Aegean's Airbus Α320 Family

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Πάντως εκτός των πληροφοριών, εγκύρων και μη, επισήμως η εταιρεία σε ανακοίνωσή της για την Τροποποίηση Χρονοδιαγράμματος Χρήσης Αντληθέντων Κεφαλαίων (10/6/0:cool: καταλήγει λέγοντας
Σημειώνεται δε ότι η χρονική μετατόπιση των παραπάνω ποσών δεν συνιστά ουσιαστική μεταβολή του
επιχειρηματικού σχεδίου της Εταιρίας
Οποτε επισήμως δεν έχει αλλάξει κάτι αναφορικά με τις παραγγελείες αεροσκαφών, κάτι που νομίζω θα ήταν ουσιαστική μεταβολή. 3/27 είναι ένα σημαντικό ποσοστό.
 
Ολα τα off topic σβηστηκαν. Επιστοφη στο θεμα μας

» Aegean's Airbus Α320 Family
 
Source: Air Transport Intelligence news

Aegean to take two new A321s from ILFC
Graham Dunn, London (10Jul08, 11:52 GMT, 114 words)


Greek carrier Aegean Airlines is to lease two further new Airbus A321s from US lessor International Lease Finance (ILFC) next year.

Aegean has been accelerating plans to replace its Boeing 737 fleet with new Airbus narrowbodies and expects to operate 20 A320 family aircraft by April next year.

The Greek carrier has orders for 17 A320 family aircraft with the manufacturer and has already leased a number more from lessors, including ILFC.

ILFC has now struck a deal to lease two more International Aero Engine V2500-powered Airbus narrowbodies – this time A321s - from the lessor. These aircraft will join the fleet in March and April of next year and are leased under six-year terms.
 
Και το σχετικό Press Release απο την ILFC:http://207.45.187.44/~ilfc01/viewArticle.php?id=179


Συνολικά λοιπόν 29 αεροσκάφη A320 Family εκ των οποίων 6 Α321 απο τα οποία τα 4 θα είναι μισθωμένα απο την παραπάνω εταιρεία. Και τα τέσσερα μισθωμένα για διάρκεια 6 ετών.
 
Η ανακοίνωση του ILFC μιλά για το 3ο και 4ο Α321 τα οποία θα παραδοθούν τον Μάρτιο κα Απρίλιο. Λογικά ειναι η παραγγελία που είχε εξαγγελθεί από την ΑΕΕ τον Ιανουάριο
 
Σύμφωνα με την ILFC τα δύο Α321 που έχουν παραδοθεί ως τώρα είναι μισθωμένα. Παραθέτω το ακόλουθο κείμενο:

Century City, CA, July 17, 2007 — International Lease Finance Corporation (ILFC), a wholly-owned subsidiary of American International Group, Inc. (NYSE: AIG), announced the lease placement of two (2) new Airbus A321-200 aircraft to AEGEAN AIRLINES.

AEGEAN AIRLINES, based in Athens, Greece leased two (2) new Airbus A321-200 aircraft from ILFC. The aircraft will be powered by V2533-A5 engines and are scheduled to deliver in April and May 2008. The lease terms are for 6 years.

Άρα 2 που έχουν παραδοθεί και 2 που θα παραδοθούν απο την παραπάνω εταιρεία , μας κάνουν 4. Έχει αναφερθεί ότι 2 Α321 θα είναι ιδιόκτητα άρα σύνολο 6.Τι ισχύει τελικά γιατί μπερδεύτηκα;
 
Re: Νέα Δρομολόγια

Ζητώ συγνώμη απο τους διαχειριστές αλλά δεν ήξερα σε ποιο thread να γράψω.

Κοιτώντας για εισιτήρια για Ντίσελντορφ τον Σεπτέμβρη βγάζει Α321.
Λέω ας ρίξω μια ματία τι γίνεται τον Δεκέμβρη. Βάζω και μου βγάζει Β734.Πάει το ενα 321.
Βάζω Λονδίνο και καμμία πτήση με Α321.Πάει και το άλλο.
Άραγε που πάνε τα δύο Α321;;; Λέω μπορεί να πάνε Μόναχο, Μιλάνο ή Φρανκφούρτη αλλά τίποτα.(By the way πολλά Β733 είδα).
Λέτε να μπουν στους καινούριους προορισμούς; τόσο πολλή κίνηση θα έχουν;

Άλλο περίεργο που εντόπισα ήταν ότι ούτε code share πτήση με την Lufthansa ,είτε για Μόναχο αλλά είτε για π.χ Άμστερνταμ,δεν υπήρχε . Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί; Μάλλον επειδή δεν έχει καταρτιστεί το winter Schedule της δεύτερης;

Όλα παράξενα.Όυτε Α320 για Ντίσελντορφ.Φαίνεται τελικά καλά είναι και μέσω Ζυρίχης. :)
 
Θα ηθελα να ρωτησω οσους μπορει να ξερουν, αν υπαρχουν διαθεσιμα στο κοινο seating plans των Α320 της Αιγαιου;
Προκειται να ταξιδεψω σε 6 εβδομαδες περιπου και με ενδιαφερει να εχω θεση παραθυρο αριστερα αλλα χωρις να εμποδιζει την θεα το φτερο του αεροσκαφους.
Το ζητουμενο ειναι να κατσω λιγο μπροστα η αρκετα πισω απο αυτο.
Ξερω οτι ακουγεται λιγο παραξενο αλλα ειναι για αμιγως φωτογραφικους λογους. :)

Ευχαριστω εκ των προτερων :thx:
 
Seating plans δεν έχω από Αιγαίου αλλά επειδή πετάω συχνά με 320 καλές θέσεις μπροστά είναι από 4 μέχρι 10 αλλά όχι το 7 δεν βολεύουν τα παράθυρα καθόλου
Επίσης παίρνω συχνά 29(Α,F) που έχει καλό seat pitch (είμαι 1,90) και ανάκλιση.
Το άλλο καλό με το 29 είναι ότι δεν είχα ποτέ άλλο άτομο δίπλα μου
Μια φωτογραφία από την 29 του SX-DVN
[album]15002[/album]
 
Ευχαριστω πολυ Βασιλη,

Ηταν ακριβως αυτο που ζητουσα. :great: :thx:
 
Top