Berlin-Brandeburg Intl Airport

Υφίσταται κάποιο Fast Lane για τους Gold/Business στον έλεγχο?
 
Εγώ δεν είδα κάποιο fast lane, απλά σε μια ξεχωριστή σειρά στην άκρη περνούσαν κάποιοι με καρότσια+μωρά σχετικά γρήγορα. Ισως να ήταν fast lane.

Το Terminal 1 έχει 5 σημεία ελέγχου και 36 σειρές συνολικά...
 

Attachments

  • Τ1.jpg
    Τ1.jpg
    83,5 KB · Προβολές: 15
Έχει fast lane στο σημείο 4 στην φωτό του προηγουμενου ποστ (η aegean κάνει check in στο κουτάκι 5 ή ίσως στο 7 ; ) αλλά 2 φορές που ταξίδεψα φέτος, την πρώτη φορά, σκαναρα το boarding pass και δεν άνοιξε για να περάσω , και την δεύτερη είχε πολύ λιγότερο κόσμο στα υπόλοιπα σημεία, οπότε το απέφυγα.
 
Λοιπόν ένα sit-rep μετά απο 2 χρόνια από το τελευταίο μήνυμα. Έχω πετάξει σε όλες τις φάσεις του BER, από το πρώτο πρώτο άνοιγμα, στο μεγάλο χαμό και τώρα πρόσφατα. Γενικά η κατάσταση δείχνει να έχει ομαλοποιηθεί και λειτουργούν αρκετά καλύτερα πλέον τα πράγματα. Ειδικά αν κλείσεις "ραντεβού" για σωματικό έλεγχο, περνάς πολύ γρήγορα. Ακόμα και σε πύλη τέρμα θεού να φεύγεις, δεν είναι τεράστια η απόσταση, μεγάλο αεροδρόμιο είναι άλλωστε. Εκεί που συνεχίζει να το χάνει πολύ είναι όταν έχεις να παραδώσεις αποσκευή σε γκισέ γιατί οι υπάλληλοι είναι τα ζώα μου αργά, ένας κι ένας, Berlin's finest.

Και για όποιον θέλει σνακ στο αεροπλάνο, υπάρχει σουπερμάρκετ σχεδόν μέσα στο terminal με κανονικές τιμές (κι όχι τιμές αεροδρομίου) όπου προφανώς είναι συνεχώς γεμάτο.
 
Ραντεβού για σωματικό έλεγχο;;;:oops:
Κάποτε όλα γίνονταν πιο αυθόρμητα, χαμηλό φως, ατμοσφαιρική μουσική, ένα ποτάκι... Ή κατάλαβα λάθος; :p
 
Και για όποιον θέλει σνακ στο αεροπλάνο, υπάρχει σουπερμάρκετ σχεδόν μέσα στο terminal με κανονικές τιμές (κι όχι τιμές αεροδρομίου) όπου προφανώς είναι συνεχώς γεμάτο.
Υπάρχει στα DUS και CGN (REWE), νομίζω και στο MUC (EDEKA) landside, που σημαίνει ότι όσοι πρόκειται να πετάξουν, αγοράζουν μόνο στερεά, οι υπόλοιποι αγοράζουν τα πάντα. Ελπίζω στο BER να έχουν κάποιο από τα ανωτέρω σε σουπερμάρκετ και όχι τα άλλα τα φτηνά (ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε :mrgreen: )

Ειδικά αν κλείσεις "ραντεβού" για σωματικό έλεγχο, περνάς πολύ γρήγορα.
Νομίζω υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στο DUS, το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι χωρίς χρέωση. Δηλαδή αν όλοι κλείνουν ραντεβού για έλεγχο, πάλι σε ουρές θα καταλήξουμε. :with:
 
Τον Μάιο είχα ένα transit εκεί για ΗΠΑ και δεν με εντυπωσίασε καθόλου, ίσως λόγω προκατάληψης το ένιωσα σαν ένα παλιό ανακαινισμένο και οχι νέο αεροδρόμιο. Πολλά μικροπράγματα δεν λειτουργούσαν (οθόνες, ψύκτες, σκουπίδια, πόρτες). Στον έλεγχο πριν την πύλη ήταν εξαιρετικά αργοί, φύγαμε και με μικρή καθυστέρηση λόγω αυτού. Στα διαβατήρια ήταν Αμερικάνοι που δούλευαν οκ, στα μηχανήματα για τις αποσκευές Γερμανοί και Αμερικανοί και δε δούλευαν όλα.
 
Υπάρχει στα DUS και CGN (REWE), νομίζω και στο MUC (EDEKA) landside, που σημαίνει ότι όσοι πρόκειται να πετάξουν, αγοράζουν μόνο στερεά, οι υπόλοιποι αγοράζουν τα πάντα. Ελπίζω στο BER να έχουν κάποιο από τα ανωτέρω σε σουπερμάρκετ και όχι τα άλλα τα φτηνά (ονόματα δε λέμε, υπολήψεις δε θίγουμε :mrgreen: )


Νομίζω υπάρχει κάτι αντίστοιχο και στο DUS, το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι χωρίς χρέωση. Δηλαδή αν όλοι κλείνουν ραντεβού για έλεγχο, πάλι σε ουρές θα καταλήξουμε. :with:
Rewe είναι. Αν και για true Berlin θα έπρεπε να είναι Tip ή Netto. :mrgreen:

Χωρίς χρέωση είναι και στο BER. Επειδή τα διαθέσιμα ραντεβού σου καθορίζονται βάσει της πτήσης σου, φαντάζομαι πως γίνεται πιο ομαλή κατανομή του κόσμου στον έλεγχο. Έστω και πτήσεις που φεύγουν μαζικά, στο παράθυρο 8.00-8.30 και οι οποίες έχουν 5,000 επιβάτες. Αν όλοι αυτοί πάνε ένα δίωρο πριν (που είναι το σύνηθες), ο σωματικός έλεγχος θα φρακάρει. Αν όμως πάνε σε συγκεκριμένα ραντεβού, τα οποία φτάνουν έως και μια ώρα πριν την αναχώρηση (εμένα έφευγε 17.25, με άφηνε να κλείσω μέχρι 16.15) τότε η ροή του κόσμου θα είναι πιο ομαλή, αποφεύγεται δηλαδή το bottleneck.

Και προγραμματίζεις ανάλογα και την άφιξή σου, εγώ που πήγα με αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο, φρόντισα να είμαι στις 16.00, αντί για τις 15.15 π.χ. που θα πήγαινα πιθανώς να στηθώ στην ουρά αν δεν είχα το ραντεβού
 
Επί της ουσίας τα ραντεβού για έλεγχο χειραποσκευών, όπου αυτά διατίθενται, είναι άμεσος ανταγωνισμός στο fast lane για business/gold/με χρέωση. Ποιος το χρειάζεται αν μπορείς να κλείσεις δωρεάν ραντεβού;
 
Δεν λέω, ότι το θέμα με τα ραντεβού δεν έχει και τα θετικά του. Αλλά γιατί υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Απλά γιατί το αεροδρόμιο δεν έχει κάνει σωστά την δουλειά του και δεν έχει τα αναγκαία μηχανήματα και το αναγκαίο προσωπικό. Και αυτό το πρόβλημα το βλέπεις στην Γερμανία πλέον σε κάθε γωνιά.

Τι θα έρθει σε λίγο καιρό; Ραντεβού για πάρκινγκ; Ραντεβού για check in ή για τα δώσω την βαλίτσα μου; Ρεντεβου στον έλεγχο διαβατηρίων σε πτήσεις εκτός Σένγκεν; Και φυσικά όλα πρέπει να τα κλείσεις ανεξάρτητα το καθένα μέρες ή βδομάδες πριν;

Δεν ξέρω αν υπερβάλω, θα δούμε, αλλά δεν μου αρέσουν αυτά. Μια εποχή, που ο καταναλωτής αναλαμβάνει αναγκαίες δουλειές που τις πληρώνει με τους φόρους του για να τις παρέχουν άλλοι δεν μου φαίνεται σωστή.
 
Top