Απορία από τις on-line flight info της ΟΑ

  • Thread starter jerry
  • Ημερομηνία δημιουργίας
OA 758 Σάμος 1810 1830 BII B23 CONNECTION

Τι σημαίνει το CONNECTION;
 
Αναμονή επιβατών από άλλη πτήση που έχουν connection
 
Σημερα 2/9 επεστρεφα απο Αθηνα σε Θεσσαλονικη με την ΟΑ910 στις 14:45. Προγραμματισμενα η πτηση θα γινοταν με α/φος της Hellas Jet και θα ηταν η πρωτη μου φορα με την εταιρεια αυτη .
Τελικα ειχαμε μια μικρη καθυστερηση και αλλαγη εξοδου (απο την Β02 στην Β23) λογω αλλαγης α/φους. Πεταξαμε με το ΒΚΤ της ΟΑ.
και ελεγχοντας το online info βρηκα
OA 234 Rome (Fiumicino) 1355 BVK DELAYED (μεχρι τις 19:00) και μετα CANCELLED
κοιταζοντας λιγο πιο πισω ειδα οτι το BVK ειχε φυγει κανονικα (με μικρη καθυστερηση)
OA 233 Rome (Fiumicino) 0905 BVK B25 DEPARTED
Αρα μαλλον θα πετουσε η 910 με το ΒΚV αλλα προφανως εμεινε στη Ρωμη και με μεγαλη ταλαιπωρια απ'οτι φαινεται...
 
Το πρωί που κοιτούσα ποιο α/φος θα κάνει την πτήση προς Φρανκφούρτη,είδα ότι είναι το SX-BTM.Τώρα κοιτώντας,και με καθυστέρηση 37 λεπτά,βλέπω ότι είναι το SX-BTG.Μήπως ξέρει κάποιος το λόγο αλλαγής;

Μάλλον βρήκα τον λόγο.Το ΒΤΜ πήγε στην Κω και γύρισε στις 08:05 άρα ήταν πολύ μικρό το χρονικό διάστημα για να προετοιμαστεί για πτήση στις 08:15.Το θέμα είναι γιατί έδειχνε το Flight info το ΒΤΜ στην Φρανκφούρτη;
 
Μην το ψάχνεις και πολύ. Και στο παρελθόν έχουν προγραμματιστεί αεροσκάφη με χρόνους turn around 10-15 min και φυσικά είχαν καθυστέρηση λόγω LATE ARRIVAL.
 
Re: Olympic leased aircraft 2009

OA 8421 Πράγα 0425 319JNT <<< τι εστι JNT; :oops:
 
JNT

Ότι η πτήση γίνεται σε συνεργασία με άλλη εταιρεία (αεροσκάφος της CSA) .
 
Φίλοι μου γεια σας. Παρακολουθώ το site 2 χρόνια σε καθημερινή σχεδόν βάση αλλά σας γράφω για πρώτη φορά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς να μου πει ποιό Α/Φ είναι το COE που γράφει το on-line info της OA.
 
G-ECOE Q400 της Olympic Air που πετάει για την Ολυμπιακή.
 
Top