πως πρεπει να ξεκινησω

  • Thread starter david
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Φίλε david κάνε μια αναζήτηση στο forum και μετά αν σου έχουν μείνει απορίες, ρώτα συγκεκριμένα πράγματα. Είναι όλα χιλιογραμμένα.
Και με αφορμή αυτό, χωρίς να θέλω να γίνω κακός, μην περιμένετε μια ζωή τα πάντα έτοιμα.
Ειδικά όλοι εσείς που θέλετε να γίνετε και επαγγελματίες του χώρου!
Αργότερα κανένας κυβερνήτης δεν σας πάρει από το χεράκι και δεν θα χάσει το χρόνο του με πράγματα που θα μπορούσατε να τα έχετε ετοιμάσει και περατώσει εσείς! Επίσης όλοι οι εκπαιδευτές εκτιμούν αφάνταστα τα άτομα που είναι αυτόνομα και δεν χρειάζονται "μαμάδες"! Οπότε αρχίστε με αφορμή αυτό εδώ το forum να προσαρμόζεστε!

chania27":3fv0pg4g said:
Ικάρων με κλειστά μάτια.
Όλα είναι τσάμπα και παίρνεις εκπαίδευση που ούτε η Οξφόρδη ούτε άλλη σχολή μπορεί να σου δώσει.
Έχεις την ασφάλειά σου, και το πολύ μέχρι τα σαρράντα θα πάρεις και μια καλή σύνταξη να κάνεις μετά ότι θέλλεις.
Άν θέλλεις μετά να πάρεις τα πτυχία και να δοκιμάσεις τη τύχη σου στη πολιτική αεροπορία έχεις και τα εφόδια και το χρόνο.
Φίλε chania27 μην είσαι τόσο πεπεισμένος για την Ικάρων!
Μπορεί να είναι όλα τσάμπα και να έχεις σίγουρη σύνταξη και καριέρα σε αεροπορική εταιρία μετά, αλλά μπορεί και στα 25 σου να έχεις καρφώσει στο Αιγαίο ή σε καμια βουνοπλαγιά οπότε πάνε τα σχέδια περί συντάξεων και airliners....
Αν αυτό δεν απασχολεί τον εκάστοτε υποψήφιο και είναι έτοιμος να πάρει τα ρίσκα και να σηκώσει τα βάρη της στρατιωτικής καριέρας,
τότε και εγώ μαζί του για Ικάρων!



Υ.Γ. Καλή Ανάσταση και χρόνια πολλά αύριο στους εορτάζοντες
 
φιλε νικο το φορουμ το εψαξα αρκετα καλα και διαβασα ολα τα links με παρομοα θεματολογια . καενα δεν αναφεροταν σε αυτο που ακριβω ζητουσα.Απλα ηθελα να ακουσω τη γνωμη καποιου μεγαλυτερου και καποιου πιο εμπειρου ο οποιος θα μπορουσε να μου δωσει μια απαντηση ωστε να μπορεσω να καταλαβω καπως τα πραγματα .
Γνωριζει καποιος να μου πει για το που υπαρχουν στον κοσμο αξιολογα πανεπιστημια τα οποια θα προετοιμαζουν νεους για πιλοτους της π.α.και πια ειναι αυτα .
ευχαριστω .
 
Για Π.Α. η μόνη είναι η σχολή Ικάρων.

Από κει και πέρα αν σκέφτεσαι για Π.Α. στην Αμερική ... ξέχαστο.
Αν και θεωρητικά είναι δυνατο, στη πράξη βρωμάει η δουλεια.
Σιγά μη βάλλουν οι Αμερικάνοι Έλληνα να τους πετάει τα F-16.

Ικάρων και μη το σκέφτεσαι και το μπερδέυεις.
Κίνδυνοι βεβαίως και υπάρχουνε αλλά αν σου αρέσει και το κυνηγάς γίνεσαι σωστός επαγγελματίας που σε κάνει προσεκτικό και όμορφο.

Όσο για την πολιτική που δεν έχει κινδύνους...ξέρεις πόσα παιδάκια ξέρω που έχουν χαθεί πετώντας cargo τη νύχτα για να βάλλουν ωρίτσες?


Για πολιτική αεροπορία τσέκαρε αυτό¨
http://www.erau.edu/
 
η αμερικη δεν εχει σχολες της προκοπης ;; Βασικα δεν καταλαβα γιατι πρεπει να μπω μεσα σε μαχητικο ;; ειναι υποχρεοτικη η εκπαιδευση σε μαχητικο . Αυτο κανονικα δεν θα πρεπει να ισχυει για αυτους οι οποιοι θελουν να ασχοληθουν με πολεμικη αεροπορια ;;
 
Έγώ δε σε κατάλαβα...όταν αναφέρθηκες σε Π.Α. το μυαλό μου πήγε στη Πολεμική Αεροπορία.

Για πολιτική το καλύτερο πανεπιστήμιο στην Αμερική είναι το Embry-Riddle http://www.erau.edu
Το άσχημο είναι ότι παίρνεις μεν πτυχίο πανεπιστημίου αλλά είναι πολύ εξιδικευμένο και δύσκολο να το χρησιμοποιήσεις
εκτός αεροπορίας (αν κάτι δε πάει καλά αργοτερα)

Η γνώμη μου είναι να βρεις ένα καλό πανεπιστήμιο και ένα τομέα που σε ενδιαφέρει computers, οικονομικά, enviromental...ότι θέλλεις.
Παράλληλα με το πανεπιστήμιο βρες μια σχολή εκεί δίπλα να πάρεις τα πτυχία πιλότου. Σε 6-8 μήνες έχεις πάρει το επαγγελματικό.
Βρές και μια δουλίτσα εκπαιδευτής μετά (παράλληλα με το πανεπιστήμιο) να βάζεις και τις ωρίτσες σου.
Όταν πάρεις το πτυχίο πανεπιστημίου έχεις και του πιλότου με αρκετές ωρίτσες να δεις που θα κινηθείς μετά.

Έκανες έτσι μια καλή αρχή και δεν είσαι ξεκρέμαστος από καμία πλευρά.
Καλύ τύχη
 
σε ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη σου .
βασικα σου ειναι ευκολο να μου εξηγησεις τι εννοεις οτι θα εχω αυξησει και τις ωρες μου και πυ χρειαζεται αυτο . ειμαι νεος στο χωρο και με περιορισμενες γνωσεις.
 
chania27":1w6plpm4 said:
Έγώ δε σε κατάλαβα...όταν αναφέρθηκες σε Π.Α. το μυαλό μου πήγε στη Πολεμική Αεροπορία.
Mα το θεο,με το ΠΑ και εγω πολεμικη αεροπορια καταλαβα..Sorry david που σε βομβαρδισα με την πολεμικη αεροπορια χωρις λογο.. :oops:
 
Για να μη πολυλογούμε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επισκευτής κάποια από τις αερολέσχες τη Δευτέρα!
Η Αθηνών έχει νομίζω γραφεία Λυκούργου 9 και πετάνε από το Τατόι και έχει άλλες σχολές ακόμα από τα Μέγαρα.
Πήγαινε, πάρε πληροφορίες, και όποια σου αρέσει προσωπικά καλύτερα και νιώθεις άνετα, γράψου να πάρεις το ερασιτεχνικό πτυχίο.
Αυτό θα σε βγάλλει με κάπου 50 ώρες πτήσης και θα σου δώσει μια πολύ εικόνα ανάλογα με το τι θέλλεις να κάνεις μετά.
Αυτό θα σου πάρει κάνα χρόνο και θα καταλάβεις τι σημαίνει ΥΠΑ.

Πριν αποφασίσεις να πας έξω μη ξεχάσεις να κάνεις το στρατό πρώτα.

Βρες το πανεπιστήμιο σου, πάρε τη J1 visa που σου επιτρέπει να δουλεύεις και ξεκίνα.

Παράλληλα με το πανεπιστήμιο, βρές μια σχολή εκει δίπλα και πάρε τα υπόλοιπα πτυχία πιλότου.
Με το απαγγελματικό βγαίνεις με 200-250 ώρες. Πάρε και το εκπαιδευτού και κάτσε στη σχολή να διδάξεις και να βάλλεις ώρες.
Όταν πιάσεις τις 1500 ώρες πάρε το ενναερίων γραμμών (Όλα αυτά παράλληλα με το πανεπιστήμιο...μη το ξεχνάμε αυτό)

Γύρνα Ελλάδα μετά από τέσσερα χρόνια με το πτυχίο πανεπιστημίου και το πιλότου ενναερίων γραμμών.

Πρέπει να εξομοιώσης το ενναερίων γραμμών στην ΥΠΑ που δεν είναι υπόθεση μιας βδομάδας αλλά προχώρα...

Με το πτυχίο πανεπιστημίου να μη σε κάνει ξεκάρφωτο και ενναερίων γραμμών με 1500 ώρες πτήσεις έχεις καλά εφόδια.

Άν σκέφτεσαι να μείνεις εξωτερικό, ανεξάρτητα με τι θα ακούσεις, τα πράγματα δεν είναι απλά, εύκολα ή πάντα ευχάριστα.
Και αυτό στο λέω αυτό μετά από 16000+ ώρες και 5 τύπους καπετάνιου jet στο πτυχίο.
 
γιατι μονο ερασιτεχνικο ;Δεν γινεται να παρω και επαγγελματικο σε καποια αερολεσχη της ελλαδας;;
 
Ωρε τεστοστερονη εδω μεσα......χεχε
Να πω και εγω την δικη μου γνωμη? http://www.erau.edu Αν θελεις να γινεις κατι πολυ καλο και ανωτερο.επισης σκεψου το αν θελεις να εισαι φανταρος για μια ζωη οπως και αν θα εισαι και τυχερος να σε διαλεξουν για ιπταμενο και οχι για εδαφους αξιωματικο.....και επωνται και αλλα......!!!!!!

χρονια πολλα παιδια σε ολους, καλο πασχα με υγεια και καλες πτησεις
flight-instructor
 
Top