέχρι το 2003 πετούσε A340-200, μετά την αγόρασε η Air France...
 
Top