Πτήση στα όρθια

  • Thread starter grX
  • Ημερομηνία δημιουργίας

grX

Economy-Class-Member
Εγγραφή
01/05/2007
Μηνύματα
158
Likes
7
Περιοχή
Ken, London
Website
grxhome.blogspot.com
Κάποιος το είχε αναφέρει στο φόρουμ για αστείο στο θέμα της ryanair, για περίπου όρθιους επιβάτες σε αεροπλάνα. Τελικά η ιδέα προσπαθεί να γίνει πράξη αλλά στην Κίνα, από τηην Spring Airlines, σύμφωνα με το SkyNews
 
hehe :D όντως το χα πει στο ποστ περι ryanair, όπου επίσης έκανα πρόβλεψη οτι αν δεν το έκανε η ryanair θα το έκαναν οι κινέζοι βάζοντας σε ενα α380 καμια 2000 άτομα.
Επόμενο βήμα και πρόβλεψη είναι κάτι αντίστοιχο με το παρακάτω βίντεο

http://www.youtube.com/watch?v=UO-A6ZU4Qkw

από ασφάλεια δεν τίθεται θέμα, λίγο στριμωξίδι και δεν κουνάει ρούπι ουτε στις αναταράξεις. κατά τα άλλα, η εταιρία έχει α320, δλδ, 165 (signle class) οπότε μια αύξηση του 40% δίνει άλλα 66 άτομα? στις 28 σειρές του αεροπλάνου σημαίνει 2 όρθιους σε κάθε σειρά, και περισσέυουν 10 άτομα για να μπούν στους χώρους των αεροσυνοδών. Αρκετά στενά λοιπόν. Επίσης, αφού οι όρθιοι επιβάτες δεν θα δέχονται σερβις, νερό φαι κτλ κτλ που λεει το άρθρο, σημαίνει οτι οι υπόλοιποι θα δεχτουν, που σημαίνει οτι το σερβις δεν θα γίνετε με τα κλασσικά καροτσάκια, αλλά μάλλον με σωλήνες που θα καταλήγουν στο συγκεκριμένο κάθισμα...προφανώς,,,

και δεν ξεκινάς να αναλύω τα περί ασφάλειας, εδώ δεν επιτρέπεται να μπλοκάρεις την έξοδο κινδύνου με βαλιτσάκι, πόσο μάλλον τον διάδρομο.

Οπότε, προφανώς το ποστ σχετίζεται με Ryanair, στο θέμα της bad publicity free advertisement του λήρι! πλέον αρκετά μέλη του φόρουν μάθανε και της spring airline, που εγώ μέχρι τώρα δεν ήξερα :)
 
Απ' ότι λέει ο Spring Airlines' Zhang Wuan, έχουν έλλειψη α/φ και το leasing είναι δύσκολο στα μέρη τους... Μόνο μην πάρουν μυρουδιά οι δικοί μας subcontractors, βλέπε Skywings, HellasJet, Astra Airlines και δε συμμαζεύεται, και την κάνουν προς τα εκεί, που απο τι φαίνεται έχει μαλλί η υπόθεση...

@ Angel Aviation
Απίστευτο βίντεο :wall: , ακόμα πιό απίστευτο το ότι κάποιοι είναι στο payroll του μετρό για να σπρώχνουν...
 
παντα πρωτοπορα η ΟΑ βρε.... το 1999 πεταξα SKG - IST ορθιος στην πτηση με ATR ( αποπροσγειωση ειχα ενα ξενο παιδακι αγκαλια)...ειχαν κανει overbooking βαζοντας ενα γκρουπ ιαπωνεζων τουριστων, εμενα πηγαν να με ξεφωρτωθουν αλλα με φωνες και απειλες μπηκα......
 
Αγαπητέ TIRLIX,μήπως ξέρεις άν τά ATR διαθέτουν και χειρολαβές δι'ορθίους,καθώς και το σχετικό warning sign ΚΡΑΤΗΘΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΑΣ ΧΕΙΡΟΛΑΒΑΣ; :)

Πέρα από την πλάκα,πάντως,δέν νομίζω οτι συνέβη αυτό που αναφέρεις-καί ειδικά στην ΟΑ.Πρώτον μέν διότι κανείς επιβάτης δέν μπορεί να ταξιδέψη μέ αεροπλάνο όρθιος,αφού στην αποπροσγείωση ακόμα και το πλήρωμα καμπίνας κάθεται στά πρός τούτο υπάρχοντα καθίσματα (γιά λόγους ασφαλείας),δεύτερον δέ διότι άν είχε συμβεί κάτι τέτοιο,θά είχε βουϊξει όλη η χώρα από τόν ντόρο.

Αλλο να επιτρέπεται να κυκλοφορήση κανείς μέσα στο αεροπλάνο (μόνο εν ώρα cruise),που και αυτό όμως δέν συνιστάται γιατί ποτέ δέν ξέρεις πότε θά σού έρθουν οι αναταράξεις-μάλιστα τό σωστό είναι να είμαστε πάντα δεμένοι με τίς ζώνες ακόμα και όταν το σχετικό σήμα δέν είναι αναμμένο-καί άλλο να την βγάλης όρθιος σ'όλο το ταξίδι καί μάλιστα κρατώντας στήν απογείωση και προσγείωση-τίς πιό κρίσιμες φάσεις τής πτήσης δηλαδή-καί ένα παιδάκι στην αγκαλιά σου (οπότε ή διαθέτεις τέσσερα χέρια,ώς άλλος Βούδδας,ή φορούσες παπούτσια μέ μαγνητικές σόλες).
 
ειπα να μην απαντησω...στα 50 μου δεν εχω αναγκη να βγω και να λεω ιστοριες πλασμενες απο την φαντασια...εχουν συμβει και αλλα πιο απιστευτα που κανενας δεν πηρε ειδηση γιατι ορισμενα πραγματα πια στο Ελλαδισταν φαινονται απολυτως φυσιολογικα.... θα θυμηθω πως ελεγαν τον κυβερνητη ( εχω τον τροπο μου ) και θα σου πω..
 
απιστευτα πραγματα ακούω .....

φιλε tirlix και εσυ δεχτηκες να πεταξεις όρθιος ;

δεν τους ειπες τίποτα ;

τρομερο! :shock: :?
 
ειχα επειγοντα ραντεβου στην σμυρνη την επομενη, ανταποκριση για εκει αργα το βραδυ ( πεμπτη ηταν θυμαμαι), γαντζωμενος στα φτερα θα πηγαινα !!!!!!!!!
 
TIRLIX":2xpqhk9q said:
ειπα να μην απαντησω...στα 50 μου δεν εχω αναγκη να βγω και να λεω ιστοριες πλασμενες απο την φαντασια...εχουν συμβει και αλλα πιο απιστευτα που κανενας δεν πηρε ειδηση γιατι ορισμενα πραγματα πια στο Ελλαδισταν φαινονται απολυτως φυσιολογικα.... θα θυμηθω πως ελεγαν τον κυβερνητη ( εχω τον τροπο μου ) και θα σου πω..

Ωστόσο,αγαπητέ TIRLIX,επίτρεψέ μου να αμφισβητήσω το γεγονός αυτό διότι λές κιόλας οτι: ( αποπροσγειωση ειχα ενα ξενο παιδακι αγκαλια)...,συνεπώς από πού κρατιόσουν;

Καί επαναλαμβάνω,άν είχε συμβεί κάτι τέτοιο,δέν θά τό είχε αναφέρει κάποιος άλλος από τους επιβάτες (που σίγουρα θά ήταν περισσότεροι από όσους χωράει το αεροπλάνο);Δέν θα παραπονιόταν στον κυβερνήτη;Εσύ ο ίδιος θά έπρεπε να παραπονεθής.

Επίσης,άν δεχτούμε οτι κάτι τέτοιο έγινε,εσύ πώς δέχτηκες νά ταξιδέψης αεροπορικώς όρθιος;Αν συνέβαινε κάποιο ατύχημα,όχι μόνο θά τραυματιζόσουν (ενδεχομένως θανάσιμα),αλλά άν επιβίωνες δέν σέ κάλυπτε και καμμία ασφάλεια-εδώ δέν σέ καλύπτει σέ περίπτωση που δέν φοράς ζώνη στό αυτοκίνητο.Δέν το σκέφτηκες αυτό;

Τό οτι είχες επείγοντα ραντεβού δέν αποτελεί δικαιολογία γιά να διακινδυνέψης έτσι τη ζωή σου.Θά έπρεπε νά τό γνωρίζης αυτό,ώς ώριμος άνθρωπος -καί σχετικά γνώστης τών αεροπορικών θεμάτων- που είσαι...
 
λες να ειχα το παιδακι αγκαλια ορθιος ??? σκεψου και λιγο, στην θεση του καθομουν στην αποπροσγειωση, μετα ημουν ορθιος...τελος παντων, το θεμα κλεινει εδω οχι επειδη με " πιασατε να πουλαω παραμυθι" αλλα επειδη δεν νομιζω να θελουμε και μαρτυρικες καταθεσεις για μια υποτιθεται συζητηση...οσο για το " ωριμος", η ζωη θελει και αλλα, εκτος κανονων και σωστων συμπεριφορων για να πετυχεις καπου...αυτα....
 
Top