Θέσεις εργασίας στη Νέα Ολυμπιακή από τη MIG.

KVAOA":15jbhuxt said:
Όχι - όχι!!! Προτιμώ το "Απολυμένη τη Ο.Α. παρά να υπογράψω μαζί τους για 3 - 4 μήνες.... Ούτως ή άλλως έχουν σκοπό να μας ξεφορτωθούν μετά από αυτό το καλοκαίρι.... Εξ αρχής δεν ήθελαν υπαλλήλους Ο.Α., απλά τώρα μας είχαν ανάγκη γιατί δεν τους έβγαινε η δουλειά....


Επομένως προτιμάς το ταμείο ανεργίας από μια -έστω και εποχιακή απασχόληση? Τι το διαφορετικό έκανες τόσα χρόνια, για να καταλάβω δηλαδή. Εποχιακή δεν ήσουν πάλι? Μήπως τελικά κάποια άτομα- και δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα αλλά γενικά, σε όλη την Ελλάδα, κατάλαβαν πως ήρθε η ώρα ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ και το έβαλαν στα πόδια? Αν ναι, πάει καλώς, θα ξεκαθαρίσει το τοπίο και θα φανεί επιτέλους ποιός έχει κότσια και πραγματικά αγαπάει αυτή τη δουλειά... :p
 
Νομίζω ότι είμαστε εντελώς οι χαμένοι του παιχνιδιου απο την αρχή που ψηφίστηκε το νομοσχέδιο.παντως στο Ηράκλειο συνάδερφοι εποχιακοί πήραν πρόσκληση απο την marfin τωρα τελευταία για υπογραφή σύμβασης και αρνήθηκαν τελικά . Αυτό των <<γενικών καθηκόντων>> δεν άρεσε σε αρκετούς.Αν μπορείς κράτησε την συμβαση σου και να σε απολυσει η ΟΑ όπως θα κάνω και εγω , και άλλοι . Οχι οτι ειναι λύση το ταμείο ανεργίας αλλά απο το ολότελα κάτι είναι και αυτό για ένα χρόνο. ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου πώ γιατι και εγώ τα ίδια ερωτήματα έχω.exadas
Low-Cost-Class
 
vakiklos":2usjhv44 said:
Στην Αθήνα το κλίμα είναι πολύ αρνητικό. Ο κόσμος υπαναχωρεί από την Μαρφίν, πολλές υπηρεσίες έχουν ελάχιστους ανθρώπους που να ξέρουν την δουλειά ενώ κάποιες άλλες δεν έχουν κανένα
διότι ξεχάσαν να τις επανδρώσουν ή δεν πήραν καν χαμπάρι ότι υπάρχουν. άρχισαν να παίρνουν τηλέφωνα τον κόσμο να μην παραιτηθεί από την ΟΑ αλλά να περιμένουν, επιμένουν όμως ότι
ξεκινούν στης 30/6. Για μας δεν υπάρχει καμία πληροφόρησή ακούγεται ότι θα πάμε στο δυτικό για εργασιοθεραπία ή ότι θα μείνουμε να βοηθήσουμε.


Αυτό θα πει "άρπα - κόλλα" και ότι προλάβουμε... :(
 
Kidoni":3fs99cdd said:
KVAOA":3fs99cdd said:
Όχι - όχι!!! Προτιμώ το "Απολυμένη τη Ο.Α. παρά να υπογράψω μαζί τους για 3 - 4 μήνες.... Ούτως ή άλλως έχουν σκοπό να μας ξεφορτωθούν μετά από αυτό το καλοκαίρι.... Εξ αρχής δεν ήθελαν υπαλλήλους Ο.Α., απλά τώρα μας είχαν ανάγκη γιατί δεν τους έβγαινε η δουλειά....


Επομένως προτιμάς το ταμείο ανεργίας από μια -έστω και εποχιακή απασχόληση? Τι το διαφορετικό έκανες τόσα χρόνια, για να καταλάβω δηλαδή. Εποχιακή δεν ήσουν πάλι? Μήπως τελικά κάποια άτομα- και δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα αλλά γενικά, σε όλη την Ελλάδα, κατάλαβαν πως ήρθε η ώρα ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ και το έβαλαν στα πόδια? Αν ναι, πάει καλώς, θα ξεκαθαρίσει το τοπίο και θα φανεί επιτέλους ποιός έχει κότσια και πραγματικά αγαπάει αυτή τη δουλειά... :p

Έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε.... Και δεν θα αργήσει να φανεί η....αλήθεια του πράγματος..... Δεν σας κάνει ΚΑΜΙΑ εντύπωση γιατί υπαναχωρεί ΤΟΣΟΣ κόσμος και γιατί αυτό: http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.ac ... eID=467490 αποσιωπάτε σχεδόν από όλους???? :idea:
 
Τι έχει να πει η Αυγή , πέρα από την ιδεοληψία της , ώστε να "αποσιωπηθεί σχεδόν απ' όλους" ???
Τα συνθήματα ???

Υπάρχει εργατική νομοθεσία στην Ελλάδα και εφαρμόζεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ απ' όλες τις επιχειρήσεις στην χώρα μας.
Αμφισβητώ ότι μεγάλες επιχειρήσεις σαν αυτή , που έχουν τόσες χιλιάδες εργαζόμενους στο μισθολόγιό , τους δημιουργούν συνθήκες "Νταχάου" .
Ο συνδικαλισμός θα είχε κάνει παρέλαση στα κανάλια αν συνέβαινε κάτι τέτοιο .
Στο τέλος τέλος κανένας δεν υποχρεώνει κανέναν να πάει να εργαστεί στο "Νταχάου" της MIG.
 
Οι υποψήφιοι εργαζόμενοι, στην εταιρεία του Ανδρ. Βγενόπουλου, ακολουθούν τη μοίρα των εργαζομένων στον σκληρό πυρήνα του ιδιωτικού τομέα,
Αυτό είναι η φράση που συνοψίζει τις ανησυχίες του άρθρου και τα όσα θέτεις aas59
 
Θέτω ότι γνωρίζω σαν εργαζόμενος τον ΙΔΙΩΤΙΚΟ τομέα................

Αλλά όταν η όλη θεώρηση κάποιων είναι ο κρατισμός τότε ο ιδιωτικός τομέας φαντάζει "Νταχάου" :shock:
 
aas59":1pj2h1p6 said:
Τι έχει να πει η Αυγή , πέρα από την ιδεοληψία της , ώστε να "αποσιωπηθεί σχεδόν απ' όλους" ???
Τα συνθήματα ???

Υπάρχει εργατική νομοθεσία στην Ελλάδα και εφαρμόζεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ απ' όλες τις επιχειρήσεις στην χώρα μας.
Αμφισβητώ ότι μεγάλες επιχειρήσεις σαν αυτή , που έχουν τόσες χιλιάδες εργαζόμενους στο μισθολόγιό , τους δημιουργούν συνθήκες "Νταχάου" .
Ο συνδικαλισμός θα είχε κάνει παρέλαση στα κανάλια αν συνέβαινε κάτι τέτοιο .
Στο τέλος τέλος κανένας δεν υποχρεώνει κανέναν να πάει να εργαστεί στο "Νταχάου" της MIG.

υποθετω ότι κάνεις πλακα λεγοντας οτι η εργατική νομοθεσία εφαρμόζεται υποχρεωτικά. Ισα ισα οι μεγάλες επιχειρησεις διαθετουν την θρασύτητα να καταπατούν τα εργατικα δικαιωματα και να κανουν οτι γουσταρουν. δεν ξερω που εργαζεσαι εσύ και ποσο ειδυλιακά ειναι όλα αλλα επειδη και εγω ξέρω πάρα μα πάρα πάρα πολλούς που δουλευουν στον ιδιωτικό τομέα και μονο για παραδεισο δεν συζητάνε.Και ναι σε υποχρεωνουν να εργαστεις στο <<νταχάου>> οταν η ανεργία ειναι στα ύψη και ειδικα τωρα τάχα μου στο ονομα της κρίσης.Οσο για τον συνδικαλισμο , ασε καλυτερα. Πόσοι απο αυτους δεν εγιναν βουλευτες και υπουργοι και τρωγοπινουνε με τους επιχειρηματίες ¨η κάνω Λάθος?????????Οπότε χ.......καν να βγούν και να υπερασπισουν κιολας .
 
Φυσικά και δεν κάνω πλάκα !!
Αλλά θα λάβεις ΠΜ για αυτά.
Δεν θα αρχίσω off topic .
 
Έφυγαν τα πρώτα 3 πληρώματα (6 χειριστές) για εκπαίδευση στο εξωτερικό στα Q400.
Θα κάνουν χρήση της κανονικής τους αδείας και άδειας άνευ αποδοχών για όσο διάστημα χρειαστεί.
Παρόλα αυτά άλλα 4 πληρώματα που ειδοποιήθηκαν κρατούν στάση αναμονής για τον ίδιο ακριβώς λόγο με τους συναδέλφους τους στο έδαφος,μιας και τα όσα έχει υποσχεθεί το υπουργείο δεν διασφαλίζονται στην περίπτωση που κάποιος αποχωρήσει από την εταιρία πριν την κρίσιμη ημερομηνία ενώ και η ασφαλιστική τους κάλυψη από την τωρινή Ο.Α κατά τη διάρκεια της αδείας τους-αφού πετούν εκτός εταιρίας-δεν είναι σίγουρη.
Όσον αφορά τις συμβάσεις,οι χειριστές αναφέρουν,ότι αυτές είναι πράγματι αρκετά αυστηρότερες συγκριτικά με άλλες του ευρύτερου ιδιωτικού τομέα.
Λύση αναμένεται μέχρι το τέλος του μήνα για όλους τους εργαζομένους πάντως,όπως τουλάχιστον διαβεβαίωσαν τα σωματεία από το υπουργείο...
 
Top