Απορίες ATPL

Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ATPL

Επειδή νιώθω την ανάγκη να βοηθήσω κι εγώ λίγο σας αναφέρω ένα site από το οποίο η ΥΠΑ επιλέγει ερωτήσεις και είναι το http://www.aviationtire.com/atpl.cfm καθώς και το http://www.e-atpl.com/e-atpl/index.php.Μιλάμε για περίπου 29.500
ερωτήσεις συνολικά 14.000 και 15.500 ερωτήσεις αντίστοιχα.Αυτό που σας αναφέρω προκύπτει από ενημέρωση φίλου,που έδωσε
2 μαθήματα και διαπίστωσε το γεγονός αυτό. :cool:
 
Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ATPL

εγω εδινα πριν ενα μηνα και οι ερωτησεις μου φανηκαν ολες κομπλε σε ολα τα μαθηματα... παντως αν υπηρχαν ξεμπαρκες ερωτησεις θα επρεπε και οι φακελοι με τα διαγραμματα και τις εικονες να ηταν διαφορετικες. Αλλα κατι τετοιο δεν ισχυει. Οι φακελοι που δινει η ΥΠΑ εχουν ακριβως τις ιδιες εικονες που εχει και το bristol.
 
Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ATPL

Το 90-95% των ερωτησεων που συνηθως πεφτουν ειναι απο Bristol Database....οποτε λοιπον με πολυ καλη γνωση του συγκεκριμενου database περνας ανετα ΟΛΑ τα μαθηματα....
Απο προσωπικη εμπειρια μαθηματα που επεσαν περισσοτερες ερωτησεις ''εκτος'' Bristol ηταν : RadioNav, AGK Systems-Instruments, Oper. Proc. παρολ αυτα ομως σαν ποσοστο σε περιπτωση που δεν τις γνωριζες , δεν κοβοσουν.

Προς νεους υποψηφιους, μην μπλεκετε με αλλα database γιατι πιο πολυ θα τα μπερδεψετε ολα στο κεφαλι σας παρα θα τα θυμαστε...με 95% + ποσοστα εξασκησης στο Bristol τα περνας ολα ανετα...
 
Re: ΑΠΟΡΙΕΣ ATPL

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα μια διευκρίνηση. Όταν λέτε "Bristol Database" ποιά ακριβώς υπηρεσία από όλες ενννοείτε;

Γκουκλάρω Bristol Database και λαμβάνω πολλές και διαφορετικές question database υπηρεσίες.
 
Υπάρχει φυσικά και το site http://www.bgsonline.eu,για όσους ενδιαφέρονται,το οποίο είναι το database του BRISTOL σε άλλη μορφή,
χωρίς διαφορές παρά μόνο στις τιμές συνδρομής και ειδικά για την ετήσια που δεν ξεπερνάει τα 180 ευρώ! :great:
 
Aπορίες για ATPL

Καλησπέρα σας,
Είμαι νέος στο forum σας.Συγχαρητήρια για την δουλεία που έχει γίνει μακάρι να συνεχήσετε έτσι.
Ονομάζομαι Ραφαήλ.Είμαι 20 χρονών.Έδωσα 3 φορές εξετάσεις για ιπτάμενος αλλά κοβόμουν στα μόρια.Είχα θέμα άγχους με τις πανελλήνιες.Πλέον σπουδάζω σε ΤΕΙ ως ηλεκτρολόγος μηχανικός.Διάβασα για άτομα που σπούδασαν βγάλανε κάποια λεφτά και έπειτα βγάλανε ATPL..κάτι που πλέον σκέφτομαι να κάνω κι εγώ μιας και είναι το όνειρο μου να γίνω επαγγελματίας πιλότος πλέον μιας και απέτυχα απο Ιπτάμενος.Έψαξα αρκετά και είδα για το μεγάλο κόστος κτλ..Έχω 2 απορίες που αν μου τις λύνατε θα με βοηθούσατε πολύ.Δεν έχω υψηλό απολυτήριο λυκείου.Είναι δηλαδή στο 15 αν θυμάμε καλά.Έχω μεγάλο πρόβλημα με αυτό?Επίσης πια είναι η γνώμη σας για την Egnatia Aviation στην πόλη της Καβάλας?Αν τελειώσω το ΤΕΙ (ξέρω δεν παίζει ρόλο) και έχω τα χρήματα λέτε να με δεχτούνε?Μιλάω Αγγλικά,λιγα γερμανικά και μαθαίνω και κινέζικα.Το απολυτήριο με προβληματίζει πολυ...
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,να στε καλά.
 
Re: Aπορίες για ATPL

Ευχαριστω οσους μου στειλατε στο inbox και με βοηθησατε να ειστε καλα!
 
Aπορίες για ATPL

Καλησπέρα.
Είμαι καινούργιος στο forum και οφείλω να πω ότι με έχει βοηθήσει σε πολλές απορίες που είχα. Έχω ξεκινήσει το ground school για το ΑTPL ,διαβάζω τα βιβλία τις Bristol αλλά μου έχουν πει ότι αυτό δεν αρκεί για τις εξετάσεις στην ΥΠΑ.Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να διαβάσω έτσι ώστε να είμαι Ο.Κ. για τις εξετάσεις στην ΥΠΑ, καταλαβαίνω ότι το διάβασμα από τα βιβλία δεν αρκεί.
Όποιος θέλει μπορεί να με στείλει και προσωπικό μήνυμα.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων σε όσους μπορούν να με βοηθήσουν.
 
Re: Aπορίες για ATPL

Οπως ήδη έχεις διαβάσει εδώ μέσα, το διάβασμα από βιβλίο μόνο δεν είναι αρκετό δηλ δεν μπορείς να απαντήσεις στις ερωτήσεις των ασκήσεων των εξετάσεων που θα γράψεις στην ΥΠΑ. Τα Bristol θεωρώ οτι δεν είναι ολοκληρωμένα βιβλία, είναι πολύ περιληπτικά. Νομίζω οτι τα Oxford είναι τα πιο πληρέστερα. Βέβαια, για να λέμε την σκληρή πραγματικότητα, θα γράψεις ερωτηματολόγια και εκεί απαιτείται το τρελό διάβασμα πολλών databases και Η απίθανη απομνημόνευση. Φαντάσου οτι σήμερα μπορεί να πας να γράψεις στην ΥΠΑ πχ Air Law και να περάσεις έχοντας διαβάσει μόνο Bristol δηλ 800 ερωτήσεις ή να πας καλά διαβασμένος μόνο από Bristol και να σου πέσει πακέτο ερωτήσεων (οτι δώσει το κομπιούτερ) από Aviation exam, e-ATPL, Aviation tire, Aviation solution κλπ δηλ από ένα σύνολο 3.500 ερωτήσεων που θα πρέπει να έχεις διαβάσει-απομνημονεύσει.
 
Top