RHO/LGRP TRAFFIC

  • Thread starter panos
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re:

GP707":11j9kgeb said:
Δίπλα στην αρχή του 07 υπάρχει το corrosion corner της Ρόδου. Παλιά φορτηγά, σκάλες και προκάτ, δίπλα στο A300-600C της U.A.E. που έχει μείνει εκεί μετά την ατυχή προσγείωσή του στις 24/3/1999, σε βρεγμένο διάδρομο, με ταχύτητα μεγαλύτερη της ενδεδειγμένης (συν κάποια άλλα λαθάκια των πιλότων).
album_page.php?pic_id=12018

Αλλαξε αρκετά το τοπίο μέσα σε ενα χρόνο

28/6/2007
[album]12018[/album]
13/7/2008
[album]15082[/album]
 
1 ώρα αναμονής στο Διαγόρα για την πτήση της Olympic για Αθήνα. Είδα πολύ περισσότερα από όσα κατάφερα να απαθανατίσω. :wall:

Από ελληνικά:
To SX-BIQ, το De Havilland Canada DHC-8-102 Dash 8 της Olympic Air, σε μακρινή αλλά και σε κοντινή φωτό.
Και το SX-OAL, to A-320 232 της ιδίας, πάλι σε μακρινή και κοντινή φωτό.
Την ίδια ώρα (γύρω στις 14:00), πέρασε και ένα γλαρόπουλο, αλλά μάλλον ήταν ο Ιωνάθαν Λίβινγκστον, αφού πήγαινε τόσο γρήγορα που δεν πρόλαβε να τον συλλάβει ο φακός μου :wall:

Από ξένα τώρα:
To OY-VKG, Airbus A330-343X της Σκανδιναβικής Thomas Cook, μόνο του αλλά και παρέα με μια Finnair.
Μια εξίσου Σκανδιναβική SAS, χάνεται στο Ροδιακό ουρανό. (τύπους και νηολόγια δεν ξέρω, αφού δεν έχει έλικα από πάνω του, its greek to me :mrgreen: ).
Ένα Boeing 738 της Transavia, το F-GZHA, περίμενε αρκετή ώρα στην πίστα, αλλά κανείς δεν ασχολήθηκε μαζί του.
Αντίθετα, αυξημένη ήταν η κίνηση στο OO-JAF, το 737NG της Jetair, όπως φαίνεται από την 11F του SX-OAR, σε μακρινό και κοντινό.
Για το τέλος, κράτησα μια φωτό που μου άρεσε, όχι καλλιτεχνικά, ούτε λόγω σπανιότητας. Απλά, τρέφω έναν σεβασμό για τους απανταχού ταχυδρόμους και τα δεινά που τραβούν. Οπότε σας παρουσιάζω το 733 της Europe Airpost (παρεπιμπτόντως δεν την βρήκα στο drop down menu, αλλά μπορεί να ήταν και δικό μου σφάλμα, οπότε σαν εταιρία έβαλα: other), το F-GIXO.

Καλό βράδυ σε όλους :D
 
vassdel":vksedtb1 said:
Ένα Boeing 738 της Transavia, το F-GZHA, περίμενε αρκετή ώρα στην πίστα, αλλά κανείς δεν ασχολήθηκε μαζί του.
[/url].


Καλημέρα εάν μου επιτρέπεις τη διόρθωση το F-GZHA είναι της Transavia France και όχι της Ολλανδικής Transavia
και είχε slot και περίμενε για να παρει startup.
 
vassdel":hocynot2 said:
1 ώρα αναμονής στο Διαγόρα για την πτήση της Olympic για Αθήνα. Είδα πολύ περισσότερα από όσα κατάφερα να απαθανατίσω. :wall:

Μια εξίσου Σκανδιναβική SAS, χάνεται στο Ροδιακό ουρανό. (τύπους και νηολόγια δεν ξέρω, αφού δεν έχει έλικα από πάνω του, its greek to me :mrgreen: ).
Καλό βράδυ σε όλους :D

Φίλε vassdel, το α/φ της SAS είναι ένα υπέροχο MD82 (από τα αγαπημένα μου). H SAS είναι από τις τελευταίες ευρωπαικές εταιρίες που τα πετάνε ακόμα, αλλά και αυτά σιγά - σιγά αποσύρονται.
Εφ'οσον τράβηξες την φωτογραφία στις 09/05/2010, το συγκεκριμένο είναι το SE-DIK (Stenkil Viking) και εκτελούσε το δρομολόγιο SK7740 RHO-CPH, σύμφωνα πάντα με το http://www.libhomeradar.org.

Ετσι γιά την ιστορία :D
 
Η φωτό τραβήχτηκε 02/05/2010 στις 13:42. Από λάθος την έβαλα 9 Μαΐου :oops:

Σύμφωνα με τους πίνακες του Διαγόρα, ήταν ή η SK7644 για Στοκχόλμη, ή και η SK7740 για Κοπεγχάγη όπως είπες, μόνο που η δεύτερη αναχωρούσε 14:30, οπότε θα έπρεπε να είχε φύγει μια ώρα νωρίτερα. Μικρή σημασία έχει όπως και νά'χει πάντως :mrgreen:

Αντίθετα τεράστια σημασία έχουν οι δύο προηγούμενες φωτό, που δείχνουν την πληθώρα προορισμών και κουλτούρων του Διαγόρα :D

Επί τη ευκαιρία, ορίστε και 3 φωτό από την τελική του 07:
gallery/image_page.php?album_id=7&image_id=19665
gallery/image_page.php?album_id=7&image_id=19666
gallery/image_page.php?album_id=7&image_id=19667
 
Απ'οτι βλέπω και από τους πίνακες του αεροδρομίου, η SK7740 έφευγε στις 14:30 (υποθέτω ότι εσύ ταξίδευες με Olympic Air στις 14:20), η φωτό τραβήχτηκε στις 13:42, άρα η πτήση αυτή είναι υποχρεωτικά
η SK7664 γιά Στοκχόλμη, προφανώς με καθυστέρηση.
Γιά την πτήση αυτή, στο παραπάνω site δεν βρίσκω στοιχεία, άρα πρόκειται γιά ένα αγνώστου registration MD8x της Scandinavian. Σε κάθε περίπτωση αποθανάτισες την απογείωση ενός α/φ, που "οργώνει"
τους αιθέρες τουλάχιστον 20 χρόνια.
Παρήγορο, είναι επίσης, ότι οι Σκανδιναυοί (κρίνοντας από τον πίνακα αναχωρήσεων), προτιμούν ακόμα τη Ρόδο, παρ'όλα τα χάλια και τα προβλήματά μας.
 
Ο Διαγόρας προσφέρει ωραία ποικιλία για spotting, ειδικά αν είσαι μέσα στην πίστα :D
Αν και η φωτογραφική μου είναι της πλάκας (η οποία όμως, εξαιτίας μιας πτώσης βγάζει ένα χαρακτηριστικό σημάδι στη μέση της φωτό, οπότε και δεν χρειάζεται να ασχολούμαι με watermarks :D ), έχω και 2-3 φωτό που αξίζει να ανέβουν, όπως το MD-83 SX-BPP της Sky Express, το οποίο δεν υπήρχε στο database του forum και το ανέβασα σε 2 φωτό:
Μία μόνο του και
μία με ένα C-130 της ΠΑ μπροστά του, ενώ η φωτογραφίες έχουν τραβηχτεί από τη ράμπα φόρτωσης ενός C-27. Μεγάλη ποικιλία :mrgreen:
Ανέβασα επίσης και αυτό το Airbus του Niki Lauda, αλλά είμαι σκράπας ως προς τα μοντέλλα και μη βρίσκοντας το Reg, το ανέβασα ως Α-321. Ελπίζω να μην έκανα χοντράδα.
Απλά, αν ήταν όντως Α-321 και το ανέβαζα ως 319, θα είχα κάνει λεπτάδα, οπότε προτίμησα την χοντράδα που μου πάει και ως προφίλ... :mrgreen:
 
Υπάρχει, υπάρχει (το SX-BPP)!!!
https://www.airliners.gr/el/registration ... p?aid=1526
Εκτός αν εννοείς στη database του gallery... :rolleyes:
Πάντως θα προτιμούσα να έβλεπα την απο πίσω ουρά με τη Γη!!! :cool:
 
Top