Athens AW fleet

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Respect στον Κυβερνήτη για το μοναδικό εν Ελλάδι επίτευγμά του. :thx:
Respect και στον φωτογράφο που (δεν ξέρω αν περίμενε κάτι τέτοιο) το έσκισε δεόντως. :thx:
 
GP707":57ur84jm said:
Respect στον Κυβερνήτη για το μοναδικό εν Ελλάδι επίτευγμά του.

Aγαπητέ μου GP707, λίγο οφ, αλλά θα ήθελα να σε διορθώσω, λέγωντάς σου ότι δεν ήταν το μοναδικό εν Ελλάδι παρόμοιο επίτευγμα. Ήταν λίγοι εκείνοι που το βίωσαν και δεν μπορώ να το προδώσω, αλλα τα Ατάρια είναι επίστευτα ευέλικτα σκάφη... και στον "Βενιζέλο".. και νύχτα. Καλή τους ώρα. ;)

δικός σου
 
Σύμφωνα με το δημοσιευμένο πρόγραμμα από 1/12 η εταιρεία απαιτεί 2 ERJ και 1 ΑΤ4 για την εκτέλεση των δρομολογίων.

Αναρωτιέμαι τι θα γίνουν τα άλλα 2 ERJ :rolleyes:
 
Ανταλλακτικά για τα 2 που πετάνε :twisted:
 
Εμένα πάλι κάτι μου λέει πως προσπαθούν να μειώσουν τα έξοδά τους με κάθε τρόπο.
 
Επειδή διαβάζοντας τα παραπάνω δε μπορώ να βγάλω άκρη για τη παρούσα κατάσταση τις Athens, μπορεί κάποιος να μου πει με δυο φράσεις τι συμβαίνει? Βρίσκεται σε κρίση? Επίσης gια ποιο λόγο νοικιάζει βουλγαρικα αεροσκάφη για κάποιες γραμμές?
 
Τα περί κρίσης πιστεύω ότι μόνο τα διοικητικά στελέχη της εταιρίας μπορούν να τα ξέρουν. Όσο για το μισθωμένο αεροσκάφος (ένα είναι) χρησιμοποιείται σε αεροδρόμια όπου δεν μπορούν να επιχειρήσουν τα erj145. Αφότου η εταιρία ανέλαβε τις 10 άγονες γραμμές, το αεροσκάφος αυτό εκτελεί σχεδόν τα μισά δρομολόγια. Για τον επόμενο διαγωνισμό, λαμβάνοντας υπόψην και την αυξημένη συχνότητα των καλοκαιρινών δρομολογίων, μάλλον θα χρειαστεί περισσότερα.

Κάτι άλλο: γιατί μεταφέρεται συνεχώς αυτή η συζήτηση μεταξύ δύο θεμάτων ("AW fleet" & "Athens Airways leased aircraft") ;
 
To SX-CMB πήγε στο Exeter μέσω Ανκόνας. Maintenance ή επιστροφή στην ιδιοκτήτρια εταιρία;
 
Δέν είναι μόνο ένα μισθωμένο. Μέχρι και τώρα που γράφω, για την ZF πετάνε τα : LZ-ATR, LZ-ATS (ATR42-300) & SX-DIX (ASTRA hybrid c/s).
Για το ERJ-145 δεν ξέρω κάτι άλλο.
 
Μάλλον λάθος κατάλαβα γιατί νόμιζα ότι αναφερόσουν μόνο στο βουλγαρικό αεροσκάφος. Από όσο ήξερα από εκείνην την εταιρία (Hemus Air) έχει μισθώσει μόνο ένα. Τα δρομολόγια που εκτελούσε το sx-cmb καλύπτονται από άλλο erj145;
 
Top