Aegean's Airbus Α320 Family

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: AEGEAN fleet

ερώτηση:στην παραγγελία των Α-320/321 έχουν το δικαίωμα μετατροπής κάποιων Α-320 σε Α-319? διότι όταν θα φύγουν τα 733 το αντίστοιχο αίρμπας σε αυτή την κατηγορία θέσεων είναι το Α-319..αλλά δεν έχω ακούσει να έχουν παραγγείλει τέτοια αεροσκάφη και μου κάνει εντύπωση διότι είναι πολύ μεγάλο το "επιβατικό χάσμα" ανάμεσα στα άβρο των 112 μέχρι τα Α-320 των 168 θέσεων...με τα Α-319 δεν θα είχαν μεγαλύτερη ευελιξία και δυνατότητα προσαρμογής αεροσκάφους στην ανάλογη επιβατική κίνηση της ημέρας? ένα Α-319 με 138 θέσεις και 120 επιβατες έχει καλύτερο load factor και μεγαλύτερα κέρδη από 120 επιβ. σε ένα 168θέσιο αεροπλάνο,νομίζω..αν και υψηλή πληρότητα δεν σημαίνει πάντα υψηλά yields..οικονομολόγος δεν είμαι οπότε ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα..
 
Re: AEGEAN fleet

Δυο Α319 με 144 θεσεις το καθενα θα ερθουν το 2009! Φετος ερχωνται 8 Α320 και τα 2 Α321 με 200 θεσεις τον Ιουνιο.
 
Re: AEGEAN fleet

σ'ευχαριστώ βρε captainchris είπα και γω έτσι θα μείνουν..
 
Re: AEGEAN fleet

στην Α3 χθες μου ειπαν ότι το πρώτο Α-321 έρχεται το μάρτιο :D (με ξετρελαίνει αυτό το α/φος)
 
Re: Aegean Airbus Α320

Καλημερα συμφωνα με τις πηγες μου που παντα ειναι 100% σιγουρες :D
το 5 Α320 SX-DVK θα ερθει γυρω στις 12/02/08 :D
 
Re: Aegean Airbus Α320

Συγνώμη μήπως ξέρει κανείς απο την photo του cockpit του Α320 τι ειναι τα διπλά rudder pedals?και τι ειναι το regulator στα κεντρικά?
 
Re: Aegean Airbus Α320

Καλυτερα το θεμα να αλλαξει και να γινει Aegen Airbus A32S διοτι απο τη θερινη σεζον θα υπαρχει και 1 321 στο στλο της Α3. Ηδη θα υπαρχουν 2 σιγουρα δρομολογια με αυτον τον τυπο 1 για Θεσσαλονικη απο τις 10 καθημερινες που θα πηγαινει Γερμανια καθως και η δευτερη απο τις καθημερινες απο Αθηνα για Κερκυρα! Μια χαρα μαζευει ολο το τουριστικο ρευμα προς το νησι αυτο με μια πτηση. Υστερα μιλαμε να παρουν regionalsjets...O Βασιλακης κατι ξερει και μεγαλωνει τους τυπους ,και καποτε θα αποσυρει ακομα και τα AR1. Κοσμος υπαρχει, τουρισμος υπαρχει οποτε κανει παρα πολυ καλα.
 
Re: Aegean Airbus Α320

jetflight":3ao9mhia said:
[...] θα υπαρχει και 1 321 στο στλο της Α3. Ηδη θα υπαρχουν 2 σιγουρα δρομολογια με αυτον τον τυπο 1 για Θεσσαλονικη απο τις 10 καθημερινες που θα πηγαινει Γερμανια καθως και η δευτερη απο τις καθημερινες απο Αθηνα για Κερκυρα! [...]

Αυτήν την πληροφορία για το 321 και τα συγκεκριμένα δρομολόγια που την είδες;
 
Re: Aegean Airbus Α320

Την ειδα και γω στο amadeus..η πτηση SKG-DUS θα γινεται με 321 και θα χρησιμοποιείται και σε καποιες εσωτερικού..εξαλλου ειχα ρωτησει και την αεροσυνοδο στην Α3 το προηγουμενο σαβ/κο και μουπε οτι μεσα στο μαρτιο θα παραλαβουν το πρωτο Α-321..οποτε μένει άλλο ένα για φέτος..

jetflight το ότι παιρνει 321 και 320 για καποια δρομολογια που εχουν ζητηση δεν σημαινει οτι δεν χρειαζεται και regional..ας μην παρασυρομαστε..
 
Top