Easyjet στην Ελλάδα

  • Thread starter john
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Και ευτυχώς, (αφού η καταγωγή του Στέλιου είναι από τη Κύπρο), ξεκινά πτήσεις προς Gatwick και από Λάρνακα!
 
Χμμμμ....
Πράγματι αρκετά ειρωνικό πωε έπρεπε να φύγει τελικά ο Στέλιος από την εταιρεία για να γίνει επιτέλους
τέτοια μεγάλη ανάπτυξη της Easyjet σε Ελλάδα και Κύπρο.... :rolleyes:
 
Εδώ και χρόνια, ανεπίσημα πάντα, έλεγαν ότι η Easy θα εκτελούσε πτήσεις ATH-LCA. Αυτό βέβαια απ΄ ότι καταλαβαίνω θα πρέπει να έχει βάση σε μία από τις δύο πόλεις. Σωστά;
 
Για να δούμε πόσο θα τιμήσουν τον Στέλιο οι συμπατριώτες του στο LCA-LGW καθότι η ΖΒ έχει ήδη εδραιωθεί στη γραμμή με τα Α-321..όχι οτι δεν υπάρχει χώρος για άλλο ανταγωνιστή..αρκει να το έχουν year-round και όχι seasonal..Όσο για τη Σαντορίνη, μακάρι να έχει την επιτυχία της Μυκόνου, που έσκισε πέρσι και δη από Ιταλία..τώρα και με την καταρρευση της XL υπάρχουν πολλά κενά,οποτε ίσως να παει καλά, παρά τις δυσοίωνες προβλέψεις για πτώση 20% της αγγλικής αγοράς στην Ελλάδα το 2009
 
Απο 5 Αυγουστου η EasyJet θα συνδεει πια και την Αθηνα με το Μαντσεστερ συμφωνα με τη σελιδα τους καθε Τεταρτη και Κυριακη.
 
mxnk":ciw2e4ul said:
Εδώ και χρόνια, ανεπίσημα πάντα, έλεγαν ότι η Easy θα εκτελούσε πτήσεις ATH-LCA. Αυτό βέβαια απ΄ ότι καταλαβαίνω θα πρέπει να έχει βάση σε μία από τις δύο πόλεις. Σωστά;

Δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο αυτο φιλε mxnk.Ακομη και για τα πληρωματα ανετα π.χ. θα μπορουσαν να πετανε Μιλανο - Αθηνα, Αθηνα - Λαρνακα, Λαρνακα - Αθηνα, Αθηνα - Μιλανο. Οποτε π.χ. με βαση το Μιλανο καλυπτεται το θεμα. Η Ryanair για παραδειγμα εχει πτηση Riga - Tampere και καμια απο τις πολεις αυτες δεν ειναι βαση της.
 
Ναι σωστά αφού πρόκειται και για σχετικά μικρές πτήσεις... Αν και μια βάση στην Αθήν θα μας βόλευε όλους νομίζω! :)
 
cabincrew4ever":18frrafb said:
Απο 5 Αυγουστου η EasyJet θα συνδεει πια και την Αθηνα με το Μαντσεστερ συμφωνα με τη σελιδα τους καθε Τεταρτη και Κυριακη.

Από 4/5/09 η ΕΖΥ πλέον θα συνδέει την Κέρκυρα με το Manchester κάθε Δευτέρα, ενώ από 22/5 ξεκινούν και πτήσεις προς/από Bristol δυο φορές την εβδομάδα [Δευτέρα,Παρασκευή].
 
Ναι σωστά αφού πρόκειται και για σχετικά μικρές πτήσεις... Αν και μια βάση στην Αθήν θα μας βόλευε όλους νομίζω! :)

Γνωριζω οτι αυτο ακουγεται τα τελευταια χρονια σαν φημη αλλα εχει κανεις τιποτα νεοτερο επι του θεματος ειδικα τωρα με την ΟΑ σ αυτη την κατασταση;;
 
Αυτό που γνωρίζω είναι ότι δεν υπάρχουν σχέδια για βάση στην Αθήνα πια. Θυμάμαι ότι το είχα συζυτήσει με τον manager μου στο LGW λίγο πριν φύγω από την Easyjet.

Αυτό που μου είχε πει τότε ήταν ότι η Αθήνα πάντα ήταν στα "shortlists" πόλεων για άνοιγμα βάσης αλλά πάντα υπήρχαν προβλήματα, πότε με το αεροδρόμιο, πότε με την ΥΠΑ κλπ, και ότι όταν έγινε η ανακοίνωση στο προσωπικό στο LTN για τις βάσεις σε LYS/ CDG τότε δήλωσαν οριστικά ότι η Αθήνα δεν θα αποκτήσει ποτέ βάση.

Βέβαια αύτα στον αεροπορικό κόσμο αλλάζουν σε μία νύχτα....


ΟΑ277
 
Top