Λογότυπο ΟΑ

alexander

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
01/01/2003
Μηνύματα
1.875
Likes
13
Περιοχή
Jumpseat!
Website
axelphotography.tripod.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
SWR
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
hello everybody!!!
katarxas mpravo se osous ekanan ayto to site toso teleio kai enimerwmeno!!! machen sie so weiter... :p
i agapi gia tin elliniki aeroporia vriskei se sas ton kalytero ekfrasti!

tha ithela na rwtisw vasika gia ton ethniko mas aerometaforea (me to avevaio mellon kai to endokso parelthon).

gnwrizete mipws tin proeleysi kai tin simasia twn kyklwn sto sima tis olypmiakis? to myalo mou paei stous olympiakous kyklous alla i olympiaki exei enan kyklo parapanw. esteila e-mail stin olympiaki alla den elava apantisi...

kali xronia se olous kai kala mas taksidia!!!

(ps: yparxei kapoio periodiko gia tin politiki aeroporia stin ellada i stin germania pou na aksizei na mou to proteinete?)
 
Kalispera!!!

Oi 5 kukloi antiprosopeuoun tis 5 ipeirous tis gis (opos kai to sima ton olumpiakon agonon) kai o ektos tin OA pou tous enonei!

Eimai sxedon sigouros oti einai auto,epsaksa sto site tis OA alla tipota..... :)


Xronia Polla kai Kali Xronia!
 
Καλή η απάντηση σου, και μου φείνεται και λογική μάλιστα... ;)

Email στη ΟΑ δεν φέρνουν απαντήσεις... έχω στείλει μερικά και ούτε σε ένα έλαβα απάντηση... :twisted:

Όσον αφορά τα περιοδικά. Στη Γερμανία το Aero International είναι σχετικά καλό... αλλά μην περιμένεις και πολλά. Τα ρεπορτάζ τους κάπου-κάπου αξίζουν. Μάλιστα στο τεύχος του Δεκ. 2002 είχαν αφιέρωμα στην Aegean, αλλά δεν μου άρεσε καθόλου γιατί δεν έγραψαν τίποτε καινούργιο...

Για την Ελλάδα δεν γνωρίζω κανένα, αλλά άμα ξέρει κανένας φίλος ας πει γιατί και εμένα θα με ενδίεφερε αυτό... :D
 
Gia tous kyklous tis OA

Nomizw paidia, xwris na eimai apolyta sigouros pws h shmaia twn olympiakwn agwnwn diatirise tous 5 kyklous ka8ws i antarktiki anakalyf8ike ton 20o aiwna ara de gnwrizan gia tin 6i hpiro.H OA opws einai gnwsto eixe ws syn8ima sas taksideuoume se oles tis hpeirous, ara logiko einai apo ti stigmi pou exei anakalyf8ei kai pleon katoikeitai, giati gia to an katoikeitai einai to thema kai opws kseroume to 1896 i antarktiki den katoikountan.Apo ti stigmi omos pou arxise na katoikeitai, mporei kaneis na ypostiriksei pws autos itan o logos allagis tous simatos tous.Oso gia tous 5 kyklous, isws i epitropi anagnwrizei mono tis 5 katikisimes hpeirous tis arxikes otan sxediastike diladi i simaia.Den einai apolyta auta, kai tha thela na brethei kapoios pou na mporesei akrivws na dwsei mia akoma pio oloklirwmeni apantisi. Me liga logia, h olympiakh mporei na petaxei mexri thn antarktiki, enw h antarktiki den exei kosmo gia na symmetasxei stous olympiakous agwnes para mono epistimones, alla autoi den ypologizontai. Oso gia periodika, tha proteina sto filo mas apo panw, na parei tin ptisi, exei poly wraio yliko kai eimai bebaios pws tha tou aresei.
 
Πιστεύω ότι αυτό που λέει ο "dtrach" είναι λογικό μιας και η ΟΑ είχε σαν slogan "Η εταιρεία των πέντε ηπέιρων". Άρα υποθέτω ότι για την ΟΑ είναι πέντε οι ήπειρει και ο έκτοσ κύκλος είναι η ίδια η εταιρεία.... ;)
 
Re: Olympic Airways κύκλοι

συγνώμη για τη καθυστέρηση, αλλά τώρα είδα το θέμα αυτό :D

στις αρχές του 60' ο Ωνάσης αποφάσισε να αλλάξει το σήμα της ΟΑ. Μέχρι τότε ήταν ο αετός. Έτσι αποφάσισε το νέο σήμα να είναι το σήμα των ολυμπιακών αγώνων με τους 5 κύκλους. Αλλά η ΔΟΕ(διεθνής ολυμπιακή επιτροπή) δε το δέχτηκε αυτό γιατί υποστήριξε πως ήταν κλοπή δικαιωμάτων. Στο δικαστήριο αποφασίστηκε η ΟΑ να μην έχει τους 5 κύκλους ως σήμα και έτσι ο Ωνάσης έβαλε 6 κύκλους που είναι κοντινό στους 5.Τέλος νομίζω ότι ο 6ος κύκλος(τότε τουλάχιστον) δε σήμαινε τίποτα.
 
Re: Olympic Airways

To σήμα της Ο.Α. δεν ήταν ποτέ οι πέντε κύκλοι, ακριβώς γιατί ποτέ ο Ωνάσης δεν κατάφερε να το περάσει ως λογότυπο της Ο.Α. λόγω πνευματικών δικαιωμάτων. Σύμφωνα με αρκετές πηγές, οι πέντε κύκλοι συμβολίζουν τις πέντε ηπείρους, όπως στο λογότυπο των Ολυμπιακών Αγώνων και ο έκτος την Ελλάδα. Οι διαφορά με το λογότυπο των Αγώνων πέραν του ενός επιπλέον κύκλου είναι και η απουσία του πράσινου χρώματος.
 
εχω την εντυπωση.... μπορει και να λεω βλακείες .... αλλα κάπου το έχω ακουσει ..και απο άτομο της οα ..με΄γαλο προσωπο
ότι οι 6 κύκλοι συμβόλιζαν τις 6 εταιρείες τις τοτε οα .

δηλάδη .... ολυμπιακή αεροπορια
ολυμπιακή αεροπλοια
τεχνική βάση
επίγεια εξυπηρέτηση
καύσιμα
και το έκτο μου διαφευγει ...πρέπει να έχει σχέση κάτι με ξενοδοχεία .

αν καποιος ξέρει περισότερρα ας πει
 
Εγώ πάλι έχω ακούσει/διαβάσει πως οι 5 κύκλοι είναι οι 5 ήπειροι και ο 6ος είναι η ΟΑ που τους ενώνει
 
IATA/TASOS":1yjxidpw said:
εχω την εντυπωση.... μπορει και να λεω βλακείες .... αλλα κάπου το έχω ακουσει ..και απο άτομο της οα ..με΄γαλο προσωπο
ότι οι 6 κύκλοι συμβόλιζαν τις 6 εταιρείες τις τοτε οα .

δηλάδη .... ολυμπιακή αεροπορια
ολυμπιακή αεροπλοια
τεχνική βάση
επίγεια εξυπηρέτηση
καύσιμα
και το έκτο μου διαφευγει ...πρέπει να έχει σχέση κάτι με ξενοδοχεία .

αν καποιος ξέρει περισότερρα ας πει

συγνώμη, αλλά δε νομίζω πως ισχύει αυτό. Μη ξεχνάμε πως όλες αυτές οι εταιρίες φτιάχτηκαν αργότερα.
 
Top