Miles & Bonus

Εδώ όλες οι πληροφορίες, ερωτήσεις & φήμες για την Aegean Airlines
Άβαταρ μέλους
mxnk
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): SWR
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 16

Re: Miles & Bonus

Δημοσίευσηαπό mxnk » 09 Νοέμ 2019, 09:21

Μεγάλο θέμα...
Έχουμε στείλει δεκάδες παράπονα στα οποία απαντούσαν ότι θα το δουν κτλ κτλ και το αποτέλεσμα ήταν ένα χρόνο μετά να αυξήσει τις τιμές χωρίς καν να ενημερώσει
2 x

https://my.flightradar24.com/mxnk
http://www.air-born.gr

menelaos
First-Class
First-Class
x 92

Δημοσίευσηαπό menelaos » 09 Νοέμ 2019, 13:11

Μα ναι, πραγματικά. Είναι από τα πιο βασικά benefits μαζί με το boarding και δευτερευόντως το lounge. Αν πετάω 100 φορές το χρόνο θέλω να μπαίνω και να βγαίνω γρήγορα, αυτή είναι η όλη ιδέα με βάση pax surveys παγκοσμίως.
1 x

YCNZ
Economy-Class
Economy-Class
x 52

Δημοσίευσηαπό YCNZ » 09 Νοέμ 2019, 23:50

Ακόμα πιο εκνευριστικό είναι να σου δίνουν απο μόνοι τους πχ την 05Β, εσυ να θες να το αλλάξεις σε 05Α και να ζητάνε πληρωμή..
4 x

pet
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ΑΕΕ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAL
x 7

Δημοσίευσηαπό pet » 10 Νοέμ 2019, 19:51

Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι ότι εάν έχεις gold, ούτε 05Β θα πάρεις, ούτε 05E.
Πολλές φορές που έχει τύχει να ταξιδέψω με συνάδελφο που είναι blue.
Μπαίνουμε για check in 48 ώρες πριν την πτήση και εμένα ΟΛΕΣ τις φορές με έβγαλε 14Α, ενώ εκείνον μια φορά 06Ε μια φορά 05Β και μόνο μία φορά πιο πίσω.
Νομίζω ότι το ίδιο το σύστημα εάν έχεις gold ή silver σε "πάει" 14 σειρά. Τυχαίο?
1 x

Άβαταρ μέλους
mxnk
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): SWR
x 16

Δημοσίευσηαπό mxnk » 10 Νοέμ 2019, 20:11

Έτσι είναι, δεν δίνει καν προτεραιότητα στα χρυσά μέλη για τις μπροστινές θέσεις αν δεν πληρώσουν. Ίσα ίσα που μας τιμωρεί και μας δίνει θέσεις πίσω μοιράζοντας τις μπροστινές σε μη frequent flyer (άρα και loyal) επιβάτες
2 x

https://my.flightradar24.com/mxnk

Άβαταρ μέλους
joker2013
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): KOR
x 180

Δημοσίευσηαπό joker2013 » 11 Νοέμ 2019, 12:43

Από όσες φορές έχω ταξιδέψει με Α3 απο τη στιγμή της αλλαγής της πολιτικής, κι είναι καμία δεκαριά όλες εξωτερικό κι άλλες τόσες οι δικοί μου, όλοι Blue, μόνο μια φορά μας έτυχε "premium" θέση. Επειδή πετάω κι αύριο μάλιστα, το σύστημα αυτόματα με πέταξε στην 28Β. Οπότε δε νομίζω οτι το σύστημα "βοηθάει" τους Blue, ή απλά εγώ είμαι γκαντέμης και δε μου κάθεται ποτέ καλή θέση :P

Επίσης έχω παρατηρήσει πως και 47.59.59 πριν την πτήση να μπεις, το μισό και βάλε αεροπλάνο είναι πιασμένο, οκ ένα μέρος είναι απο γραφεία που κάνουν αυτά έναντι αμοιβής το τσεκ-ιν αλλά και πάλι μου φαίνεται αρκετά παράξενο γιατί συμβαίνει κάθε φορά.
0 x

Άβαταρ μέλους
GP707
Συντονιστής
Συντονιστής
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AOA
x 407
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό GP707 » 11 Νοέμ 2019, 13:42

Στην κλήρωση καλής θέσης παίζει σημαντικό ρόλο το πότε θα κάνεις δωρεάν τσεκ ιν. Αν το κάνεις κοντά στο 48ωρο είναι πιθανότερο να πάρεις θέση πίσω και στη μέση. Αν το κάνεις τελευταία στιγμή ή τέλος πάντων κοντά στην ώρα αναχώρησης είναι πιθανό να πάρεις καλή θέση αφού το σύστημα έχει δώσει ήδη τις "χάλια" θέσεις στους ήδη έχοντες κάνει τσεκ ιν νωρίς. Όλα αυτά πάντα με πιθανότητες και στην περίπτωση που ταξιδεύεις μόνος. Αν έχεις συνταξιδιώτη δεν σε παίρνει να περιμένεις τελευταία στιγμή γιατί μπορεί να μη βρεις θέσεις διπλανές.
joker2013 έγραψε:
Επίσης έχω παρατηρήσει πως και 47.59.59 πριν την πτήση να μπεις, το μισό και βάλε αεροπλάνο είναι πιασμένο, οκ ένα μέρος είναι απο γραφεία που κάνουν αυτά έναντι αμοιβής το τσεκ-ιν αλλά και πάλι μου φαίνεται αρκετά παράξενο γιατί συμβαίνει κάθε φορά.

Είναι πολλοί οι λόγοι που μπορεί να συμβαίνει αυτό και δε συμβαίνει μόνο στην Aegean αλλά και στις ξένες εταιρίες. Κατ' αρχήν υπάρχουν πολλοί που είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν θέση (και εγώ το κάνω αυτό κάποιες φορές. Ειδικά όταν είσαι με συνεπιβάτη ή παρέα 5-6 άτομα, πληρώνεις από πριν να είσαι σίγουρος ότι θα κάτσετε μαζί. Κάποιες επίσης είναι προεπιλογή των gold, που δεν είναι και λίγοι. Το ρημάδι το lounge είναι μια ζωή πήχτρα στον κόσμο και δεν βρίσκεις ούτε να κάτσεις. Και δεν μιλάω μόνο για της Aegean. Και στου εξωτερικού γίνεται πανικός ακόμα και σε μεγάλα lounges (AMS, CDG, MXP κλπ). Επίσης κάποιες θέσεις παίζει να είναι από πριν μη διαθέσιμες από την εταιρία λόγω κατανομής βάρους ή για άλλους λόγους.
Οπότε να αμέσως αμέσως το μισό αεροπλάνο και βάλε...
1 x
Γιώργος
΄΄΄΄΄__!__
\____o(''''')o____/

.........." " "

http://sx-reg.air-born.gr/
http://my.flightmemory.com/GP707

pet
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAL
x 7

Δημοσίευσηαπό pet » 11 Νοέμ 2019, 18:12

Αγαπητέ Γιώργο, προφανώς και όταν πετάς με παρέα μπορεί να σε πάει το σύστημα οπουδήποτε.
Παλαιότερα βέβαια ακόμα κι αν δεν είχες κάνει early check, αν τα εισιτήρια ήταν βγαλμένα σε μια κράτηση, τις διπλανές θέσεις δε τις έχανες.
Δεν ξέρω εάν έχει συμβεί σε σένα, πάντως και άλλο gold μέλος που ξέρω, το σύστημα τον βάζει 14 σειρά ή 15.
Ίσως υπάρχει κάποιος αλγόριθμος στο σύστημα και αν δηλώσεις αριθμό κάρτας που αντιστοιχεί σε gold member, το σύστημα σε "στέλνει" στην πρώτη δωρεάν σειρά...
0 x

Άβαταρ μέλους
sv1xv
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BAW
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGEL
x 219
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sv1xv » 11 Νοέμ 2019, 20:22

pet έγραψε:, πάντως και άλλο gold μέλος που ξέρω, το σύστημα τον βάζει 14 σειρά ή 15.
Δυστυχώς και εμένα (Miles & Bonus gold) συστηματικά συμβαίνει το ίδιο.
0 x

Leon_94
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGSA
x 13

Δημοσίευσηαπό Leon_94 » Χθες, 03:27

pet έγραψε:Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι ότι εάν έχεις gold, ούτε 05Β θα πάρεις, ούτε 05E.
Πολλές φορές που έχει τύχει να ταξιδέψω με συνάδελφο που είναι blue.
Μπαίνουμε για check in 48 ώρες πριν την πτήση και εμένα ΟΛΕΣ τις φορές με έβγαλε 14Α, ενώ εκείνον μια φορά 06Ε μια φορά 05Β και μόνο μία φορά πιο πίσω.
Νομίζω ότι το ίδιο το σύστημα εάν έχεις gold ή silver σε "πάει" 14 σειρά. Τυχαίο?

Εγω που ειμαι χρυσος εχω παρατηρησει οτι σχεδον παντα το συστημα αρχικα μου δινει την 5Β.
Βεβαια σχεδον παντα - εστω και αν ειναι τελευταια στιγμη- θα βρω στην 30/31 παραθυρο ή διαδρομο.
0 x
Ωτει υχα να πο τω οιπα. Αναγνοσυ κε γραφοι γνοροιζο.

Leon_94
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGSA
x 13

Δημοσίευσηαπό Leon_94 » Χθες, 03:43

GP707 έγραψε:Στην κλήρωση καλής θέσης παίζει σημαντικό ρόλο το πότε θα κάνεις δωρεάν τσεκ ιν. Αν το κάνεις κοντά στο 48ωρο είναι πιθανότερο να πάρεις θέση πίσω και στη μέση. Αν το κάνεις τελευταία στιγμή ή τέλος πάντων κοντά στην ώρα αναχώρησης είναι πιθανό να πάρεις καλή θέση αφού το σύστημα έχει δώσει ήδη τις "χάλια" θέσεις στους ήδη έχοντες κάνει τσεκ ιν νωρίς. Όλα αυτά πάντα με πιθανότητες και στην περίπτωση που ταξιδεύεις μόνος. Αν έχεις συνταξιδιώτη δεν σε παίρνει να περιμένεις τελευταία στιγμή γιατί μπορεί να μη βρεις θέσεις διπλανές.
joker2013 έγραψε:

Είναι πολλοί οι λόγοι που μπορεί να συμβαίνει αυτό και δε συμβαίνει μόνο στην Aegean αλλά και στις ξένες εταιρίες. Κατ' αρχήν υπάρχουν πολλοί που είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν θέση (και εγώ το κάνω αυτό κάποιες φορές. Ειδικά όταν είσαι με συνεπιβάτη ή παρέα 5-6 άτομα, πληρώνεις από πριν να είσαι σίγουρος ότι θα κάτσετε μαζί. Κάποιες επίσης είναι προεπιλογή των gold, που δεν είναι και λίγοι. Το ρημάδι το lounge είναι μια ζωή πήχτρα στον κόσμο και δεν βρίσκεις ούτε να κάτσεις. Και δεν μιλάω μόνο για της Aegean. Και στου εξωτερικού γίνεται πανικός ακόμα και σε μεγάλα lounges (AMS, CDG, MXP κλπ). Επίσης κάποιες θέσεις παίζει να είναι από πριν μη διαθέσιμες από την εταιρία λόγω κατανομής βάρους ή για άλλους λόγους.
Οπότε να αμέσως αμέσως το μισό αεροπλάνο και βάλε...

Εχω μπει απειρες φορες σε lounges οντως χρυσος με τις 3 μεγαλες συμμαχιες, και παλαιοτερα κατοχος καρτας Priority Pass.
Τα μοναδικα lounges που εχω δει επανειλημενως γεματα ειναι μονο αυτα της Λουφθχανσα σε Φρανκουρτη και Μοναχο και της Αεροφλοτ στην Μοσχα. Στο lounge της Αιγαιου μπαινω 2 φορες το μηνα τα τελευταια 12 χρονια. Ουδεποτε εχει υπαρξη περιπτωση να μη βρω καθισμα, εστω και να μοιραστω το τραπεζακι με αλλον.
0 x
Ωτει υχα να πο τω οιπα. Αναγνοσυ κε γραφοι γνοροιζο.

YCNZ
Economy-Class
Economy-Class
x 52

Δημοσίευσηαπό YCNZ » Χθες, 08:45

Σχετικά με τις θέσεις που εμφανίζονται σαν "Χ" στα 47:59:59 πριν την πτήση: Υπάρχει περίπτωση το σύστημα να έχει ήδη επιλέξει μία θέση κυρίως για τον κάθε silver / gold και να τις έχει δεσμεύσει πριν ανοίξει το τσεκ-ιν;
Έτσι, όταν πχ εγω μπαίνω ακριβώς στις 48 ώρες πριν το Αθήνα-Θεσσαλονίκη και βλέπω το μισό σχεδόν αεροπλάνο γκρί, ουσιαστικά να βλέπω τις θέσεις που έχει ήδη επιλέξει και δεσμεύσει το σύστημα για αρκετούς απο εμάς απο μόνο του, άσχετα με το πότε θα κάνουμε τσεκ-ιν;
Μεθαύριο που θα ξανακάνω το δρομολόγιο σκέφτομαι να αφήσω σχεδόν τελευταία στιγμή το τσεκ-ιν, για να δω τι θα μου δώσει.

Συμφωνώ πάντως για τους gold, είναι πολύ "φθηνό" να μην τους αφήνουν να κάθονται όπου θέλουν.
Αλλά και απο την άλλη τους αναγνωρίζω πως αν σε ένα αεροπλάνο υπάρχουν 10 άδειες θέσεις, θα "τύχει" σχεδόν πάντα η μία να είναι δίπλα μου. Να τα λέμε και αυτά.
0 x

Άβαταρ μέλους
MerNion
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
x 68
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό MerNion » Χθες, 13:58

Σημαντικό για όσους έχουν Bonus πόντους της Alpha Bank και θέλετε να τους κάνετε μίλια στο Miles&Bonus, πρέπει να το κάνετε μέχρι 31/12/2019 γιατί από 1/1/2020 σταματάει η μεταφορά πόντων απ' τις λοιπές κάρτες της Alpha Bank, παρά μόνο από την Aegean Bonus Visa. Δηλαδή, από 1/1/2020 θα μπορούν να μετατραπούν σε μίλια ΜΟΝΟ οι πόντοι Bonus που έχουν συλλεχθεί με την Aegean Bonus Visa και όχι το σύνολο των πόντων που υπάρχουν στον λογαριασμό Bonus σας (που πιθανώς να μαζεύετε και από άλλες κάρτες της Alpha Bank)
3 x
http://athensairport.blogspot.com - Τελευταία αεροπορικά νέα (κυρίως από Ελ. Βενιζέλο - ATH/LGAV)
http://twitter.com/AthensAirport

Σύλλογος Φίλων Αεροπορίας "Απογείωση" (http://www.air-born.gr)

menelaos
First-Class
First-Class
x 92

Δημοσίευσηαπό menelaos » Χθες, 14:50

Leon_94 έγραψε:Εχω μπει απειρες φορες σε lounges οντως χρυσος με τις 3 μεγαλες συμμαχιες, και παλαιοτερα κατοχος καρτας Priority Pass.
Τα μοναδικα lounges που εχω δει επανειλημενως γεματα ειναι μονο αυτα της Λουφθχανσα σε Φρανκουρτη και Μοναχο και της Αεροφλοτ στην Μοσχα. Στο lounge της Αιγαιου μπαινω 2 φορες το μηνα τα τελευταια 12 χρονια. Ουδεποτε εχει υπαρξη περιπτωση να μη βρω καθισμα, εστω και να μοιραστω το τραπεζακι με αλλον.

Το θέμα στην Ευρώπη δεν είναι το αν βρεις να κάτσεις στα lounge, αλλά το ότι τα lounge είναι ΑΘΛΙΑ.
Καλά για ΑΙΑ δε συζητάμε, ένα lounge της προκοπής δεν υπάρχει, άαααντε με εξαίρεση το τελευταίο της Aegean που είναι αποδεκτό.

Αλλά:
α) πινακιδούλες και σημειωματάκια μην παίρνετε τις εφημερίδες. ΕΛΕΟΣ. Σε όλον τον κόσμο παίρνεις εφημερίδες και περιοδικά χωρίς θέμα από κάθε lounge (μέχρι και στις Σεϋχέλες, και το Kigali, παρεμπιπτόντως), εδώ πέρα πληρώνεις διπλά/τριπλά λεφτά για business και φοβούνται μην τους πάρεις την εφημερίδα των 2 ευρώ.
β) Πανάθλια ποιότητα φαγητού και ποτών - διαχρονικά χωρίς ένα καλό κρασί ή σαμπάνια.
γ) Σέρβις ΜΗΔΕΝ. Ένας άνθρωπος να εξυπηρετήσει δεν υπάρχει, δε συζητάμε για έναν μπάρμαν ή σεφ.
δ) Τουαλέτες και showers - εδώ η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. Έχεις ανταπόκριση ανάμεσα σε πτήσεις και δε μπορείς να κάνεις ένα μπάνιο να πας στο meeting σου χωρίς να βρωμάς. Τουαλέτες ανεπαρκείς και γενικώς βρώμικες (εκτός του lounge της Α3 που ομολογουμένως είναι καθαρές τουλάχιστον).
ε) Quiet rooms, ή έστω ανάκλιντρα, μηδέν.

Γενικώς το lounge αντιμετωπίζεται ως αναγκαίο κόστος, και όχι ως παράγοντας που βελτιώνει την πιθανότητα να κερδίσεις ένα layover ως αεροδρόμιο ή ως εταιρία. Ok, ούτε IST, ούτε FRA, ούτε DXB, ούτε SIN είμαστε, αλλά δυο lounge της προκοπής θα βελτίωναν την κατάσταση, και υπάρχει κόσμος που πλέον την κοιτάει την Αθήνα ως mini hub, ειδικά ανάμεσα σε Ευρώπη και Μέση Ανατολή.
2 x

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC
x 524

Δημοσίευσηαπό aakunz » Χθες, 15:37

MerNion έγραψε:Σημαντικόαπό 1/1/2020 θα μπορούν να μετατραπούν σε μίλια ΜΟΝΟ οι πόντοι Bonus που έχουν συλλεχθεί με την Aegean Bonus Visa και όχι το σύνολο των πόντων που υπάρχουν στον λογαριασμό Bonus σας (που πιθανώς να μαζεύετε και από άλλες κάρτες της Alpha Bank)

Σοκ και δέος. Έχουν αρχίσει και ζορίζουν τα πράγματα, στο Bonus της Alpha Bank. Τον Ιούλιο διέκοψαν απροειδοποίητα τη συλλογή πόντων των μέσω του MyAlpha POS για τους επαγγελματίες, για όλες τις κάρτες, εκτός από τις Diners.
0 x

Επιστροφή σε “Aegean Airlines”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες