Ερωτησεις PPL

  • Thread starter pan90
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Εννοείται ότι ο VHF emergency κάνει πλάκα, αλλά ακόμη κι αν δεν κάνει, μην αρχίσουμε τώρα να χαλάμε το thread. Αφήστε τον κόσμο να πάρει τα πιπιέλια του...
 
Πες τα φίλε vassdel! Ας μη καταστρέψουμε το thread, επειδή από κάτι τέτοια αλλάζουν γνώμη 17χρονοι και 18χρονοι που πάνε για το ppl τους. Εγώ αν τα διάβαζα τώρα θα άλλαζα γνώμη αλλά επειδή άρχισα το ppl ήδη δεν αλλαζω. Στην Κύπρο ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν έχουμε αερολέσχες :( έχουμε μόνο σχολές όπου έχουν τη θέληση να φέρουν περισσότερο κόσμο κοντά στην αεροπορία και κρατούν τις τιμές χαμηλά. Το ppl είναι ppl ίτε το πάρεις από αερολέσχη ίτε από σχολή! Κάποτε ένας καπετάνιος μου είπε κάτι "τα αεροπλάνα και ο κόσμος της αεροπορίας είναι το χειρότερο ναρκωτικό γιατί δεν υπάρχει αποτοξίνωση, φτάνει να μην το γευτείς"
 
121.5":3qq96j0f said:
Απορω: Γραφει ο Τασαρας Αερολεσχη Αρκαδιας PPL με 7000 ευρω και δεν υπαρχει ουτε ενα σχολιο...
Δεν ειναι καλη τιμη?
Γινεται κακη εκπαιδευση?
Πως να πιασεις δουλεια σε Aegean, MIG, Athens κλπ εαν εχεις παρει το PPL σε αερολεσχη?...
Ενω αν τα εχεις χωσει χοντρα σε σχολη,ε, εχει αλλη χαρη το ερασιτεχνικο σου ρε παιδακι μου, πως να το κανουμε!...

Φιλε μου 121.5 χωριw να θελω να σε προσβαλω,αλλα μου φαινεται εισαι εκτος τοπου και χρονου οσον αφορα το aviation.
 
παιδια δεν ξερω τι λετε αλλα μου φενεται οτι ειναι πολυ μπλεγμενο.ο ενασ λεει 7000 ο αλλος 16000!συγνωμμη δηλαδη αλλα μια σταθερη τιμη δεν υπαρχει?και οχι μονο αυτο αλλα ειναι και μακρια ολες η σχολες.η μονη κοντινη ειναι στη δεκελεια.(απο οσο ξερω.)και στο κατω κατω μια αδεια ειναι.αμαν!τι τιμες ειναι αυτες...θα μας φυγει η πιστη δηλαδη για να πεταξουμε?
 
Δεν είναι έτσι.
Άλλος λέει 7 και άλλος 16 χιλ. γιατί αναφέρονται σε άλλη σχολή ,όπως λένε (ή αερολέσχη).Στην αερολέσχη Μεσογείων, κοστίζει με το C150 5850 e, 45 ώρες πτήσεις ...
Ψάχνεις αυτό που σε βολεύει και θέλεις.
Το υψηλό κόστος φίλε emilek737 , δεν προέρχεται απ'την αδηφάγο επιθυμία των αερολεσχών για υψηλά κέρδη ,μιας και από το καταστατικό τους είναι ΜΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ , αλλά από την εκ των πραγμάτων υψηλή τιμή της βενζίνης, ενοικίασης αεροσκάφους , εκπαιδευτή , αναλώσιμων , βιβλίων κ.α. ...
Εδώ το δίπλωμα αυτοκινήτου κοστίζει 800Ε ...
 
Στην αερολέσχη θεσσαλονίκης το PPL έχει γύρω στις 8.οοο ευρώ. Πού έχει 16 χιλ.; Μήπως πρόκειται για κάτι αλλο;CPL?
 
Επειδη τελειωνω το ppl μου στην αερολεσχη θεσσαλονικης,μπορω να πω οτι συνολικά φτάνει τα 10000 ευρω και οχι τα 8 που σου λενε αρχικα
 
Ας πούμε οτι σήμερα κάνω την εγγραφή μου σε μια σχολή για ppl. Μετά απο πόσο καιρό αρχίζει το πτητικό κομμάτι με τον εκπαιδευτή γιατί έχω ακούσει οτι μπορεί να γίνει παράλληλα διάβασμα θεωρίας καιπρακτικής εκπαίδευσης. Η μήπως πρέπει να διαβαστεί πρώτα η θεωρία να δωθούν οι εξετάσεις στην υπα και μετά να αρχίσει η πτητική εκπαόδευση?
 
Tolisshow":36osxey6 said:
Επειδη τελειωνω το ppl μου στην αερολεσχη θεσσαλονικης,μπορω να πω οτι συνολικά φτάνει τα 10000 ευρω και οχι τα 8 που σου λενε αρχικα

με πόσες ώρες όμως?
 
asterixx25:
Συνήθως ξεκινάς παράλληλα με τα θεωρητικά μαθήματα.. Τώρα ακριβώς το πότε έχει να κάνει με τον εκπαιδευτή που θα σε αναλάβει και το πόσο γρήγορα θες εσύ να προχωρήσεις..
 
Top