Airport Security: αδικαιολόγητα έως ανόητα μέτρα

  • Thread starter Re
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Νομίζω ότι όσα παραθέτεις απλά επιβεβαιώνουν τον τίτλο του θέματος:
"αδικαιολόγητα έως ανόητα μέτρα"
 
Οσο επικρατει σέ ολο τόν κόσμο η υπέρτατη τρομολαγνεία μέ εντολές Ανωθεν τόσο θά περιορίζονται και θά ερχονται σε δεύτερη μοίρα τά ανθρώπινα δικαιώματα καί τό βασικό δικαίωμα τής διαμαρτυρίας, ο κάθε επιβάτης θά βρίσκεται στό ελεος τού κάθε ημιμαθή υπαλλήλου ασφαλείας καί στήν κρίση πού τού επιτρέπει η λογική του. Τό συναντώ καθημερινά στά διαφορα αεροδρόμια.Υπάρχουν ατομα πού κάνουν αψογα τήν δουλειά τους επαγγελματικά, μπορώ νά πώ τέλεια, γνωρίζουν τήν λειτουργία τών συσκευών πού χειρίζονται καί καταλαβένουν τί βλέπουν τό βασικό ειναι η εκπαίδευση και ο χαρακτήρας τού ελεγκτη τά δύο αυτά αν δέν ειναι αψογα μπορούν νά σού χαλάσουν τήν μέρα καί τήν διάθεση.Δυστυχώς πολλά από τά ατομα αυτά σέ διάφορες χώρες βγάζουν τό δύστροπο τού χαρακτήρα τους τόν εγωισμό τους καί καλύπτουν τήν ημιμάθεια καί τήν αγνοια τους που οφείλεται στήν κάκιστη καί βιαστική εκπαίδευση παιδεύοντας τόν επιβάτη-ταξιδιώτη μέ ασκοπους και περιτούς ελέγχους!Η μόνη λύση η επκπαίδευση στά μέσα καί τόν χαρακτήρα- Ο μόνος υπεύθυνος οι διοικήσεις τών αεροδρομίων πού τό βλέπουν σαν ψυχρά-τυπική ανάθεση εργου πολλές φορές σέ παρα πολύ ακατάλληλους ανθρώπους καί οι αεροπορικές εταιρίες πού δέν απαιτούν τήν απόλυτη συμόρφωση σέ γνώση καί ευγένεια!
 
Ευχαριστώ που υπάρχει αυτό το τόπικ γιατί ξέρω ότι δεν είμαι μόνος σε αυτή την υστεροπαράνοια..το υγρό των φακών επαφής μπορεί να εκραγεί σε συσκευασία άνω των 100ml? αν είναι μικρότερο από 100 πώς ξέρουν ότι είναι καθαριστικό κ όχι νιτρογλυκερίνη? Στο τέλος γιατί σε άλλα αεροδρόμια το θεωρούν αναγκαίο φάρμακο (=ακόμα κ σε μεγαλύτερη συσκευασία) κ σε άλλο στο παίρνουν? γιατί δεν γίνεται το ίδιο σε τρένα κ λεωφορεία?πως αποτρέπουν ξύλινα όπλα (σφεντόνες, ξίφη, φάκες κτλ)?πως μπορείς να πάρεις τον έλεγχο του αεροπλάνου με μια κόκα κόλα κ γιατί δεν γίνεται το ίδιο με το γάλα σε μπιμπερό? γιατί το αναμένο λάπτοπ είναι ασφαλές κ το κλειστό όχι?

ανόητες ερωτήσεις βγαλμένες από τα τέρμιναλ...
 
Αυτό με τις πύλες το είχα κι εγώ απορία. Πέρασα από τον έλεγχο του LGAV στις εξόδους B24-31 (ή κάπου εκεί, στο ισόγειο ήταν) δύο φορές μέσα σε 5 ημέρες. Την πρώτη φορά μου ζήτησε ο σεκιούριτι να βγάλω τη ζώνη για να μη χτυπήσει, του είπα "αν χτυπήσει θα τη βγάλω" και τελικά δε χρειάστηκε. Τη δεύτερη φορά χτύπησε και άρχισε (άλλος υπάλληλος φυσικά) να με ψάχνει, σε σημείο που άρχισα να νιώθω άβολα :oops:

Δεν μπορούσε απλά να μου ζητήσει να βγάλω τη ζώνη και να ξαναπεράσω; Τουλάχιστο αυτό έγινε στο FCO, μέσα στο ίδιο 5ημερο, όταν χτύπησε πάλι η πύλη.
 
Κοίτα, πριν 10 μέρες στο Heathrow, μας ζήτησαν να βγάλουμε ρολόγια, ζώνες, ζακετάκια, παπούτσια και κάλτσες (!) για να περάσουμε τον έλεγχο. Επιπλέον να περάσουμε ξεχωριστά το laptop από τις χειραποσκευές και να αφαιρέσουμε και την μπαταρία του. Περιττό να σας πώ τί πανικός γινόταν πίσω από τον έλεγχο με τους επιβάτες να γδυνόμαστε και να ντυνόμαστε λες και ήμασταν σε δοκιμαστήριο. Πρώτη φορά μου συνέβη να είναι τόσο εξωνυχιστικός ο έλεγχος παρόλο που έχω ταξιδέψει αρκετές φορές από το εν λόγω αεροδρόμιο.
 
Συμφωνώ απολύτως με VasilisATH και flesland!
Τα μέτρα αυτά δεν είναι τίποτα άλλο από εντολές ένθεν του Ατλαντικού για να υποτάσσουν κατά κάποιο τρόπο τους ανθρώπους!
Αλλά φταίμε και εμείς... Αρνηθήκαμε ποτέ μαζικά τον εξευτελισμό μας;
Προσφατά στο αεροδρόμιο των Βρυξελλών μας είπαν να βγάλουμε τα παπούτσια μας πριν περάσουμε από έλεγχο.
Όλα τα "στρατιωτάκια" υπάκουσαν, εκτός από εμένα και ένα άλλο άτομο! Όταν έφτασε η σειρά μας για έλεγχο, ούτε καν διανοήθηκαν να μας πουν κάτι!
Περάσαμε κύριοι!
Σε ένα άλλο αεροδρόμιο, πέρασα με την ίδια "εξάρτυση" διαφορετικές μέρες! Χτύπησε μόνο μία ημέρα!
Εμένα δεν μου αλλάζει κανείς τη γνώμη πως τα μηχανάκια αυτά είναι προγραμματισμένα να χτυπάνε κάθε χ επιβάτες! Μόλις ο αριθμός χ φτάσει, μπιιιιιιιιιπ!!!
Συμπερασματικά τα μέτρα είναι σαφώς ανόητα και φυσικά εντελώς αδικαιολόγητα.


Υ.Γ. Μακράν οι πιο τραγικοί και αγενείς είναι οι Βρετανοί.... Υποτελείς των Αμερικανών βλέπεις...
 
έχω περάσει καταλάθος σε χειραποσκευή τυρί (φεύγοντας από praha), επίσης έχω περάσει νερό (φεύγοντας paris orly). έχω περάσει δίχως έλεγχο ταυτότητας (ο ένας υπάλληλος νόμιζε θα το έκανε ο επόμενος) από ρώμη ciampino.

στην Πράγα χτυπάει η ζώνη ή/και τα τακούνια στα παπούτσια. στην κρήτη ένιωσα bin laden επειδή ξέχασα μια οδοντόκρεμα σε μια χειραποσκευή. στο βενιζέλος είμαι πολύ ευχαριστημένος από όλα (εργαλεία & προσωπικό). το πιο ηλίθιο το έχω δει στο CDG που κάνεις βόλτες πάνω κάτω πάνω κάτω για να πας στα μηχανήματα ελέγχου. στη πράγα είχα ξεχάσει τη ζώνη μου και μετά πήγα και την είχανε (την πήρα)
 
Συμφωνώ με όλους, αδικαιολόγητα έως ανόητα τα μέτρα και δυστυχώς άχρηστα! Πουθενά δεν υπάρχει η αποτροπή. Επίσης ένα μειον των μέτρων είναι ότι αποσκοπούν στο να μην επαναληφθεί κάτι που έγινε στο παρελθόν. Φυσικά και χρειάζεται να προσέχουμε μην επαναληφθεί κάποιο συμβάν, αλλά έχει αποδειχθεί ότι πάντα βρίσκεται η "τρύπα" από αποφασισμένους ανθρώπους να δημιουργήσουν προβλήματα.
Είναι εξαιρετικά δύσκολο να προβλεφθούν οι τρόποι που θα σπάσουν τα μέτρα, όμως πιστεύω ότι είναι εφικτό να μελετηθούν οι τυχόν αδυναμίες ή κάποιοι τρόποι προκειμένου να έχουμε πιο αποτελεσματικά μέτρα ασφαλείας που θα αποτρέπουν τους επίδοξους ταραξίες.
 
Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να θεωρεί προσβλητικό το να πρέπει να βγάλει τη ζώνη του ή τα παπούτσια του για να περάσει από ένα μηχάνημα που σε ψάχνει για μεταλλικά αντικείμενα. Δηλαδή πού βρίσκεται η προσβολή; Εμένα με ενοχλεί ΠΟΛΥ περισσότερο που δε μπορώ να πάρω μαζί μου υγρό φακών σε φυσιολογική συσκευασία ή ένα after shave 150ml, παρά το να μου πει κάποιος "συγνώμη, θα μπορούσατε να βγάλετε τα παπούτσια σας και τη ζώνη σας σας παρακαλώ;"

Τέλος πάντων, σε κάθε περίπτωση, παρά το ότι οι έλεγχοι όντως συχνά μπορεί να γίνουν υπερβολικοί, ενοχλητικοί ή ακόμα και παράλογοι, αισθάνομαι πολύ καλύτερα στα 33000ft ξέροντας ότι έχουν ψάξει τους πάντες για μαχαίρια και εκρηκτικά.

Να προσθέσω και κάτι τελευταίο για το αρχικό άρθρο (υποθέτω θα το έχουν πει κ άλλοι από τότε, αλλά δεν έχω το κουράγιο να διαβάσω ολόκληρο το thread): δε γίνεται να αξιολογήσεις ένα μέτρο από τα κατασχεθέντα αντικείμενα. Διότι το νόημα του μέτρου ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ δεν είναι ότι θα αρχίσουν να μαζεύουν μασούρια δυναμίτη από επίδοξους τρομοκράτες, αλλά ότι αυτοί δε θα προσπαθήσουν καν να κάνουν μια τέτοια επίθεση.

ps. Φυσικά και θα πρέπει οι κοινωνικές αδικίες να αμβλυνθούν και κάποτε να εκλείψουν. Αυτό όμως πέραν του ότι το θεωρώ ουτοπικό (την ολική εξάλειψή τους δηλαδή, γιατί βήματα μπορούν και ΠΡΕΠΕΙ να γίνουν) σίγουρα δε μπορούμε να το περιμένουμε από κυβερνήσεις και αρχές. Σχεδόν εξ'ορισμού.
ps 2. Αυτό επίσης δεν έχει σχέση με το αν πρέπει άμεσα να αντιμετωπιστεί η τρομοκρατία. Ναι, πρέπει να σταματήσουν οι βομβαρδισμοί που σκοτώνουν τόσους ανθρώπους ανά τον κόσμο. Αυτό δε σημαίνει ότι "επειδή υπάρχει υπαρκτό πρόβλημα που πυροδοτεί την τρομοκρατία" πρέπει εγώ να ταξιδεύω με κάποιον που θέλει να ανατινάξει το αεροπλάνο ως μέσο πίεσης. Όσο και αν (πιθανώς) συμφωνώ με τα αιτήματα κ το σκοπό του.... σίγουρα ο τρόπος δεν είναι να σκοτώσει κ άλλους εξίσου αθώους ανθρώπους, τόσο αθώους όσο και αυτοί για τους οποίους διαμαρτύρεται...
 
menelaos":3oj5xqw3 said:
Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να θεωρεί προσβλητικό το να πρέπει να βγάλει τη ζώνη του ή τα παπούτσια του για να περάσει από ένα μηχάνημα που σε ψάχνει για μεταλλικά αντικείμενα. Δηλαδή πού βρίσκεται η προσβολή; Εμένα με ενοχλεί ΠΟΛΥ περισσότερο που δε μπορώ να πάρω μαζί μου υγρό φακών σε φυσιολογική συσκευασία ή ένα after shave 150ml, παρά το να μου πει κάποιος "συγνώμη, θα μπορούσατε να βγάλετε τα παπούτσια σας και τη ζώνη σας σας παρακαλώ;"

Μετά την ζώνη καί τά παπούτσια,θά έρθη η σειρά τού πανταλονιού και τού σώβρακου (διότι καί εκεί μέσα μπορεί κάποιος "επίδοξος" νά κρύψη επικίνδυνα μεταλλικά αντικείμενα).Τότε,φαντάζομαι,θά το θεωρήσης και εσύ προσβλητικό να σέ υποχρεώνουν να ξεβρακώνεσαι ενώπιον αγνώστων σέ σένα ατόμων.

menelaos":3oj5xqw3 said:
Τέλος πάντων, σε κάθε περίπτωση, παρά το ότι οι έλεγχοι όντως συχνά μπορεί να γίνουν υπερβολικοί, ενοχλητικοί ή ακόμα και παράλογοι, αισθάνομαι πολύ καλύτερα στα 33000ft ξέροντας ότι έχουν ψάξει τους πάντες για μαχαίρια και εκρηκτικά.

Προφανώς όλοι μας αισθανόμαστε καλύτερα σέ FL330 ξέροντας ότι έχουν ψάξει τους πάντες για μαχαίρια και εκρηκτικά,(πρέπει νά) υπάρχουν όμως τρόποι νά γίνεται αυτός ο έλεγχος χωρίς να θίγεται η αξιοπρέπειά μας..Ναί,είναι λεπτή η ισορροπία που πρέπει να επιτευχθή,αξίζει όμως τον κόπο.Διαφορετικά,άς μάς κλείσουν όλους μέσα σε ατομικά κελλιά καί να μήν βγαίνουμε καθόλου απο κεί μέσα.Αποτελεσματικό μέν το μέτρο,τελείως παράλογο δέ.....

menelaos":3oj5xqw3 said:
Να προσθέσω και κάτι τελευταίο για το αρχικό άρθρο (υποθέτω θα το έχουν πει κ άλλοι από τότε, αλλά δεν έχω το κουράγιο να διαβάσω ολόκληρο το thread): δε γίνεται να αξιολογήσεις ένα μέτρο από τα κατασχεθέντα αντικείμενα. Διότι το νόημα του μέτρου ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ δεν είναι ότι θα αρχίσουν να μαζεύουν μασούρια δυναμίτη από επίδοξους τρομοκράτες, αλλά ότι αυτοί δε θα προσπαθήσουν καν να κάνουν μια τέτοια επίθεση.

Σωστό αυτό,αλλά πρέπει να κρίνεται in the context (που λένε και οι Αγγλοι),δηλαδή σέ συνάρτηση μέ τίς εκάστοτε συνθήκες.

menelaos":3oj5xqw3 said:
ps. Φυσικά και θα πρέπει οι κοινωνικές αδικίες να αμβλυνθούν και κάποτε να εκλείψουν. Αυτό όμως πέραν του ότι το θεωρώ ουτοπικό (την ολική εξάλειψή τους δηλαδή, γιατί βήματα μπορούν και ΠΡΕΠΕΙ να γίνουν) σίγουρα δε μπορούμε να το περιμένουμε από κυβερνήσεις και αρχές. Σχεδόν εξ'ορισμού.
ps 2. Αυτό επίσης δεν έχει σχέση με το αν πρέπει άμεσα να αντιμετωπιστεί η τρομοκρατία. Ναι, πρέπει να σταματήσουν οι βομβαρδισμοί που σκοτώνουν τόσους ανθρώπους ανά τον κόσμο. Αυτό δε σημαίνει ότι "επειδή υπάρχει υπαρκτό πρόβλημα που πυροδοτεί την τρομοκρατία" πρέπει εγώ να ταξιδεύω με κάποιον που θέλει να ανατινάξει το αεροπλάνο ως μέσο πίεσης. Όσο και αν (πιθανώς) συμφωνώ με τα αιτήματα κ το σκοπό του.... σίγουρα ο τρόπος δεν είναι να σκοτώσει κ άλλους εξίσου αθώους ανθρώπους, τόσο αθώους όσο και αυτοί για τους οποίους διαμαρτύρεται...

Τό γενικώτερο πρόβλημα τής τρομοκρατίας είναι πολύ πιό πολύπλοκο απ’όσο νομίζουμε καί δέν μπορούμε να καταφεύγουμε στίς απλουστεύσεις τού τύπου «η τρομοκρατία οφείλεται στούς βομβαρδισμούς που σκοτώνουν τόσους ανθρώπους ανά τόν κόσμο».Συζητήσεις τέτοιας μορφής απαιτούν βαθειά γνώση ιστορικών και γεωπολιτικών δεδομένων καί προπαντός απαλλαγή από παρωπίδες,προκαταλήψεις καί επιλεκτικές κοινωνικές ευαισθησίες....
 
Top