Ο Μπερλουσκόνι θα σώσει την Ολυμπιακή ??? !!!

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Νομίζω το σημείο-κλειδί στην όλη ιστορία με το δάνειο προς την ΑΖ είναι η φράση προς το τέλος του άρθρου, ότι δηλαδή:
το δάνειο δεν θα θεωρηθεί «κρατική ενίσχυση», αν έχει δοθεί με ανταγωνιστικό εμπορικό επιτόκιο.
 
Και προφανώς αποπληρώνεται στην ώρα του, με την αντίστοιχη συνέπεια και όρους όπως από μια τράπεζα... Δεν ξέρω αν θα περάσει από την Ε.Ε., κυρίως διότι το κράτος δεν είναι τράπεζα, άρα δεν πρόκειται για κίνηση στα πλαίσια του εννοούμενου από την Ε.Ε. ανταγωνισμού...
 
ToSofoPaidi":whsfsm83 said:
Και προφανώς αποπληρώνεται στην ώρα του, με την αντίστοιχη συνέπεια και όρους όπως από μια τράπεζα... Δεν ξέρω αν θα περάσει από την Ε.Ε., κυρίως διότι το κράτος δεν είναι τράπεζα, άρα δεν πρόκειται για κίνηση στα πλαίσια του εννοούμενου από την Ε.Ε. ανταγωνισμού...


Μα κ. Μπερλουσκόνι φαίνεται να μην γνωρίζει τις έννοιες ελευθερης οικονομίας - ελευθερου ανταγωνισμού. Το λαικίστικο σύνθημα εγώ αγαπώ την Ιταλία και πετω με Alitalia δεν φέρνει τη λύση, εκτός αν εννοεί λύση την αύξηση της δημοτικότητας του... και η Alitalia στις καλένδες των τελευταίων θέσεων της αερπορικής κοινότητας.
 
Το φθινόπωρο η Ολυμπιακή θα είναι ιδιωτική

Ο νέος κοινοτικός επίτροπος, ιταλός Αντόνιο Ταζάνι, έχοντας στο νου του και την Alitalia συναινεί στο σχέδιο ιδιωτικοποίησης της ελληνικής κυβέρνησης

Από το ΕΘΝΟΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ (25/5/200:cool:

Είναι χαρακτηριστική η φράση κυβερνητικού στελέχους που χρησιμοποίησε μιλώντας στο «Εθνος της Κυριακής» για να περιγράψει την κατάσταση όπως έχει πλέον εξελιχθεί: «Αμέσως μετά το καλοκαίρι η εταιρεία θα είναι έτοιμη προς πώληση».

Και γυναικολόγος ο Χατζηδάκης :
Με δηλώσεις του πάντως στο «Εθνος της Κυριακής» ο κ. Χατζηδάκης παρομοίασε την υπόθεση της Ολυμπιακής με μια εγκυμοσύνη που βρίσκεται ακόμα στον τέταρτο μήνα της κύησης.

Δεν ξέρει όμως ότι στο 2ο τρίμηνο της κύησης γίνονται οι τερατογεννέσεις και οι αποβολές :mrgreen:

Να και "Οι Γαμπροί της Ευτυχίας"
Την «πόρτα» της «Qatar Αirways»... χτύπησαν προ ημερών, σύμφωνα με πληροφορίες του «Εθνους της Κυριακής», αρμόδια στελέχη της κυβέρνησης, προκειμένου να διερευνηθεί η ύπαρξη ή όχι ενδιαφέροντος εκ μέρους του αραβικού αερομεταφορέα. Η λίστα με τους επίδοξους μνηστήρες περιλαμβάνει τουλάχιστον μια ακόμη αραβική αεροπορική εταιρεία και έναν Ελληνα εφοπλιστή.

Τα υπόλοιπα στο παραπάνω link

Με τις υγείες μας

:laola: :party: :laola:
 
Oσο αναφορά το λινκ του Εθνους και την αναφορά στην Qatar,μήπως ο Εμίρης με το 345 του που έρχεται σήμερα(ηρθε?) να μας επισκέπτεται για να διαπραγματευτεί με την ΟΑ? :p :idea:
 
ivan_the_pilot":1wf3amm2 said:
..............,μήπως ο Εμίρης με το 345 του που έρχεται σήμερα(ηρθε?) να μας επισκέπτεται για να διαπραγματευτεί με την ΟΑ? :p :idea:


Και ποιόν θα βρει σήμερα Κυριακάτικα???
Όλοι ξενυχτισμένοι με την Καλομοίρα θα είναι :mrgreen:
 
"...Ο νέος κοινοτικός συνομιλητής του υπουργού Μεταφορών, Κωστή Χατζηδάκη, θέλοντας να διευκολύνει τη διάσωση της «Αlitalia», που βρίσκεται στα πρόθυρα της χρεοκοπίας, φέρεται διατεθειμένος να πράξει ανάλογα και για την Ολυμπιακή..."!
Νομίζω πως πολλοί δημοσιογράφοι γράφουν απλώς γιατί πρέπει κάτι να γράψουν (μην ξεχνάμε πως τα κυριακάτικα φύλλα είναι και μεγάλα, πρέπει να γεμίσουν οι σελίδες). Δηλαδή οι ΟΑ δεν ιδιωτικοποιήθηκαν έως τώρα επειδή επίτροπος ήταν ο Μπαρό (ή όπως λέγεται); Και τώρα μονομιάς όλα άλλαξαν, οι άλλες μεγάλες της ευρώπης ( AF, LH, BA etc) δεν κόπτονται για τον ανταγωνισμό και εμείς, πακέτο με τους Ιταλούς, θα βρούμε σωτηρία; Όνειρα θερινής νυκτός.

Νομίζω πως η φράση "4 θυγατρικές χωρίς χρέη το νέο ελκυστικό πακέτο" κρύβει αρκετή δόση αλήθειας. Συγκρατώ επίσης και την αβεβαιότητα των εργαζομένων, ωστόσο αυτή επικρατεί χρόνια τώρα και πιθανότατα δεν κόπτει τους πάντες στην εταιρεία :rant: . Τα λοιπά, μετά το καλοκαίρι. Τώρα η χώρα θα πάει διακοπές...
 
από το άρθρο του flying doc

''Βάσει των όσων έχουν προταθεί και σχεδιασθεί από την ελληνική κυβέρνηση σε συνεργασία με τις αρμόδιες ευρωπαϊκές υπηρεσίες, προβλέπεται να δημιουργηθεί ένα νέο εταιρικό σχήμα με σχεδόν παραπλήσιο αν όχι το ίδιο όνομα, φέροντας το ίδιο σήμα, τους πέντε ολυμπιακούς κύκλους. Αντίθετα, όμως με ό,τι είχε συμβεί το 2003, αυτή τη φορά η εταιρεία θα είναι απαλλαγμένη από τα βάρη του παρελθόντος.''

ουδέν σχόλιον :D
 
Λύσσα κακιά πια με αυτούς τους 5 ολυμπιακούς κύκλους. Ένας, ένας άνθρωπος δεν έχει βρεθεί σε αυτές τις εφημερίδες να τους μετρήσει και να τους βγάλει επιτέλους έξι;;;
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top