Track aircraft on google earth

Ένα ATR πάνω από τη βορειο-δυτική ακτή της Αντιμηλου ( 36°47'55.20"N, 24°15'15.88"E)
 
Αριστερά-δεξιά, ανατολικά-δυτικά, σκόρδο-κρεμμύδι :mrgreen:

Στα ανατολικά του νησιού είναι πράκτορά μου (και μέλος του τριμελούς κοινού μου).

Οπως ολοι οι κοσμογυρισμένοι, μπερδεύεις τα σημεία του ορίζοντα. Οποιος πάει όσο γίνεται δυτικά καταλήγει να μας έρχεται από την Ανατολή. Κι ο Μαγγελάνος το έπαθε, μην ανυσυχείς. :mrgreen:

Οι συντεταγμένες σου, πάντως, πέφτουν ακριβώς στο κέντρο βάρους του α/φ. Ακριβέστερα δεν γινόταν :great:
 
OveLix":3snclv11 said:
Αριστερά-δεξιά, ανατολικά-δυτικά, σκόρδο-κρεμμύδι :mrgreen:

Στα ανατολικά του νησιού είναι πράκτορά μου (και μέλος του τριμελούς κοινού μου).

Οπως ολοι οι κοσμογυρισμένοι, μπερδεύεις τα σημεία του ορίζοντα. Οποιος πάει όσο γίνεται δυτικά καταλήγει να μας έρχεται από την Ανατολή. Κι ο Μαγγελάνος το έπαθε, μην ανυσυχείς. :mrgreen:

Οι συντεταγμένες σου, πάντως, πέφτουν ακριβώς στο κέντρο βάρους του α/φ. Ακριβέστερα δεν γινόταν :great:

Το είχα δει το λάθος την ώρα που έψαχνα και για άλλα αεροπλάνα και στο τέλος ξέχασα να το διορθώσω... Τι καλός που είσαι Οβελίκιέ μου!
 
Βελτίωση κάλυψης ελληνικού χώρου

Εδώ και μερικές ημέρες το Google Earth προσφέρει μια βελτιωμένη "ενδιάμεση" ανάλυση σε όλες τις περιοχές της Ελλάδος στις οποίες δεν προσφέρει εικόνες υψηλής ανάλυσης. Μπορείτε να δείτε π.χ. τα αεροδρόμιο Κοζάνης και Αλεξάνδρειας, που πριν δεν τα έδειχνε. Η κάλυψη στις περιοχές αυτές είναι περίπου 2.5 m / pixel. Παραμένει η υψηλή ανάλυση όπου υπήρχε και πριν.
 
aakunz":4dolom82 said:
Ένα ATR πάνω από τη βορειο-δυτική ακτή της Αντιμηλου
Και ένα μικρό ιδιωτικό δυτικά της Αντιπάρου (37ο 02'19.5"N - 25o 00'42.9"E)
 
Από το μηνιαίο newsletter του Google Earth:

One member named 'Cyclonic' currently maintains a continuously updated placemark collection of all reported planes in flight found in Google Earth.

http://gearthblog.com/kmfiles/planesinflight.kmz

Απλώς φορτώστε το αρχειο στο Google Earth και έχετε ολα τα αεροσκάφη σε ολο τον κόσμο (όσα έχουν βρεθει ως τώρα φυσικά).
 
Ένα από τα 4 Α340-300 των ΟΑ, στο satellite του Τ1 στο CDG:
49° 1'2.06"N
2°32'30.76"E
 
Μα γιατί δε μου δείχνει αεροσκάφη που πετούν στην Ελλάδα;

Μήπως πρέπει να έχουμε την έκδοση 5.0 του google earthq


Ευχαριστώ !!!
 
Αεροσκάφος πετάει πάνω από τον Θερμαϊκό:
40°37'20.12"N
22°53'39.74"E

Μου κάνει εντύπωση που δεν το είχα δει τόσο καιρό, οπότε πιθανό η περιοχή να ανανεώθηκε πρόσφατα..
 
H φωτο της Αθηνας αλλαξε προσφατα, με αποτελεσμα να χαθει εκεινο το πανεμορφο 747 πανω απο τον Αγ.Δημητριο... Μηπως ειχε κρατησει κανεις screenshot???
 
Top