British Airways στην Ελλάδα

Re: Β.Α.: Τέταρτη καθημερινή πτήση Αθήνα - Λονδίνο

spotterakis":v67j81ns said:
σύνολο 12-13 καθημερινές πτήσεις!! αυτό και αν είναι overcapacity!


Είναι overcapacity????

Μου φαίνεται απίθανο όλες αυτές οι εταιρείες να προσθέτουν πτήσεις σε κάποια γραμμή , άν πετούν με μικρά ποσοστά πληρότητας.

Προφανώς η ζήτηση θέσεων δεν έχει φθάσει σε σημείο κορεσμού και συνεχίζει να έχει αυξητική τάση , οπότε δύσκολα μπορεί κανείς να την χαρακτηρίσει ότι βρίσκεται σε υπερπληθώρα θέσεων.


Μακάρι και οι λοιπές γραμμές να φθάσουν τα επίπεδα του Λονδίνου.
 
Re: Β.Α.: Τέταρτη καθημερινή πτήση Αθήνα - Λονδίνο

Εγω θα πω ενα "ΕΛΕΟΣ" για το Α319. Αλλα ισως για ενα regional αεροδρομιο οπως το LGAV να ειναι τελικα ο ιδανικος τυπος... :rant:
 
Re: Β.Α.: Τέταρτη καθημερινή πτήση Αθήνα - Λονδίνο

Ευχάριστα νέα. Πάντως φαίνεται πως η πτήση αυτή στοχεύει σχεδόν αποκλειστικά επιβάτες O&D (origin and destination), διότι δεν βολεύει για υπερατλαντικές ανταποκρίσεις.

spotterakis":30a7kcyw said:
Από 29 Μαρτίου 2009 η ΒΑ ξεκινάει 4η καθημερινή πτήση ATH-LHR με A-319

ΑΤΗ-LHR BA639 13:40-15:30
LHR-ATH BA638 06:15-11:55
 
Re: Β.Α.: Τέταρτη καθημερινή πτήση Αθήνα - Λονδίνο

Το Α319 απλά δηλώνει ότι η πτήση θα γίνεται με Airbus. Αν προσέξετε τα schedules στο BA.com, θα δείτε ότι όλες οι Airbus πτήσεις εμφανίζονται με Α319.

Το Α319 και το Α321 δεν τα χρησιμοποεί σε Band 4 πτήσεις, δλδ Αθήνα, Μόσχα, Κίεβο, Κων/Πόλη κλπ.

Όταν πλησιάσει ο καιρός τότε θα αλλάξει και στο σύστημα.

ΟΑ277
 
Re: Β.Α.: Τέταρτη καθημερινή πτήση Αθήνα - Λονδίνο

Τέλος τα 767!!Στο χειμερινό πρόγραμμα 2010-2011 το ΑΤΗ-LHR θα είναι όλο με Α-319!!Πάνε τα 767...Κοίταξα το πρόγραμμα της ΒΑ, κοίταξα και στο Αμαντέους, παντού Α319 και οι 3 καθημερινές..Τώρα και συμβολικό να είναι, δηλ. να εναλλάσσονται τα Α-319 με 320 σημασία έχει ότι 767 καπούτ!!
 
Re: Β.Α.: Τέταρτη καθημερινή πτήση Αθήνα - Λονδίνο

Αγαπητά μέλη, η αγάπη μου για τα 767 είναι μεγάλη και ομολογώ ότι τα χαίρομαι ακόμα όσο μπορώ περισσότερο. Η τελευταία φορά όμως που ταξίδεψα με ένα ραδιενεργό η κατάσταση στοτελευταίο 1/3 της καμπίνας ήταν απαράδεκτη. Πρέπει να είναι τα πιο ταλαιπωρημένα 767 του πλανήτη. Θα μου λείψει κάργα το θέαμά τους όμως. :cry:



δικό μας
 
Re: Β.Α.: Τέταρτη καθημερινή πτήση Αθήνα - Λονδίνο

Με την κίνηση αυτή της ΒΑ, τελειώνει πλέον η εποχή της δρομολόγησης αεροσκαφών ευρείας ατράκτου στην διαδρομή Αθηνών-Λονδίνου. Μετά την (σχετικά) πρόσφατη παύση δρομολογίων των Α340 της Ολυμπιακής και των Α300 της Λουφτχάνσα, τα μοναδικά προγραμματισμένα αεροσκάφη ευρείας ατράκτου που εκτελούν πτήσεις μικρομεσαίων αποστάσεων στην Αθήνα είναι των Κυπριακών Αερογραμμών προς Λάρνακα και τα διάφορα που μας στέλνουν τα Εμιράτα...
 
Re: Β.Α.: Τέταρτη καθημερινή πτήση Αθήνα - Λονδίνο

Επιτέλους! Δεν λέω όμορφο το Β767 αλλά είναι αρκετά ταλαιπωρημένα. Μακάρι να επιστρέψουν για το καλοκαίρι 2011, και να είναι το longhaul configuration. Κάθε φορά που προσγειώνομαι μα Β767 νομίζω ότι θα πέσει το galley πάνω μου.

Απλά αυτό ίσως και να είναι ένα σημάδι ότι η Αθήνα θα περάσει στο καινούργιο fleet. Ήδη ετοιμάζεται και τα πληρώματα εκπαιδεύονται σε Α319, Α320, Α321, Β772, Β747. Σε λίγες μέρες θα είναι πιο ξεκάθαρο το θέμα ως προς το ποια fleets θα κάνουν ποιους προορισμούς.


ΟΑ277
 
Re: Β.Α.: Τέταρτη καθημερινή πτήση Αθήνα - Λονδίνο

Συνεπώς, η καλοκαιρινή μου εξόρμηση προς Λονδίνο (στο δρόμο για πολύ δυτικότερα) θα είναι και η τελευταία με 767, ε? Ωραία. Ποτέ δεν θα ξεχάσω την πρώτη φορά που το πέταξα, 1998, ΒΑ, για LHR και απολύτως τελευταία θέση αριστερά. Το ξαναπέταξα business το 2007, άλλη μία το 2008 και κάποιες ενδιάμεσες που δεν θυμάμαι. Μ' άρεσε. Κρίμα...
 
Ακύρωση ATH-LHR από British Airways

London (Heathrow) British Airways BA 641 20/2/2012 14:35 Cancelled
London (Heathrow) British Airways BA 633 20/2/2012 19:00 Cancelled
London (Heathrow) British Airways BA 631 21/2/2012 09:00
London (Heathrow) British Airways BA 641 21/2/2012 14:35

Στην πρώτη ενημέρωση που είχα μου είπαν ότι η ακύρωση οφείλεται σε τεχνικούς λόγους. Κάνω rebook για την επόμενη πτήση (BA 633). Ακυρώνεται κι αυτή. Δεν φαντάζομαι κι αυτή για τεχνικούς λόγους (άλλο αεροσκάφος θα εκτελούσε την πτήση). Τελικά ελπίζω να φύγω αύριο το πρωί στις 09:00 (αν μας κάνει την τιμή να έρθει η πτήση στις 00:35 και δεν ακυρωθεί κι αυτή). Μία ημέρα χαμένη..... Εάν το έκανε αυτό η παλιά Ολυμπιακή θα είχαν μαζευτεί τα κανάλια....
 
Top