VISA

διαβαζοντας ενα παλιο αποκομα της Καθημερινης σημερα στο σχολειο πριν δωσω ΑΟΔΕ, διαβασα ενα ενδιαθερον αρθρο περι αρσης Αμερικανικης Βιζας απο το Σεπτεμβριο

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 009_315048

μακαρι να γινει αυτο, μιας και οι τιμες για το Αμερικα (απο λονδινο παντα) ειναι πραγματικα για κλαματα, και το λιγουρευομαι το ταξιδακι αυτο
 
R = regular. Πέρα από την κατηγορία regular υπάρχουν και οι κατηγορίες official και diplomatic.
 
Θα θελα να ρωτησω αν χρειαζεται Αιγυπτιακη βιζα για να επισκεπτει κανεις την Αιγυπτο.Νομιζω δεν χρειαζονται οι Κυπριοι βιζα αλλα ενας φιλος μου μου ειπε το αντιθετο.
 
Τα κεφαλαία οφείλονται στην εφαρμογή που χρησιμοποιούμε...



TIMATIC-3 / 12OCT09 / 1240 UTC
NATIONAL CYPRUS (CY)
DESTINATION EGYPT (ARAB REPUBLIC OF) (EG)
VISA DESTINATION EGYPT (ARAB REPUBLIC OF) (EG)
...... NORMAL PASSPORTS ONLY ......
PASSPORT REQUIRED.
- PASSPORT AND/OR PASSPORT REPLACING DOCUMENTS MUST BE VALID
AT LEAST 2 MONTHS BEYOND THE PERIOD OF INTENDED STAY.
VISA REQUIRED, EXCEPT FOR WIVES OF EGYPTIAN NATIONALS,
PROVIDED HOLDING PROOF THEREOF.
VISA ISSUANCE:
- ON ARRIVAL: IF REQUIRED, TOURIST VISA CAN BE ISSUED ON
ARRIVAL, TO NATIONALS OF CYPRUS, FOR A MAX STAY. OF 30
DAYS. FEE: USD 15.-, OR EQUIVALENT.
- ON ARRIVAL: IF REQUIRED, A TOURIST VISA IS ISSUED FOR A MAX.
STAY OF 15 DAYS (FREE OF CHARGE) TO THOSE HOLDING NORMAL
PASSPORTS ENTERING EGYPT VIA SOUTH SINAI (THROUGH SHARM EL
SHEIK, SAINT CATHERINE OR TABA AIRPORTS), PROVIDED REMAINING
IN SOUTH SINAI RESORTS AND NOT CONTINUING TO ANY OTHER CITY
IN EGYPT:
 
Re: Lufthansa στην Ελλάδα

Πρώτη μου δημοσίευση αν και παρακολουθώ καιρό για να μοιραστώ τη μεγάλη μου χαρά.Μόλις έκλεισα το πρώτο μου υπερατλαντίκό ταξίδι με lufthansa.Αθήνα-Βοστώνη μέσω Μονάχου μόνο 320 ευρώ :D :D Τρέχει μεγάλη προσφορά μέχρι αύριο οπότε όσοι πιστοί προσέλθετε!Στα 2 εισιτήρια το ένα δώρο. Θα μείνω 3 μέρες Βοστώνη και 5 Νέα Υόρκη (3 και μισή ώρες με το τραίνο). Το πρόβλημα είναι ότι δεω έχω βίζα.Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα?Άκουσα ότι θα καταργηθεί ισχύει?Ταξιδεύω Φεβρουάριο πότε πρέπει να κινητοποιηθώ γι'αυτό το θέμα? Ευχαριστώ προκαταβολικά
 
Re: Lufthansa στην Ελλάδα

abreal":1jj1txen said:
...Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω βίζα.Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα?...
Αν δεν έχεις visa σε ισχύ, η ίδια η εταιρεία θα σου απαγορεύσει την επιβίβαση στο αεροσκάφος.
abreal":1jj1txen said:
...Άκουσα ότι θα καταργηθεί ισχύει?...
Ναι, αλλά όχι μέχρι να ταξιδέψεις.
abreal":1jj1txen said:
...Ταξιδεύω Φεβρουάριο πότε πρέπει να κινητοποιηθώ γι'αυτό το θέμα?...
Χτες.
abreal":1jj1txen said:
...Ευχαριστώ προκαταβολικά
Να 'σαι καλά.
 
Re: Lufthansa στην Ελλάδα

abreal":ezhj5de6 said:
Το πρόβλημα είναι ότι δεω έχω βίζα.Υπάρχει περίπτωση να έχω πρόβλημα?Άκουσα ότι θα καταργηθεί ισχύει?Ταξιδεύω Φεβρουάριο πότε πρέπει να κινητοποιηθώ γι'αυτό το θέμα? Ευχαριστώ προκαταβολικά

Και το συζητάς ? Αύριο πρωί πρωί κλείσε το ραντεβού σου με την Αμερικάνικη πρεσβεία, γιατί θα σου μείνουν τα εισητήρια αμανάτι. Μέχρι να καταργηθεί η visa θα περάσει αρκετός καιρός.
 
Re: Lufthansa στην Ελλάδα

Ώπα!περίμενα ότι είναι πιο απλό το θέμα. Αύριο θα τρέξω. Υπάρχει περίπτωση να μη μου δώσουν βίζα? Ευχαριστώ πάντως για τη γρήγορη απάντηση
 
Re: Lufthansa στην Ελλάδα

το θέμα ειναι χρονικό, όχι θέμα θέλησης.
Είναι μια διαδικασία(δεν την έχω κάνει αλλά από οτι έχω ακούσει από γνωστό. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του (δεν ξέρω αν αληθέυει, και δεν έχω χρόνο να το ψάξω αυτή τη στιγμη), αλλά κάτι έλεγε οτι στο σαιτ της πρεσβείας, έχει μια εφαρμογή, που κλείνεις ραντεβού, το οποίο καλό θα ήταν να επισκέφτεσε όσο συχνότερα γίνετε. Πχ ο γνωστός μου είπε οτι την ώρα που μπήκε στην εφαρμογή, έγινε μια εκύρωση από ένα ραντεβού, και το έκλεισε αυτός. Τώρα η αν αληθεύει, η αν ήταν παραμύθια, δεν το ξέρω, ψάξε το όμως μη βρεθείς προ εκπλήξεων. Εναλλακτικά αν έχεις (λέμε τώρα) δευτερο διαβατήριο (πχ γερμανικό όπως εγώ ισχύει το visa waiver κανονικά).
Επίσης μιλάμε πάντα για νέου τύπου διαβατήρια. Δεν ξέρω αν κυκλοφορύν ακόμα παλιά, αλλα just to be sure...
καλό ταξίδι...
 
Top