Παρενοχλήσεις Αεροσκαφών με Laser

  • Thread starter mxnk
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Δε θέλουν (ξέρεις, "πού να τρέχω τώρα...?")
 
Να πω και εγω την εμπειρια μου.
Ειχα παει στα καρτ διπλα στις φυλακες Αλικαρνασσου και στο Αεροδρομιο Ν.Καζατζακης! Ειχα ακουσει για την παρενοχληση με λειζερ αλλα δεν το ειχα δει ποτε. Ωσπου ηρθε η ωρα, καθως απογειωνοταν το αεροσκαφος δεσμη λειζερ πολιορκουσε το αεροσκαφος...Φανηκε να ειναι κοντα η πηγη...Δεν ξερω... Το ιδιο συνεβη στην επομενη απογειωση αλλου αεροσκαφους...
 
Φαντάζομαι δεν έκανες τον κόπο να ειδοποιήσεις την αστυνομία, έτσι?
 
mimithem":2nb1v2h6 said:
Tελικα η ηλιθιοτητα του νεοελληνα δεν εχει ορια...


Γιατι ξερεις τον Ελληναρα να χαλαει τη ζαχαρενια του, AirNewZealand?

Το θεμα με τα λειζερ ειναι πολυδιαστατο. Δεν φταινε μονο οι ανεγκεφαλοι που τα καταχραζονται, φταινε και αυτοι που τα πουλανε (τσιν τσον τσιν τσιν τσουν). Αλλα ποτε η αστυνομια ενδιαφερθηκε να κανει ελεγχο γιατι επρεπε να τον κανει και οχι για να περασει την ωρα της.. Οποτε εγω θα ελεγα να γινει καταγγελια οχι για τους ανεγκεφαλους καταχραστες (ποσο θα γουσταρα να το διαβαζε κανενας τετοιος αυτο) αλλα για την ιδια την ανικανη την αστυνομια... Διοτι δυστυχως κυριοι.. Επτωχευσαμεν... (ηθος, αξιες κλπ) Και πως να μην επτωχευσουμε με τοσους καγκουρες..



:banana:
 
Εγώ πάντως τα παράτησα, αν και δεν είναι προς τιμήν μου. Σε κάθε νυκτερινή μου πτήση, ή θα με σημαδέψουν, ή θα ακούσω αναφορές από άλλους για laser. Μιας και φτάνουμε σε διαστάσεις πανδημίας (που είναι και in αυτές τις μέρες ο όρος), σταμάτησα να αναφέρω και να ασχολούμαι. Ξέρω ότι έτσι δεν λύνεται τίποτα, αλλά λυπάμαι.... Αντί να χάνω 10 λεπτά για να υποβάλλω ραπόρτο, πάω 10 λεπτά νωρίτερα στο σπίτι μου.
 
Nέο περιστατικό παρενόχλησης α/φ με λειζερ έλαβε χώρα χθες βράδυ κατα τη διαδικασία αρχικής ανόδου μιας Viking από το αεροδρόμιο Ιπποκράτης της Κω.Δε βάζουν μυαλό με τπτ απ΄ ότι φαίνεται...
 
vassdel":22l0che2 said:
Εγώ πάντως τα παράτησα, αν και δεν είναι προς τιμήν μου. Σε κάθε νυκτερινή μου πτήση, ή θα με σημαδέψουν, ή θα ακούσω αναφορές από άλλους για laser. Μιας και φτάνουμε σε διαστάσεις πανδημίας (που είναι και in αυτές τις μέρες ο όρος), σταμάτησα να αναφέρω και να ασχολούμαι. Ξέρω ότι έτσι δεν λύνεται τίποτα, αλλά λυπάμαι.... Αντί να χάνω 10 λεπτά για να υποβάλλω ραπόρτο, πάω 10 λεπτά νωρίτερα στο σπίτι μου.

Πλήν όμως,αυτό είναι που θέλουν και αυτοί οι ανεγκέφαλοι,νά σταματήσετε εσείς (οι άμεσα ενδιαφερόμενοι) νά αντιδράτε,έστω καί κάνοντας απλά αναφορές.Ετσι θά γνωρίζουν οτι είναι τελείως ανενόχλητοι καί μπορούν να δρούν άνετα.Ενώ τώρα,έχουν έστω κι'έναν υποσυνείδητο φόβο οτι μπορεί κάποιος να τους είδε,νά τους ανέφερε καί μπορεί νά τους συλλάβουν...

Ολοι προτιμάμε να πηγαίνουμε στά σπίτια μας άμέσως μόλις τελειώσουμε την δουλειά μας,όμως στην προκειμένη περίπτωση άν -ό μή γένοιτο- συμβή κάποιο δυστύχημα,δέν θά αναρωτηθούν όλοι εκείνοι οι πιλότοι που μπορούσαν,αλλά δέν ασχολήθηκαν,οτι άν είχαν ασχοληθεί μπορεί να είχε αποφευχθεί το δυστύχημα;

Αν η αναφορά σου συμβάλη κάποια στιγμή στό να αποφευχθή ένα τέτοιο δυστύχημα,άν συμβάλη στο να συλληφθή έστω και ένα από αυτά τά ανεγκέφαλα όντα,δέν θά είναι αυτό μιά ικανοποίηση γιά σένα;
 
Είμαι σίγουρος ότι έχουν γίνει εκατοντάδες αναφορές από πιλότους μέχρι σήμερα, αλλά δεν έχω δει κάποια αρχή να λαμβάνει μέτρα, ούτε έχω δει κάποια εταιρεία, την ΥΠΑ ή την ΠΑ να πολυασχολούνται με την κατάσταση. Είναι σαν να μη την θεωρούν άξια μεγάλης προσοχής ή σαν να θεωρούν το φαινόμενο παροδικό. Ό,τι και να είναι οι χειρισμοί δεν είναι οι κατάλληλοι και για αυτό πολλοί ιπτάμενοι σταμάτησαν να υποβάλλουν αναφορές.
 
Σύμφωνα με το μεσημβρινό δελτίο της ΕΤ3, συνελήφθησαν στο Ηράκλειο ένας 16χρονος και η μητέρα του για παρανόχληση αεροσκάφους με laser. Παραπέμφθηκε στον εισαγγελέα αλλά αυτός πρότεινε την αθώωση του 16χρονου με κάποια δικαιολογία του στυλ "ήταν μικρός και δεν ήξερε".
 
Top