ποια είναι/ήταν η αγαπημένη σας σειρά στη τηλεόραση?

GIANNIS ATL":348sqlc0 said:
Απο ελλινικα
...........
sorry για το ειδος γραφις αλλα μενω απο μπαταρια

Sorry Admins άλλα δεν μπορώ να συγκρατηθώ πρωί- πρωί......


Βρε GIANNIS ATL ,
Τι σχέση έχει η μπαταρία με την ορθογραφία???
 
Τι να την κάνεις την κακόγουστη ελληνική TV? Να ναι καλά τα torrents, απολαμβάνουμε πραγματικά αξιόλογες ξένες σειρές, ταινίες και ντοκιμαντέρ χωρίς διαφημίσεις.

Thumbs up :great: για: The Wire, The Office, Arrested Development, Entourage, Breaking Bad, Horizon και πάει λέγοντας (αρκεί να το δουλεύετε το αγγλικό). Και αφήστε την ελληνική τηλεσαβούρα στα γεροντάκια και τους απόφοιτους δημοτικού, για τους οποίους και προορίζεται.

ΥΓ: Να προσθέσω επίσης και το πανέξυπνο "30 Rock" της "δικής" μας Tina Fey
 
Δεν μου αρέσει που πολλές φορές κατηγορούμε την ελληνική τηλεόραση και εξυψώνουμε οτιδήποτε ξένο.Τηλεσκουπίδια και αξιολόγες σειρές-προγράμματα μπορεί κανείς να βρει τόσο στην ελληνική όσο και στη ξένη τηλεόραση.Εγώ πάλι θα πω να ναι καλά τα τορεντάδικα που μας προσφέρουν τις σειρές χωρίς τις ενοχλητικότατες διαφημίσεις γιατί τελευταία έχει παραγίνει το κακό.

update Ξένες παλιές:Married with children,Pacific Blue,Baywatch,The Nanny

Ελληνικές παλιές-καινούργιες:Ρετιρέ,Οι ιστορίες του αστυνόμου Μπέκα,LAPD
 
Ασφαλώς και κατά καιρούς η ελληνική τηλεόραση έχει παράγει και κάποια "διαμάντια", δυστυχώς όμως πάντα ως εξαίρεση... Ο κανόνας (ακόμα και για την ΕΡΤ) είναι τα "μαργαριτάρια" και οι κακές/μίζερες κόπιες ξένων προγραμμάτων.

Ευχαριστώ, δε θα πάρω. Προτιμώ το αυθεντικό. Χωρίς να σημαίνει αυτό ότι λ.χ. η Αμερικάνικη τηλεόραση δεν έχει τηλεσκουπίδια... γεμάτη είναι. Όμως, επειδή τα μεγέθη αγοράς είναι διαφορετικά (η ελληνική TV απευθύνεται σε 20 εκατ. max τηλεθεατές - τα αμερικάνικα δίκτυα διανέμουν προγράμματα ανά την υφήλιο) το κόστος παραγωγής, η τεχνογνωσία και γενικά τα πάντα σχεδόν είναι σε άλλο επίπεδο, συνεπώς μπορείς πολύ εύκολα να εντοπίσεις τηλεοπτικές παραγωγές υψηλών προδιαγραφών. (μια ματιά στα emmys ή το metacritic.com αρκεί)

Φυσικά, όλα είναι θέμα προσωπικού γούστου και παιδείας... περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

ΥΓ: Προσωπικά, θεωρώ το BBC ως το ποιοτικότερο δίκτυο στον κόσμο (μακάρι να είχα πλήρη πρόσβαση στον iplayer του)- από όσα έχω παρακολουθήσει τουλάχιστον. Και η αμερικάνικη τηλεόραση παίρνει ένα μεγάλο + λόγω πλήθους επιλογών (η καλωδιακή κυρίως, φυσικά σε HD και με απαραίτητο αξεσουάρ το TiVo). Οι άνθρωποι είναι πρωτοπόροι.
 
Καλησπέρα στην παρέα,

Η δική μου επιλογή Top 10 είναι διαχρονική, απο το 1977 έως και σήμερα.

1) Baa Baa Blacksheep - ελληνικός τίτλος της τότε ΥΕΝΕΔ "Αεροπορικές επιχειρήσεις στον ειρηνικό"
2) Tales of the golden monkey - ελληνικός τίτλος "Το μυστήριο του χρυσού πιθήκου"
3) Combat - ελληνικός τίτλος "Μάχη"
4) The rat patrol - ελληνικός τίτλος "οι αρουραίοι της ερήμου"
5) Hawai 5.0 - ελληνικός τίτλος "Χαβάη 5.0"
6) Star Trek - ελληνικός τίτλος "Στάρ Τρέκ"
7) Space 1999 - ελληνικός τίτλος "Διάστημα 1999"
8 ) The Dukes of Hazzard - ελληνικός τίτλος "Οι Ντιούκς"
9) Tour of Duty - ελληνικός τίτλος "Περίπολος Θανάτου"
10) The Twilight Zone - ελληνικός τίτλος "Η ζώνη του λυκόφωτος"
 
Παρακολουθώ γενικά σειρές με καταστροφές και διασώσεις :mrgreen:
Αυτή τη στιγμή, στο Μακεδονία, παίζει η σειρά trapped, με θέμα τη διάσωση ανθρώπων από πλοίο
http://www.maktv.gr/articleDetail/0,5136,203182,00.html
Αργότερα θα βάλω κ εγώ κάποιες φωτό/στοιχεία από διάσωση από πλοίο (χτεσινή).
 
Πάντα κατά τη γνώμη μου:

Καλύτερη ξένη σειρά: Friends.
Καλύτερη ξένη εκπομπή: Topgear.
Καλύτερη ελληνική σειρά: Εγκλήματα.
 
Σειρές από τις οποίες δεν έχανα επεισόδιο:
Αμερικάνικες: NCIS (παίζεται τώρα), Thunderbirds, High Chaparral, JAG, Hawaii Five-O, Η Μάχη (Combat), Mortal Kombat. Επίσης οι πρώτες εποχές από Ηρακλή, Xena, Charmed, 90210 Beverly Hills (μετά από 2-3 seasons χάλαγαν).
Βρετανικές: I Claudius, The One Game.
Ελληνικές: Άγνωστος Πόλεμος, Το Ταξίδι, Καληνύχτα Μαμά, Μοιραίο Πάθος, Άκρως Οικογενειακόν.
Μεξικάνικες: Esmeralda (αλλά με ενοχλούσε που ήταν μεταγλωτισμένο)
 
Ξεθάβω το θεματάκι με αφορμή μια σειρά που παρακολουθώ τον τελευταίο καιρό σε dvd, το The Wire. Πραγματικά ότι πιό πγοιοτικό έχω δεί τα τελευταία χρόνια, έχω φάει κόλλημα άγριο. Αν και παλιά και μπορεί ήδη να το έχετε δει, το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όσους βέβαια αντέχουν 50λεπτα επεισόδια με λίγη έως καθόλου δράση αλλά σενάριο που τσακίζει. Προσοχή όμως, δεν βλέπεται εύκολα χωρίς υπότιτλους ελληνικούς ή αγγλικούς, εκτός βέβαια και αν έχετε μεγαλώσει στο USA, ιδανικά στη Βαλτιμόρη...
 
Είδα και απόλαυσα NCIS, Dexter, CSI, The Killing και άλλα δράσης.
Ξεκίνησα το Game of Thrones αλλά δεν πλησιάζει την μαγεία του βιβλίου ούτε κατά διάνοια, οπότε παράτησα τη σειρά και διαβάζω το βιβλίο τώρα. (είμαι στον 2ο τόμο του 3ου βιβλίου - A storm of swords / Θύελλα από ατσάλι)
 
Top