Ethiopian Airlines στην Αθήνα

ThomasK

Economy-Class-Member
Εγγραφή
17/02/2005
Μηνύματα
112
Likes
0
Περιοχή
Athens
Για αλλή μια φορα συγχαρητήρια για τη δημιουργία αυτού του χώρου, για όλους αυτούς που ασχολούνται με την αεροπορία ή που θα θέλαν να ασχοληθούν, σε οποιοδήποτε επίπεδο.
Απ' όσον γνωρίζω η Ethiopian Airlines σκέφτεται να κάνει επανέναρξη στο δρομολόγιο ADD-ATH-ADD. Μέχρι τώρα πήγαινε κάποίος Αντίς Αμπέμπα μέσω CAI με EGYPT(με διανυκτέρευση) και μεσώ DUB με EMIRATES (9ώρες αναμονή απο τα μεσάνυχτα στον γυρισμό). Το μόνο εμπόδιο είναι το σπατόσημο το οποίο φέρνει μια διαφορά κόστους σε περίπτωση ADD-SKG-ADD αρκετών χιλιάδων Ευρώ. Μελετάται επίσης η περίπτωση της Κωσταντινούπολης! Δεν γνωρίζω με τι σκεπτικό γίνονται όλες αυτες οι κινήσεις αλλά υπάρχει γενίκως μια κινητικότητα. Επαναλειτουργεί σε λίγο καιρό η Πρεσβεία της Αιθιοπίας (εχει βρεθεί ο χώρος) έχει έρθει ο πρέσβης. Μονο τα διαπιστευτηρία στον πρόεδρο της Δημοκρατίας Παπούλια δεν εχουν δώθει ακόμα. Έχει γίνει μια σύντομη επίσκεψη και απο αντιπροσωπεία της Ethiopian Airlines και όλα είναι ανοιχτά.
Εγώ πάντως ανυπομονώ να δω το 767 της στο LGAV και ποιος ξέρει αργότερα μπορεί να έρθει και κανένα απο τα 787 της (οχι από ADD βέβαια)!!
 
ΓΕΝΙΚΩΣ Η ΕΤ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΔΙΚΤΥΟ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ
ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΕΙ IST...
 
thomasK said:
Εγώ πάντως ανυπομονώ να δω το 767 της στο LGAV

Ωραία σκέψη, αλλά μάλλον θα χαιρόμαστε το 757... :idea:

Και γιατί να μην δούμε και το ADD-ATH-IST-ADD...λέω εγώ τώρα.. ;)
 
Επιτέλους επιστρέφει στην ΑΤΗ η ΕΤ :banana:
από 27 Φεβρουαίου 2020 :!: και μάλιστα 3 φορές την εβδομάδα και με Β787 παρακαλώ.!.!. το οποίο μάλλον κάπου θα συνεχίζει …γιατί…
ADD-ATH ET760 23:45-03:45 787 1,3,5
ATH-ADD ET761 22:20-05:20 787 2,4,6 κόστος εισιτηρίου με επιστροφή €535…using the promotional code SAY01

Το δίνει και η Α3 στην εξαργύρωση εισιτηρίου με 40.000 μίλια και €32,99 (μονή κατεύθυνση) και Business 50.000 μίλια και €32,99(μονή κατεύθυνση) :great:
Κρίμα :( και θα πάω Αιθιοπία τα Χριστούγεννα :( , Δεν περίμενα να πάω το Πάσχα :D …Και το πλήρωσα €730 :rant:

https://www.ethiopianairlines.com/IT/EN/
 
Πιθανότατα να συνεχίζει για Moscow Domodedovo καθώς αυτός ο κωδικός πτήσης ET760/761 χρησιμοποιείται στο δρομολόγιο ADD-DME-ADD και εκτελείται με
Boeing 737-800, οπότε μεγάλη πιθανότητα να γίνεται το σκέλος ADD-ATH-DME-ATH-ADD.

Καλή αρχή!!!
 
Εγώ πάντως βλέπω πτήσεις από 13/12/2019.
 
Όντως για DME συνεχίζει. Δεν το δίνει το Αθήνα - Μόσχα καθώς λογικά δεν έχουν δικαιώματα
 
βλεπω 787 !!!!
 

Attachments

  • q.jpg
    q.jpg
    391,3 KB · Προβολές: 1.714
nsap":iycih6dv said:
Όντως για DME συνεχίζει. Δεν το δίνει το Αθήνα - Μόσχα καθώς λογικά δεν έχουν δικαιώματα

μαλλον charter agreement + aircraft (overseas) parking
 
Top