Εκλογές

Συμμετοχή στις Εκλογές!!!

Επειδή κυρίως από ραδιόφωνα και γενικότερες συζητήσεις πολλοί νεαροί και οι νεαρές δηλώνουν ότι φέτος δε θα πάνε να ψηφίσουν, ήθελα να τονίσω ότι η συμμετοχή όλων μας στις εκλογές είναι πολύ σημαντική....
Η μή συμμετοχή είναι αυτόματα ψήφος, λόγω του εκλογικού νόμου, στο 1ο κόμμα...
Πηγαίνετε όλοι λοιπόν αύριο, μόνο έτσι θα δοθεί, όποιο, μήνυμα....
Η διαδικασία είναι 10 λεπτά, επίσης οι 17αριδες που μές στο 2007 κλείνουν τα 18 μπορούν να ασκήσουν το δικαίωμα ψήφου...

Καλό βόλι λοιπόν, πολλά κόμματα στη βουλή, και συμμετοχή!


Επεξεργάζομαι το πόστ μου!
Δε πίστευα στα μάτια μου και στα αυτιά μου στις ειδήσεις στη ΝΕΤ!
Το κρατικό κανάλι κάνει προπαγάνδα υπέρ του πρωθυπουργού...(λίγες ώρες πρίν τις εκλογές)
Τον έδειχνε με τη γυναίκα γιατρό του, και τα δίδυμα σε στιγμές προσωπικές, στην παιδική χαρά της γειτονιάς τους και στο τέλος της βόλτας ανάψαν και ένα κερί στο εκκλησάκι...
Είναι ντροπή!!!Να υποβαθμίζετε τόσο πολύ το κεντρικό δελτίο της κρατικής τηλεόρασης, η λογική παπαράτσι έλειπε απ΄το συγκεκριμένο κανάλι!, και λέγαμε ότι υπήρχε και ένα σοβαρό δελτίο ειδήσεων...Μα τέλος πάντων πότε θα πάψουν να μας υποτιμούν τόσο!:evil: :evil: :evil: Βέβαια είναι γνωστό ότι κάποιους θα τους επηρέασε το συγκεκριμένο ρεπορτάζ...
 
Τελικά αποτελέσματα:

Νομός Ηλείας: Ν.Δ. & ΠΑ.ΣΟ.Κ. = 88,59%
Νομός Μεσσηνίας: Ν.Δ. & ΠΑ.ΣΟ.Κ = 84,46 %
Νομός Λακωνίας: Ν.Δ. & ΠΑ.ΣΟ.Κ = 87,14%
Νομός Αρκαδίας: Ν.Δ. & ΠΑ.ΣΟ.Κ = 85,43%

Λίγο πριν τις εκλογές αποφασίστηκε η παραχώρηση 2500 στρεμμάτων σπό την καμμένη περιοχή της Ηλείας σε ιδιώτη με σκοπό την τουριστική ανάπτυξη.
Μήπως τελικά καιγόμαστε επειδή έτσι μας αξίζει? :?
 
Αφού άνθρωποι και συνειδήσεις σήμερα εξαγοράζονται με 3 χιλιάρικα!
Το καλό είναι ότι υπάρχει ενισχυμένη πολυφωνία στο νέο κοινοβούλιο.
Βέβαια παιδιά, χωρίς να θέλω να σας κουράζω, αυτή η μόδα με τα μοντέλα,τραγουδιστές,αθλητές,ηθοποιοί δείχνει πόσο έχει πέσει το επίπεδο της έννοιας της πολιτικής στη χώρα μας.Σήμερα φτάνει να σε προβάλλει η τηλεόραση και γενικότερα το στάρ σίστεμ, δεν ενδιαφέρουν κανένα οι ιδέες σου, οι απόψεις σου...
Εγώ προσωπικά είμαι απογοητευμένος.Να σας πώ και μια κακιούλα?
Χάρηκα που η Μαριέττα έφαγε πόρτα(no more βουλή!!!), και άργησε κιόλας... ;)

Τώρα για τα 2500 στρεμ.,αν αληθεύει, πιστεύω ότι θα βρούνε μπροστά τους σθεναρή αντίσταση!Γιατί έπρεπε να καεί η Πάρνηθα και η Πεντέλη για να κινητοποιηθεί ο κόσμος.Όμως αυτές οι κινητοποιήσεις είναι ελπιδοφόρες...
Αρχίσαμε να κοιτάμε και λίγο πιο έξω από τα όρια του σπιτιού μας...(ελπίζω)
 
Παρακολουθώντας τόσα χρόνια τις προεκλογικές εκστρατείες των κομμάτων, πάντα μου μένει μία τεράστια απορία, η οποία οδηγέι σε συμπεράσματα τρομακτικά.

Συμφωνούμε ότι η Ελλάδα είναι από τις πιό ανοργάνωτες χώρες στην Ευρώπη? Η κρατική μηχανή μπάχαλο, έλλειψη συντονισμού στις κρίσεις, γραφειοκρατεία, ωχαδελφισμός, σπέυδε βραδέως κλπ.

Δεν θυμάμαι ΠΟΤΕ, σε προεκλογική περίοδο και σε εκλογές να έχει υπάρξει ανοργανωσιά στους κομματικούς μηχανισμούς.

Οργανώνουν σε απίστευτα μικρό χρόνο, συγκεντρώσεις σε όλη την Ελλάδα, ψηφοδέλτια, αφίσες, ετεροδημότες, εκλογικούς αντιπροσώπους, τηλεοπτικά σπότ, εμφανίσεις. Μιλάμε για εξαιρετικά πολύπλοκα logistics με Γερμανικό efficiency !

Είναι απίστευτο, αλλά οι ίδιοι άνθρωποι που διοικούν ή προίστανται υπουργεία με τον χειρότερο τρόπο, όταν φορούν την κομματική ρόμπα και οργανώνουν προεκλογικές καμπάνιες, κάνουν αξιοζήλευτα πράγματα.

Δεν έχω δεί ποτέ σε μεγάλη προεκλογική ομιλία του αρχηγού, να σβήνουν (πχ) τα φώτα. Ή να μήν πρόλαβε ο προμηθευτής και να μήν υπήρχαν σημαιάκια, και να είναι οι οπαδοί με τα χέρια στις τσέπες! Ή να χάλασε η μικροφωνική. Ή να πήγαν οι ψηφοφόροι στο εκλογικό κέντρο και να μήν είχαν προλάβει να φέρουν τα ψηφοδέλτια των μεγάλων κομμάτων. Ή να έγινε παρανόηση με την εταιρέια των πούλμαν, και να βγήκε ο αρχηγός στο μπαλκόνι και να ήταν από κάτω ....ο Χατζηπετρής.

Με τα στάνταρντ που μας έχει συνηθίσει η Ελληνική οργάνωση, αυτά θα έπρεπε να συμβαίνουν πού και πού. ΌΧΙ όμως. Ποτέ.

Οι πολιτικοί λοιπόν, και τα κομματικά επιτελεία, δεν έχουν αφήσει το κράτος να είναι μπάχαλο επειδή δεν έχουν τις ικανότητες. Είναι επειδή δεν έχουν ούτε τη βούληση ούτε το κίνητρο να το κάνουν . Γιατί εκεί που θέλουν κάνουν θαύματα !
 
flightnumber":vrn8pr78 said:
Τώρα για τα 2500 στρεμ.,αν αληθεύει, πιστεύω ότι θα βρούνε μπροστά τους σθεναρή αντίσταση!Γιατί έπρεπε να καεί η Πάρνηθα και η Πεντέλη για να κινητοποιηθεί ο κόσμος.Όμως αυτές οι κινητοποιήσεις είναι ελπιδοφόρες...
Αρχίσαμε να κοιτάμε και λίγο πιο έξω από τα όρια του σπιτιού μας...(ελπίζω)

Σθεναρή αντίσταση από ποιόν? ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΘΕΙ!!!
Το πολύ πολύ, αν κάποιοι γκρινιάξουν, να τους πουν το γνωστό περί νέων θέσεων εργασίας που τόσο έχει ανάγκη η πολύπαθη περιοχή. :(

Επίσης εκνευρίζομαι με το εξής:
Μέχρι πρότινως, σε κάθε μεγάλη καταστροφή (πλημμύρες, σεισμός, πυρκαγιά) η έκτακτη ενίσχυση στους πληγέντες για τα πρώτα έξοδα ήταν 600 ευρώ.
Στην τελευταία καταστροφή (Πελλοπόνησος) η ενίσχυση αυτή έγινε 3000 ευρώ (εξαιτίας των επικείμενων εκλογών φυσικά).

Και ρωτώ (εκνευρισμένος):
Γιατί ρε γαμώτο, αφού υπάρχουν τα χρήματα, δεν δίνατε και στους προηγούμενους πληγέντες 3000 ευρώ αντί για μόνο 600? Δικά μας λεφτά δεν είναι αυτά? Χρήματα που μαζεύονται από τους φόρους που πληρώνουμε, μπαίνουν σε έναν "κουμπαρά" έτσι ώστε να χρησιμοποιηθούν όταν χρειαστεί.
Γιατί βρε ξεφτίλες χρησιμοποιείτε τα χρήματά μας για να μαζέψετε ψήφους και δεν τα χρησιμοποιείτε για να ανακουφιστεί ο κόσμος?

Δεν συνεχίζω γιατί είμαι πολύ εκνευρισμένος και φοβάμαι ότι θα γράψω πράγματα που δεν πρέπει.

Απλά, αυτούς ψηφίζουμε, αυτοί μας αξίζουν, αυτούς έχουμε!
 
Από την άλλη, ποιόν να ψηφίσουν...Έχουμε κανένα αξιόλογο κόμμα εκτός των άκρων; Εκτός αν προτιμάμε Παπαρήγα και Καρατζαφέρη για πρωθυπουργούς. Προλαβαίνοντας την ερώτηση "Γιατί όχι;", προτιμώ να αφήσω στην κρίση σας το γιατί όχι, κοιτώντας την Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών λογική του μεσιέ Χέρι-Χέρι και τον κομμουνισμό (τον τόσο ευεργετικό για τα κράτη που πέρασε κάποια φεγγάρια) της Παπαρήγα. Τώρα δεν μιλάω με θεωρίες και λοιπά όμορφα, μιλάω με πρακτικά πράγματα. Οπότε, και πολιτική εκστρατεία να μην κάνουν καθόλου οι δύο μεγάλοι, πάλι το 75% των ψήφων σε αυτούς θα πάει.

Δεν είναι μοιρολατρία, είναι μια αλήθεια, γιατί έχουμε μεν ένα δικομματισμό που δεν αξίζει τίποτα και ταυτόχρονα το σύνολο των άλλων πολιτικών κομμάτων που έχει να πεί εξίσου λίγα και λιγότερα. Φυσικά (το φυσικά μετράει πολύ σε αυτήν τη φράση), το ίδιο συμβαίνει παντού, όπου υπάρχουν μόνο 2 μεγάλα κεντρώα κόμματα και 2-3 μικροί που τσιμπάνε ό,τι πέφτει αριστερά και δεξιά. Είμαστε καταδικασμένοι λοιπόν σε 3 πράγματα:

1. Να τρώμε στη μάπα Κωστάκη-Γιωργάκη και τέτοιας κλάσης άτομα για πάντα
2. Να μείνουμε 4.500.000 άνθρωποι στην Ελλάδα με μια μαζική εξουδετέρωση (τι μου βγαίνουν μερικές φορές...) όσων έχουν μη ελληνικό αίμα μέσα τους
3. Να κάνουμε μια μορφή επανάστασης, που σημαίνει να κάψουμε στην πυρά τους τώρα πολιτικούς μας και να βγάλουμε καινούριους, ενωμένοι για να γίνουν όλα σωστά (έλληνες ενωμένοι στην πολιτική <<-- ανέκδοτο 4 λέξεων)

Εσάς, τι σας φαίνεται πιο λογικό να συμβεί; Γι'αυτό υπάρχει ο δικομματισμός παντού στις σύγχρονες κοινωνίες. Γι'αυτό τα της πολιτικής είναι μια αηδία και μισή....

Edit: Γιατί τα λέω όλα αυτά...Δεν είναι κρίση κομμάτων αυτή που περνάμε, είναι καθαρά κρίση ανθρώπων, γι'αυτό και δεν μετράει αν ψηφιστεί 90% ΝΔ+ΠΑΣΟΚ γιατι στην τελική, το 100% που ψηφίζουμε μας τρώει...
 
pingu":2rfbi9pi said:
γιατί έχουμε μεν ένα δικομματισμό που δεν αξίζει τίποτα και ταυτόχρονα το σύνολο των άλλων πολιτικών κομμάτων που έχει να πεί εξίσου λίγα και λιγότερα

Το ίδιο σκέφτομαι και γω σε κάθε εκλογική αναμέτρηση, όπως επίσης πχ γιατί κάποιος όταν γίνονται δημοτικές ή νομαρχιακές εκλογές πρέπει να "στηριζεται" από κάποιο κόμμα, δεν υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι που δεν είναι βαμμένοι με κάποιο χρώμα?

Από τη σκέψη μου περνά κάτι που πολλές φορές βλέπουμε και στην αγορά, με τον "ευγενή" όρο "καρτέλ".
Δύο τρεις εναλλάσσονται στην κορυφή και οι άλλοι γλύφουν και κανένα "παχυλό" κόκκαλο γιατί δεν έχουν το χάρισμα της εξουσίας.
 
pingu":pyg5dyxy said:
2. Να μείνουμε 4.500.000 άνθρωποι στην Ελλάδα με μια μαζική γενοκτονία όσων έχουν μη ελληνικό αίμα μέσα τους
α) Ποιός έχει μιλήσει για μαζική γενοκτονία αλλοδαπών στην Ελλάδικό χώρο;

β) 4.500.000 είναι οι άνθρωποι που ''έχουν ελληνικό αίμα μέσα τους''(κοινώς έλληνες) ;
 
Απάντηση και στις 2 ερωτήσεις είναι η 3η μου "περίπτωση": Υπάρει περίπτωση να κάψουμε κανέναν ποτέ ζωντανό; Η όλη πρόταση είναι πιο πολύ φιλοσοφική παρά ρεαλιστική - έπρεπε να βάλω κάτι να το δείχνει αυτό. Ένα πράγμα που θ'αλλάξω είνα η λέξη "γενοκτονία" όπου μυστηριωδώς - μπλακ-ουτ του εγκεφάλου μου - κατέληξε εκεί ενώ ήθελα να βάλω "εξουδετέρωση" (όχι απαραίτητα γενοκτονίες και εξαφανίσεις, αλλά περιορισμός).

Και...περίπου ! Αν σκεφτείς ότι εκτός από τους τυπικούς που θεωρούμε "μετανάστες" (αλβανούς, πακιστανούς κλπ.) υπάρχουν και άλλοι ξένοι ή άτομα που το ΛΑΟΣ θεωρεί ως ιδεολογία "ανάξια" να κατέχουν οτιδήποτε στην Ελλάδα. Και αυτοί έχουν δικαίωμα ψήφου στη χώρα, είναι σε καίριες θέσεις και αναγκαίοι. Τότε σχεδόν το 1/4 του λαού δεν το συμφέρει μια υπερ-συντηρητική κυβέρνηση όπως με τον μεσιέ Λεπέν. Και την Ελλάδα γενικότερα δεν την συμφέρει να φύγουν ή να περιοριστούν τα δικαιώματα αυτών των "άλλων"...Ή τέλος πάντων αυτοί που δεν είναι γέννημα-θρέμα έλληνες.
 
Top