VISA

συμφωνω και ωραια ολα αυτα αλλα δεν μπορω να καταλαβω που κολλανε οι αμερικανικοι μισθοι σε συζητηση για το visa waiver... :?
σχετικα με την αυστηρη σταση των αρχων στις ΗΠΑ συμφωνουμε, αλλα αυτο συμβαινει για ολους τους ξενους, οχι μονο για εμας. απο εκει και περα ειναι στο χερι του καθενος προσωπικα να διαμορφωνει τις οποιες καταστασεις αντιμετοπισει
 
Re: 51 η πολιτεία

Eichman in Jerusalem":260iyxb7 said:
ΌΠοιος ταξιδεψει στις ΗΠΑ νιώθει στο πετσί του τη στάση (επίσημη και υπηρεσιακή οχι των πολιτών) τους απέναντί μας.

Για πες τη μου κι εμένα για να ξέρω.
Γιατί εδώ κι ένα μήνα που σπουδάζω στις ΗΠΑ δεν έχω νιώσει αντικείμενο ούτε αδικίας ούτε υποτίμησης.
 
ΔΙάρκεια VISA για USA

Σκέφτομαι μέσα στην επόμενη χρονιά να αξιοποιήσω κάποια από τα μίλια που έχω μαζέψει από την miles and more για ένα ταξιδάκι στο SXM (ε ναι λοιπόν έχω αρκετά μίλια :D).
Το πρόβλημα είανι ότι η STAR ALLIANCE πετάει από Γερμανία για SXM μέσω ΗΠΑ με UNITED & US AIRWAYS κι εγώ δεν έχω VISA για Αμερική. Από ότι πλήροφορήθηκα από μεγάλο και επώνυμο τουριστικό γραφείο, χρειάζεται VISA ακόμα κι αν το connection time είναι 1 λεπτό εως 100 χρόνια (κατά λέξη η τουριστική πράκτωρ μου είπε ότι έστω κι αν πατήσεις στο πλaκάκι αμερικάνικου αεροδρομίου στην αίθουσα transit χρειάζεσαι VISA).
Κι ερωτώ:
1)Για να βγάλω VISA χρειάζεται να έχω κλείσει ραντεβού ή απλά πάω στην Αμερικανική πρεσβεία και λέω θέλω VISA.
2) Τι δικαιολογητικά χρειάζονται?
3) Πόσο διαρκεί η VISA από τη στιγμή της έκδοσής της. Ρωτάω γιατί θα κατεβώ Αθήνα τον Δεκέμβριο κι αν, λέω άν, καταφέρω να βγάλω VISA χωρίς να με κλείσουν στο Guadanamo, θα ισχύει ως τον Αύγουστο του 2008 που σκοπεύω να ταξιδέψω?

THNX !!!!
 
Απαντήσεις θα βρεις εδώ:
http://www.usembassy.gr/vi/non_immigrants_GR.html

1) Χρειάζεσε να κλείσεις ραντεβου
2) Δες στη σελίδα που έδωσα
3)Η βίζα θα ισχύει απο τότε που θα γίνει το ταξίδι και για κάποιο συγκεκριμένο διάστημα που αυτοί αποφασίζουν.
 
Re: ΔΙάρκεια VISA για USA

flying Doc":2vjtsezc said:
Σκέφτομαι μέσα στην επόμενη χρονιά να αξιοποιήσω κάποια από τα μίλια που έχω μαζέψει από την miles and more για ένα ταξιδάκι στο SXM (ε ναι λοιπόν έχω αρκετά μίλια :D).
Το πρόβλημα είανι ότι η STAR ALLIANCE πετάει από Γερμανία για SXM μέσω ΗΠΑ με UNITED & US AIRWAYS κι εγώ δεν έχω VISA για Αμερική. Από ότι πλήροφορήθηκα από μεγάλο και επώνυμο τουριστικό γραφείο, χρειάζεται VISA ακόμα κι αν το connection time είναι 1 λεπτό εως 100 χρόνια (κατά λέξη η τουριστική πράκτωρ μου είπε ότι έστω κι αν πατήσεις στο πλaκάκι αμερικάνικου αεροδρομίου στην αίθουσα transit χρειάζεσαι VISA).
Κι ερωτώ:
1)Για να βγάλω VISA χρειάζεται να έχω κλείσει ραντεβού ή απλά πάω στην Αμερικανική πρεσβεία και λέω θέλω VISA.
2) Τι δικαιολογητικά χρειάζονται?
3) Πόσο διαρκεί η VISA από τη στιγμή της έκδοσής της. Ρωτάω γιατί θα κατεβώ Αθήνα τον Δεκέμβριο κι αν, λέω άν, καταφέρω να βγάλω VISA χωρίς να με κλείσουν στο Guadanamo, θα ισχύει ως τον Αύγουστο του 2008 που σκοπεύω να ταξιδέψω?

THNX !!!!

Κατ'αρχήν, μην αγχώνεσαι και πολύ με αυτό το θέμα.
Από προσωπική μου εμπειρία σου αναφέρω τα εξής:
ΔΕΝ χρειάζεται visa για connection flight μέσω ΗΠΑ.
Αν δεν έχεις visa, σε κρατάνε σε ένα δωμάτιο (όχι "σιδεροδέσμιο" φυσικά) μέχρι την ώρα επιβίβασης στο αεροπλάνο της άλλης πτήσης σου.
Σου παρακρατούν και τα ταξιδιωτικά σου έγγραφα (πχ διαβατήριο) και τα παραδίνουν στο πλήρωμα του αεροσκάφους, το οποίο σου τα επιστρέφει όταν βγείτε από τον εναέριο χώρο των ΗΠΑ.
Δε βρίσκω το λόγο να "σκάσεις" γύρω στα 100 ευρώ (85ευρώ κόστος visa + 12ευρώ κόστος φωτογραφιών κλπ) για να βγάλεις visa για κάτι που δεν χρειάζεσαι. Άλλωστε, απ' ότι φαίνεται, σύντομα δε θα χρειάζεται η visa για επισκευθούν οι Έλληνες τις ΗΠΑ.
Have a nice trip λοιπόν και περιμένουμε trip report!

(Σημ: Αν το connection time είναι πολλές ώρες, βγάλε visa γιατί θα σκυλοβαρεθείς στο δωμάτιο που θα σε έχουν, θα είσαι αναγκασμένος να υποστείς τα ηλίθια αστειάκια τους, ενώ θα σε ταίσουν (δωρεάν φυσικά) ΜΟΝΟ(!!!) χάμπουργκερ.
Προς θεού, μη διανοηθείς να κάνεις κάποιο αστείο με θέμα την τρομοκρατία κλπ κλπ!. Το πιο πιθανό είναι να πας φυλακή για μερικούς μήνες!)
 
Το ότι το "γλίτωσες" εσύ, fotis, δεν σημαίνει ότι έτσι γίνεται. Η αεροπορική εταιρεία που θα ξεχάσει να κάνει τον σχετικό έλεγχο πρίν από την επιβίβαση για την πτήση προς ΗΠΑ, και επιτρέψει άτομο χωρίς απαραίτητη visa, πληρώνει πρόστιμο $2000-3000 ανά επιβάτη.
Είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα επιτραπεί στον flying Doc να επιβιβαστεί στη πτήση του για ΗΠΑ εάν δεν έχει εξασφαλίσει την visa του.

Σημ. To timatic δίνει τις σχετικές πληροφορίες που έχουν στη διάθεση τους όλες οι εταιρείες για τα θέματα αυτά. Tα website αρκετών εταιρειών, αυτά της ΝW και της DL για παράδειγμα, έχουν πρόσβαση στο timatic και για το κοινό.
 
Δε διαφωνώ, αλλά μιλάμε για απλό transit και όχι για τελικό προορισμό στις ΗΠΑ.
Απλά θα αλλάξει αεροσκάφος σε αεροδρόμιο των ΗΠΑ.
Anyway, ας ρωτήσει στο αρμόδιο τμήμα της πρεσβίας των ΗΠΑ στην Αθήνα για να είναι 100% σίγουρος, (αν και εγώ είμαι 99,99% σίγουρος σε αυτό που πρότεινα).
 
Σχετικό με την είσοδο πολιτών ξένων χωρών στην Αμερική, από την Ναυτεμπορική

"Τα αποτυπώματα και των δέκα δακτύλων τους θα πρέπει να δίνουν στο εξής όσοι ξένοι θέλουν να επισκεφθούν τις ΗΠΑ. Το μέτρο τίθεται άμεσα σε ισχύ στο διεθνές αεροδρόμιο της Ουάσινγκτον και θα επεκταθεί σε όλα τα αμερικανικά αεροδρόμια και τους μεθοριακούς σταθμούς μέχρι τα τέλη του 2008. «Πρόκειται για ένα πιο σίγουρο σύστημα που θα βελτιώσει την ασφάλεια όλων» δήλωσε ο υπουργός Εσωτερικής Ασφάλειας, Μάικλ Τσέρτοφ, σε συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε στο αεροδρόμιο Ντάλες.
Από τον Ιανουάριο του 2004 οι υπηρεσίες μετανάστευσης φωτογραφίζουν όλους τους ξένους και παίρνουν τα δακτυλικά αποτυπώματα από τους δείκτες και των δύο χεριών τους. Λόγω της διαδικασίας αυτής δημιουργούνται μεγάλες ουρές στα αεροδρόμια ενώ αρκετοί ταξιδιώτες εκφράζουν τη δυσαρέσκειά τους. Τα περισσότερα προξενεία έχουν ήδη προμηθευτεί ειδικά μηχανήματα για να λαμβάνουν τα αποτυπώματα των δέκα δακτύλων από κάθε άτομο που καταθέτει αίτηση για να του χορηγηθεί βίζα για τις ΗΠΑ. Κατά την πρώτη τους επίσκεψη στις ΗΠΑ οι ταξιδιώτες θα πρέπει να δίνουν τα αποτυπώματα και των δέκα δακτύλων. Στις επόμενες επισκέψεις αρκούν τα αποτυπώματα 2 έως 4 δακτύλων. Τα στοιχεία αυτά θα φυλάσσονται επί 75 χρόνια στα αρχεία των αμερικανικών υπηρεσιών που καταπολεμούν την τρομοκρατία και την εγκληματικότητα. "

Όπως αντιλαμβάνεσται αν φτάσετε σε κανα JFK την ώρα που έρχονται όλες οι International πτήσεις θα φάτε κάνα 3ωρο το λιγότερο αν είσαστε τυχεροί. Το μεγαλύτερο που έχω κάτσει στην ούρα είναι 2 ώρες!!
 
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!
Είμαι νέο μέλος και βρίσκω το φόρουμ σας πολύ ενδιαφέρον.
Θα θελα να μου δώσετε τα φώτα σας σε μία απορία που έχω.
Είμαι 29 χρονών, μόνιμη κάτοικος Αθηνών, παντρεμένη, δεν εργάζομαι και πρόσφατα επισκέφτηκα την Αμερική φιλοξενούμενη από φιλικό μου πρόσωπο.
Παρέμεινα εκεί 2 μήνες και μετά επέστρεψα στην Αθήνα.
Η βίζα που έχω είναι τουριστική.
Η απορία που έχω είναι η εξής: Διάβασα στο ίντερνετ πως η μέγιστη παραμονή στην Αμερική είναι μέχρι 6 μήνες.
Ποιό όμως είναι το διάστημα που πρέπει να μεσολαβήσει ώστε να μπορώ να ταξιδέψω πάλι εκεί;Υπάρχει κάποιος περιορισμός;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
 
Καλημέρα και καλώς ήρθες στο forum.
Απο όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός σχετικά με το πότε μπορείς να ταξιδέψεις ξανά στις ΗΠΑ. Το πλέον βέβαιο είναι οτι θα πρέπει αυτό να γίνει κατά τη διάρκεια ισχύος της VISA που σου έχει εκδοθεί.

Edited: Δεν υπάρχει λόγος για παράθεση όταν αναφερόμαστε στο αμέσως προηγούμενο post.
 
Top