Πτήση στα όρθια

  • Thread starter grX
  • Ημερομηνία δημιουργίας
ετσι οπως τα εφερε η συζητηση αντε να αποδειξεις τωρα οτι δεν εισαι ελεφαντας :D
 
Πάντως ο φίλος μας στο τέλος μας είπε ότι στις φάσεις της πτήσης που έπρεπε να είναι καθιστός είχε θέση, έστω και δανεική. Μου φαινόταν πολύ παράξενο να είχε συμβεί τέτοιο πράγμα, όχι επειδή ο TIRLIX είναι "ξύδιας", αλλά αν δεν υπήρχε θέση να καθίσει σίγουρα θα του είχε δωθεί από το πλήρωμα jump seat, είτε στην καμπίνα είτε στο πιλοτήριο. Κανένας κυβερνήτης οπουδήποτε στον κόσμο δεν θα δεχόταν να πετάξει έτσι επιβάτης. Στην τελική ο δικός του κ!@#λος θα καιγόταν αν το επέτρεπε και δεν νομίζω ότι υπάρχει κανείς που θέλει να καεί.
 
Και μετά τους κινέζους, ασχολούνται με το θέμα και οι... Ιρλανδοί!!! Ναι, η "αγαπημένη" Ryanair!!!
Ανέβασε ψηφοφορία στο site της για το θέμα! http://www.ryanair.com/site/EN/news.php ... -en-090709
Προφανώς την ιδέα την χρησιμοποιούν ως ακόμα ένα marketing tool και όχι σαν μελλοντική εφαρμογή στα αεροσκάφη τους...
Αυτά! Πάω να καταψηφίσω την ιδέα τώρα...
 
Απόρρητα σχέδια της Ryan αναφέρουν κρούση στην Airbus για δυνατότητα κατάργησης του χώρου αποσκεύων και μετατροπής τους σε θάλαμο επιβατών με μακρόστενους πάγκους. Όσο για τις αποσκευες? Η Airbus θά μετασκεύασει για την Ryan παλιά α/φ σε ¨βαλιτσάδικα¨ τα οποία θα γυρνάνε όλη την Ευρώπη και θα μοιράζουν βαλίτσες.

Έ μα ξέρω γω... Σε λίγο θα "ανεβάζουν" αυθαίρετα 2ο όροφο(μιμούμενοι εμάς φυσικά)...
 
Φίλε OA 701 με τις Μα@@@ιες που σοφίζεται και επινοεί το αφεντικό της Ryanair ,που πολύ σωστά σχολιάζεις όπως κι ο άλλος φίλος nikos_k ,για λόγους marketing κλπ ευρισκόμενος πάντα στην επικαιρότητα , μου θημήσατε ως παλιά καραβάνα που είμαι /εκ των πρώτων ελληνικών τεχνικών εταιριών, στη Μέση Ανατολή / ,μια θλιβερή + τραγική /αίσχος για το ......πολιτισμό μας / εικόνα, που απεκόμισα προς το τέλος της 10/ετίας του 70, όταν πήγαινα στο εργοτάξιο/αεροδρόμιο να συναντήσω τον site manager, για την ανέγερση jet fuel storage tanks, διότι δούλευαν βράδυ λόγω ζέστης ,όταν με τα μάτια μου είδα από όχι μεγάλη απόσταση , να αποβιβάζονται από 707 Cargo / σχεδόν έρημος το Ντουμπάϊ τότε ( των 300 χιλ κατοίκων, διότι σήμερα είναι ΝΥ και 5 εκ + κατοίκων./ , χύμα δεκάδες επιβάτες από Μπαγκλαντές για εργατικό δυναμικό των 5 δολλαρίων/μήνα, που τους οδηγούσαν ως κοπάδι σε ειδική αίθουσα/αποθήκη για καραντίνα και υποχρεωτικές ιατρικές εξετάσεις, εμβολιασμούς κλπ, για όσους κρατούσαν.Μάλλον κάπως έτσι φαντάζεται ότι θα είναι οι μελλοντικοί ευρωπαίοι επιβάτες , οπότε μαζί με τους κινέζους προνοεί κι η Ryanair/ βρε ουστ!
 
Φίλε ΑΟΑ πολλοί υποστηρίζουν ότι κοιτώντας το παρελθόν μπορείς να δεις και το μέλλον...
Thanx for sharing (αλλά καθόλου thanx :mrgreen: για την εικόνα που "φαντάζομαι" βάσει τη πειγραφή σου :wall: )...
Όσο για την Ryan και το αφεντικό της, είναι trend setters :evil: ...
 
TIRLIX":23ajo1um said:
λες να ειχα το παιδακι αγκαλια ορθιος ??? σκεψου και λιγο, στην θεση του καθομουν στην αποπροσγειωση, μετα ημουν ορθιος...τελος παντων, το θεμα κλεινει εδω οχι επειδη με " πιασατε να πουλαω παραμυθι" αλλα επειδη δεν νομιζω να θελουμε και μαρτυρικες καταθεσεις για μια υποτιθεται συζητηση...οσο για το " ωριμος", η ζωη θελει και αλλα, εκτος κανονων και σωστων συμπεριφορων για να πετυχεις καπου...αυτα....

Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια το σκηνικό, όμως δεν μου κάνει κ εντύπωση για να πώ την αλήθεια..λες κ είναι η πρώτη φορά που κάτι δεν γίνεται "προβλεπέ"..

Σχετικά με το "όρθιο", νομίζω ότι θα είναι καλύτερο από το "καθιστό" της Ryanair :D . Είναι αστείο βέβαια το δωρεάν, μετά από μερικούς μήνες είναι που αρχίζουν οι γνωστές χρεώσεις...
 
Πάντως είναι απίστευτο ότι σε ένα εξειδικευμένο για αεροπορικά θέματα φόρουμ, καθόμαστε και συζητάμε για όρθιους, τζαμπέ και άλλες π@π@ριές. Απλά δημοσιότητα είναι και τπτ άλλο. Είπαμε, μας αρέσουν τα φτηνά, μας αρέσουν και τα τζάμπα. Αλλά δεν πρόκειται να γίνει κάτι τέτοιο, ever. Δεν είναι προς όφελος κανενός....
 
Top