Αγνοείται 777 της Malaysia AL

Το NTSB εξέδωσε Σύσταση Ασφαλείας μεταξύ των οποίων προτείνει και τρόπους εντοπισμού της θέσης πτώσης ενός αεροσκάφους σε ωκεανό με αφορμή τις AF447 και MH370 (κάλιο αργά παρά ποτέ!):
NTSB: Aircraft Position Reporting
 
Άρχισαν να επισημοποιούνται οι εξελίξεις στο θέμα της ανεύρεσης χαμένων αεροσκαφών στο μέλλον. Για να μην ξαναϋπάρξει '' περίπτωση Malaysian'' ποτέ. Θα πάρει χρόνο βέβαια για πλήρη εφαρμογή όμως ήταν αναγκαία.

Ονομάζεται Global Aeronautical and Distress Safety System (GADSS)

:arrow: http://www.avsec.aero/2015/01/a-new-way ... craft.html

:arrow: https://www.youtube.com/watch?v=koG-YH7 ... email-ctrl
 
Νομίζω ότι όλοι μας ανεξαιρέτως ευχόμαστε να προχωρήσει κάποιος σχεδιασμός όσο πιο σύντομα γίνεται.
Δυστυχώς όμως, τέτοιοι σχεδιασμοί που απαιτούν συνήθως νέες τεχνολογίες τραβάνε αρκετά σε χρόνο. Η υπόθεση της παρακολούθησης σε πραγματικό χρόνο της ασφάλειας των πτήσεων είναι πάνω από 20 χρόνια παλιά, την αποδέχονται όλοι σαν αναγκαιότητα, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχουν προχωρήσει και πολλά πράγματα (εκτός ίσως από το ECCAIRS).
Σε κάθε περίπτωση ευχόμαστε, οι άνθρωποι που χάθηκαν, να βοηθήσουν στη λήψη αποφάσεων για να δοθούν τα χρήματα για την έρευνα που απαιτείται και να υλοποιηθεί ένας σχεδιασμός μέσα στην τρέχουσα δεκαετία.
 
Τι συμπέρασμα έχεις βγάλει AGV,εσύ πού ήσουν και τεχνικός;
 
Δηλαδή, με ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ;

Εντάξει ενδίδω (άλλο που δεν ήθελα φυσικά).

ΣΕΝΑΡΙΩΝ ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑ! ΠΡΟΣΧΟΜΕΝ!

Για εμένα, πιθανότερο είναι το σενάριο της φωτιάς στο Electronic Compartment, που θα γέμιζε με καπνούς και το cockpit ενώ παράλληλα θα έβγαζε κάποια συστήματα εκτός λειτουργίας. Το πλήρωμα στην προσπάθειά του να σβήσει τη φωτιά τελικά χάνει τις αισθήσεις του και η πτήση γίνεται αλλά Helios.

Καλό, Ε; Μόνο δεν ξέρω αν αντέχει για ταινία. Μάλλον θα είχε χαμηλές εισπράξεις.

(Τώρα για το που ακριβώς έπεσε, τρέχα γύρευε. Ο Ινδικός είναι μεγάλος ωκεανός. Προβλέπω να γίνει Αμέλια Έρχαρτ το θέμα.)
 
Άσχετο, δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να κάνουν μια ταινία για την πτήση της ήλιος.
 
( και πάλι άσχετο: Είχε ήδη γίνει ταινία πριν καλά-καλά εκδοθεί το πόρισμα του ατυχήματος αλλά δεν νομίζω ότι έγινε εμπορική επιτυχία. Αν θυμάμαι η ταινία ήταν στα αγγλικά.)
 
Top