Δρομολόγια Aegean

  • Thread starter mrk
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: Νέα Δρομολόγια

Επίσης έμαθα ότι στα σχέδια της εταιρίας είναι η πτήση ATH-SKG-DUS-SKG-DUS να γίνει ATH-DUS-ATH και SKG-DUS-ATH, δηλ. να έρχονται δύο αεροσκάφη της Aegean στο DUS. Αυτό όμως ισχύει για το καλοκαίρι 2009 και όχι για τον ερχόμενο χειμώνα.
 
Re: Νέα Δρομολόγια

Να υποθέσω πως για το χειμώνα για Κω θα πέταει μία το πρωί και μία απόγευμα με AR1??
(Μα τι λέω εδώ καλοκαίρι έχουμε με AR1 και εγώ ονειρεύμαι B734 και A320???)
 
Re: Νέα Δρομολόγια

Ανεφερα μονο τους εσωτερικους προορισμους της Α3, οπου υπαρχουν καποιες αλλαγες. Την Κω δεν την ανεφερα πραγμα που σημαινει οτι θα ειναι οπως και περσι με 2 πτησεις AR1.Μαλιστα η δευτερη θα γινεται πλεον απογευμα και οχι βραδυ οπως περσι.
Προς το παρον η Α3 540/1 μενει ολοιδια με το 321.
 
Re: Νέα Δρομολόγια

Akis":w5n276vh said:
Επίσης έμαθα ότι στα σχέδια της εταιρίας είναι η πτήση ATH-SKG-DUS-SKG-DUS να γίνει ATH-DUS-ATH και SKG-DUS-ATH, δηλ. να έρχονται δύο αεροσκάφη της Aegean στο DUS. Αυτό όμως ισχύει για το καλοκαίρι 2009 και όχι για τον ερχόμενο χειμώνα.

Μάλλον στο δευτερο σκέλος εννοείς SKG-DUS-SKG.

Θα ήταν πάντως πολύ ευχάριστο αυτό. Είναι αρκετά μεγάλη ταλαιπωρία αυτή η αναμονή στη Θεσσαλονίκη για κάποιον που θέλει να πάει απο DUS-ATH. Είναι 2 ώρες παραπάνω απο την απευθείας.

Πιστέυω πως την καλοκαιρινή σεζόν θα έχει επιτυχία το δρομολόγιο αυτο. Κι΄αυτό γιατί πολλά γερμανικά ταξιδιωτικά γραφεία προτιμούν να στείλουν τους πελάτες τους απο NRW με απευθείας πτήσεις για Αθήνα. Είτε με AirBerlin είτε με Germanwings. Όταν πριν απο κανένα μήνα σε μια βόλτα μου στο Dus-Int. ρώτησα στον Reisemarkt σ' ενα ταξιδιωτικό γραφείο για 2 εισητήρια για ATH, μου παρουσίασε μόνο τις direct πτήσεις. Όταν τον ρώτησα για Α3 και ΟΑ η απαντησή του ήταν... "μα αυτές είναι με ενδιάμση στάση και διαρκούν πολύ περισσότερο!".

Ακόμα και γώ, όταν η απευθείας πτήσεις είναι το ίδιο "οικονομικές" όσο η Α3, προτιμώ συνήθως αυτές. Τώρα όμως, αν επαληθευθούν οι πληροφορίες του Άκη, θα προτιμώ Α3 ;) .
 
Re: Νέα Δρομολόγια

Alkyon":2n87z6av said:
Μάλλον στο δευτερο σκέλος εννοείς SKG-DUS-SKG.
Σωστός! Sorry για το λαθάκι μου :wall:
Ελπίζω κι εγώ να επιβεβαιωθούν οι πληροφορίες μου. Θα ήταν κάτι ευχαριστώ για αρκετούς επιβάτες.
 
Re: Νέα Δρομολόγια

Akis έγραψε:
Επίσης έμαθα ότι στα σχέδια της εταιρίας είναι η πτήση ATH-SKG-DUS-SKG-DUS να γίνει ATH-DUS-ATH και SKG-DUS-ATH, δηλ. να έρχονται δύο αεροσκάφη της Aegean στο DUS. Αυτό όμως ισχύει για το καλοκαίρι 2009 και όχι για τον ερχόμενο χειμώνα.

Αυτό το δρομολόγιο θα είναι ότι πρέπει.Εδώ και καιρό το περιμένω.Επειδή πάω τουλάχιστον μια φορά το χρόνο Ντίσελντορφ, θα με βολέψει αφάνταστα. Και απευθείας και με Αιγαίου!!!!
 
Re: Νέα Δρομολόγια

Η 2η καθημερινη πτήση από Θεσ/νικη για Μόναχο γίνεται απογευματινη:

SKG-MUC 17:25-1840 MUC-SKG 19:40-22:55

Και η πτήση για Λάρνακα γίνεται απογευματινή: SKG-LCA 18:30-20:30. LCA-SKG 21:15-23:15

Πάντως το δρονολόγιο της Μυτιλήνης δεν έχει να προσφέρει κάτι..μόνο 2 φορές την εβδομάδα και μάλιστα Δευτέρα και Τετάρτη, δεν είναι ό,τι πιο βολικό από συχνότητα (και η τετάρτη το χειμώνα είναι από τις μέρες με την μικρότερη κίνηση).Περισσότερο φαίνεται σαν να γίνεται για να καλύψει τρύπα στην αξιοποίηση του Αβρο..
 
Re: Νέα Δρομολόγια

Ναι αφου θα κανει τη Φρανκφουρτη πρωινη .
Γενικα το συνολο πτησεων και θεσεων στο Αθηνα Θεσσαλονικη αυξηθηκε σημαντικα εως πολυ θα ελεγα, σε σχεση με περσι, πραγμα που περα απο τη μειωμενη παρουσια των ΟΑ , θα οφειλεται στον κοσμο που γενικα προτιμαει το αεροπλανο απο τον ΟΣΕ και το ΚΤΕΛ...
Παντως οι νησιωτικοι προορισμοι οντως οπως προαναφερθηκε δεν πανε ολοι και τοσο καλα...
Η Σαμος επεσε και η Κως με λιγοτερο μονιμο πληθυσμο διατηρειται . Φοβεροι αυτοι οι Κωες μια χαρα ειναι το νησι τουριστικα και λοιπα...
Η επιλογη των ημερων αυτων για τη Μυτιληνη ειναι τελειως ανεξηγητη, παντως...
Τα Χανια εχουν τις καλυτερες μερες , και φυσικα οσοι φοιτητες και μη Χανιωτες θα μενου Θεσσαλονικη ειναι οι τυχεροι της υποθεσεις. οι αλλοι ας βασανιζομαστε να χρυσοπληρωνουμε μεσω των Αθηνων......
 
Re: Νέα Δρομολόγια

jetflight":1lgi53s5 said:
Για οσους δεν το γνωριζουν η Α3 εχει ηδη βγαλει τα νεα χειμερινα δρομολογια για το 2008/9, με αρκετες αλλαγες , αλλα και ομοιοτητες.
Ας αρχισουμε με τους νεους εσωτερικους και εξωτερικους προορισμους που προσεθεσε το καλοκαιρι.
Η Κεφαλονια κοβεται τουλαχιστον για το χειμωνα τελειως . Μαλλον δεν πηγαν καλα τα πραγματα , και μαλλον οι ανθρωποι εκει στο Ιονιο ταξιδευουν με αεροπλανο μονο στην Κερκυρα...

Πάντως εγώ ταξίδεψα ήδη 2 φορές και είχα χρόνια να ταξιδεψω με αεροπλάνο, έβγαλα εισ και του πατέρα που είχε να ταξιδέψει από τη δεκαετία του 80 με αεροπλάνο. Επιπλέον το διαφήμισα σε πολύ κόσμο και πολλοί γνωστοί μου ταξίδεψαν. Εντύπωση μου έκανε όμως ότι σε όποιον και αν το έλεγα ΔΕΝ το ήξερε. Τόσα χρόνια με τα ακριβά εισ. της Ολυμπιακής ο κόσμος στην Κεφαλονιά έχε ξεσυνηθίσει το αεροπλάνο. Πιστεύω λοιπόν οτι απλά θέλει περισσότερη διαφήμιση και υπομονή. Επίσης θα έπρεπε να το συνδυάσει με Ζακυνθο όπως κάνει και η Ολυμπιακή.

Αλλά αυτό που με καίει εμένα είναι το εξής: Εγώ που έχω βγάλει αεροπορικά εισιτήρια για τα Χριστούγεννα από τον μάιο με 60 ευρώπουλα πήγαινε έλα τι θα κάνω? και το περιφανευόμουνα κιόλας! πάλι με ΚΤΕΛ ρε γαμώ το! :cry:
 
Re: Νέα Δρομολόγια

Προφανως μεριδιο ευθυνης εχει και η τοπικη αυτοδιοικηση, η οποια μαλλον δεν ζητησε αυτη τον ερχομο της Α3 στην Κεφαλονια, αλλα η ιδια η εταιρια εκρινε οτι αυτο το νησι μπορει να αντεξει εστω και μια πτηση με Avro.Μαλλον δεν τους βγηκε τουλαχιστον για το χειμωνα...Οι τιμες της ΟΑ δεν ειναι και ιδιαιτερα υψηλες σε σχεση με αλλους προορισμους.
Τελικα εκτος ορισμενων τελειωμενων ηπειρωτικων πολεων που βλεπουν αεροπλανο και απορουν τι ειναι , το προβλημα της ελλειψης επιβατων στις αεροπορικες συγκοινωνιες παρατηρειται και στα νησια του Ιονιου, παρολο που ηα ποσταση απο την Αθηνα και χρονοβορα ειναι, αλλα και επικινδυνη...οδικως.
 
Top