GR Airlines: Νέα δρομολόγια στην Ελλάδα

  • Thread starter Tolis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Με το καλό να ξεκινήσετε και, αν μας ενημερώσετε εγκαίρως, ελπίζουμε να βρισκόμαστε και στην πρώτη σας πτήση. Κυκλοφορήστε το, όμως, γιατί -όπως είπε και ο aakunz- ο καιρός γαρ εγγύς! :D
 
Το ότι εστιάζεται το σχόλιο στο κομμάτι των τιμών, εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει. Σε μία εταιρία δεν είναι μόνο τιμές. Είναι ...και οι τιμές. Εξαρτάται φυσικά και από το κοινό στόχος της εταιρίας. Μην δούμε δηλαδή πάλι στοχο8εσίες τύπου..."Το κοινό μας είναι φοιτητές, φαντάροι και επιχειρηματίες...". (αληθινό παράδειγμα :!: )
Το ότι υπάρχει βέβαια έρευνα αγοράς..ε.. είναι αρκετά σημαντικό και θετικό στοιχείο. Θα με ενδιέφερε( :oops: ) ωστόσο να έβλεπα το βασικό θέμα της έρευνας, γιατί και εκεί εγκυμονούν σφάλματα προσανατολισμού.
Διαφήμιση για φοβίες επιβατών πρώτη φορά ακούω. ίσως να γίνεται αναφορά σε τρόπους αντιμετώπισης του νέου δεδομένου που δημιουργεί γενικά ερωτηματικά.
Η "αποφυγή λαθών του παρελθόντος" με παραπέμπει ίσως σε μία παλαιότερη προσπάθεια, ίσως όχι τόσο πετυχημένη? Εάν ναι, δίνει αρκετά στοιχεία για μελέτη δεδομένων και επανασχεδιασμό. Φυσικά όμως αυτό δημιουργεί και αυξημένες ανάγκες επανατοποθέτησης με παγίδες.
Εύχομαι προσωπικά πάντως να πρόκειται για μία σοβαρή προσπάθεια. Βαρεθήκαμε τα...ξεπλύματα. :idea:
 
Δεν μπορουμε να κρινουμε συνολικα μια εταιρια η οποια δεν εχει ξεκινησει.Οι τιμες ειναι πολυ χαμηλες δεν ξερουμε με τι αερπλανα θα κανει αυτα τα δρομολογια,τα οποια ομως πιανουν παρα πολλα αεροδρομια μαζι.Χωρις επιδοτηση;Και με ποσα πληρωματα;
Αφου λοιπον ο σχεδιασμος αυτης της υποτιθεμενης εταιριας ειναι να πιανει καθε πτηση ενα σορο αεροδρομια,γιατι δεν πιανει το πιο κλασσικο απο τα ολα το:SKG-LXS-MJT-JKH-SMI-RHO;που εκελει μια φορα την εβδομαδα μονο η ΟΑ.
 
Mαλλον δεν σκοπευουν ν ανοιξουν γραμμη στη Χιο :p
 
jetflight":2kf94bim said:
ο σχεδιασμος αυτης της υποτιθεμενης εταιριας ειναι να πιανει καθε πτηση ενα σορο αεροδρομια,

Εγώ δεν βλέπω κάτι τέτοιο. Προφανώς μπερδεύεσαι επειδή παρουσιάζει τα δρομολόγια μαζί με την επιστροφής τους.
Όσο για την έναρξη των δρομολογίων από Αθήνα πρέπει να σχετίζεται με το ότι η βάση της εταιρείας θα είναι στην Αθήνα, και όχι ότι σκοπεύει να τραβήξει πελάτες που θα πετούν ΑΤΗ-ΙΟΑ μέσω Κέρκυρας, ATH-TIA μέσω Ηρακλείου και ATH-RHO & ATH-JMK μέσω Θεσσαλονίκης.
 
Εγώ δεν καταλαβαίνω προς τι όλη αυτή η μυστικοπάθεια... Δηλαδή αυτή η εταιρεία θα κάνει ΜΠΟΥΜ και θα εμφανιστεί ξαφνικά? Μήπως είναι η ΙΟΝΙΑΝ?

3. Δεν θα δουλέψει με πρακτορεία
Υπονοείται εδώ ότι δε θα μπορεί κάποιος άνθρωπος να πάει στο πρακτορείο του και να πάρει την πτήση π.χ. JMK-JTR ?

4. Η διάφημιση έχει σχεδιαστεί και είναι επαρκής για να καλύψει τις ανάγκες και τις φοβείες των επιβατών
Να ρωτήσω εγώ τώρα πότε θα πάψει η μυστικοπάθεια και θα ξεκινήσει το διαφημιστικό πρόγραμμα?

6. Ο σχεδιασμός της εταιρείας έχει γίνει με το εξής σκεπτικό,
α. Αποφυγή των λαθών του παρελθόντος
β. Χάραξη νέας πορείας βασισμένη στην πελατειακή ζήτηση
γ. Προσαρμογή καινοτομιών
Τι ακριβώς εννοούμε με τις καινοτομίες?

Γενικότερα θα εκτιμούσαμε οποιοδήποτε παραπάνω στοιχείο για αυτή τη νέα εταιρεία...

Εμείς σαν αεροπορικό κοινό θα στηρίξουμε την προσπάθεια, όπως και στο παρελθόν απλά και το promotion δεν κάνει κακό.
 
Δεν μου γεμιζει το ματι παντως.Μου θυμιζει ολες τις προχειροδουλιες που εχουμε δει κατα καιρους ειτε να λειτουργουν και πολυ συντομα να κλεινουν η και να μην λειτουργουν ποτε.
Μακαρι να κανω λαθος και γιατη euroair δικαιωθηκα απολυτα.
Πιθανον να ειναι η ΙΟΝΙΑΝ.
Ουτε αεροπλνα ξερουμε ουτε τιποτα για την οργανωτικη δομη.
 
Οχι, δεν ειναι η Ionian! Και αν κρινω απο παλαιοτερο post του Tolis, μιλάμε για αεροσκάφη Dash8. Κι εγώ το είχα συνδυάσει με την Ionian, αλλα τελικά μιλάμε για άλλη εταιρεία. Οι φήμες που είχαν ακουστεί για άμεσο άνοιγμα της Ionian με Dash8, τελικά αφορούσαν την εταιρεία αυτού του topic.
Εγω πάλι βλέπω πράγματα που δεν τα ειχα δει στη Euro Air. Τουλαχιστον απο τα λεγόμενα του Toli. Όπως η διαφήμιση, κάτι που η EuroAir δεν είχε ούτε στο ελάχιστο. Προγραμματισμός πτήσεων, κάτι που δεν είχαμε ακούσει το παραμικρό με την ΕΑ.
Τώρα, το ότι δεν θα ανακατέψει πρακτορεία δεν γνωρίζω αν είναι καλό ή κακό για την προώθηση της εταιρείας στο ευρύ κοινό, αλλά φαντάζομαι πως σκοπεύουν να το καλύψουν με μια καλή διαφημιστική καμπάνια.
 
οι αποστασεις στην ελλαδα ειναι πολυ καλες για χρηση του dash8...καλη η σκεψη για ελικοφορο ωστε να πετυχουν καλυτερο efficiency..αλλα θα εχουν προβλημα να πεισουν τους ελληνες να μπυν μεσα.... το οτι δεν θα πουλα μεσω πρακτορειου...δεν ειναι κατι περιεργο.....μου μοιριζει loco regional airline....flybegreece....

ειμαι τοσο ξενερωμενος με τις ελληνικες αερογραμμες (ειτε ολυμπιακες ειτε αιγαιοπελαγιτικες) που ευχαριστω τον Τοlis που μας εδοσε εστω τροφη για ονειρα....
 
ΝΕΑ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Φίλοι αυτού του υπέροχου FORUM,

Διάβασα με προσοχή τις ανησυχίες σας και τα ερωτιματικά σας και θα ήθελα να σας παραθέσω μερικά από τα στοιχεία της νέας αυτής αεροπορικής εταιρείας.

1. Η εταιρεία ιδρύθηκε τον Νοέμβριο του 2006 στην Αθήνα και υφίσταται σε μορφή Α.Ε. (για λόγους που όλοι αντιλαμβάνεστε δεν μπορώ να αποκαλύψω το όνομα αυτής σε αυτή την φάση).


2. Θα ήθελα με υπευθυνότητα να σας πώ ότι ΔΕΝ είναι η ΙΟΝΙΑΝ.

3. Η εταιρεία θα επιχειρεί στα προαναφερόμενα αεροδρόμια με 4 αεροσκάφη τύπου Dash8-Q300 (3) και Q400 (1) καινούργια από το production line της Bombardier.

4. Στην παρούσα φάση η εταιρεία βρίσκεται σε μορφή οργάνωσης σχετικά με κτιριακές εγκαταστάσεις, προσλήψεις Διευθυντών τμημάτων (Post Holders), Διοικητικό προσωπικό κ.α.
Η αίτηση στην ΥΠΑ θα πραγματοποιηθεί στις αρχές Φεβρουαρίου του 2007 για νε ξεκινήσει η διαδικασία αδειοδότησης.
Φιλοδοξούμε μέσα από τις απαιτούμενες διαδικασίες να είμαστε έτοιμοι να επιχειρήσουμε αρχές Ιουνίου 2007 και να καλύψουμε τις προαναφερόμενες πτήσεις από την πρώτη ημέρα έναρξης της εταιρείας.

5. Σας διαβεβαιώ ότι σίγουρα δεν έχουν γίνει πρόχειρες δουλειές, η συγκεκριμένη εταιρεία ουδέποτε είχε επιχειρήσει στο παρελθόν να εγκατασταθεί στον Ελληνικό χώρο και ότι η λειτουργεία της εταιρείας είναι μελετημένη μέχρι την τελευταία της λεπτομέρεια, και αυτό γιατί πιστεύουμε ότι έχουμε την γνώση και ότι, διαλέξαμε τον κατάλληλο άνθρωπο στην κατάλληλη θέση. Ο εκάστοτε από τους παραπάνω έχει εμπειρεία περισσότερο από 15-20 χρόνια στον αεροπορικό χώρο τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό.

Αναγνωρίζοντας τα λάθη των προηγούμενων, διαμορφώσαμε τέτοια εταιρική πολιτική η οπόία θα βασίζεται μόνον σε καινοτομίες οι οποίες δεν είναι δυνατόν να ανακοινωθούν τώρα. Λίγο υπομονή και θα τις δείτε.

Επιλέξαμε το κατάλληλο αεροσκάφος με το μικρότερο λειτουργικό κόστος και τα λιγότερα τεχνικά προβλήματα, βασιζόμενοι στην τεχνογνωσία και την πλήρη υποστήριξη σε ότι αφορά το τεχνικό μέρος των αεροσκαφών, την εκπαιδεύση των πληρωμάτων και μηχανικών μας από πλευράς της κατασκευάστριας εταιρείας Bombardier.

6. Σε ότι αφορά την διαφίμηση, αυτή θα βγεί στον αέρα 30 ημέρες πριν την έναρξη των πτήσεων.

7. Σε ότι αφορά τις κρατήσεις θέσεων, είναι στην ευχέρεια του επιβάτη να επιλέξει εάν επιθυμεί να πληρώσει από την τσέπη του το commission στον πράκτορα ή να κλείση απευθείας το εισητήριο του στο in-house reservation system χωρίς καμμία πρόσθετη επιβάρυνση. Το συστημά μας δεν αποκλείει την συνεργασία στον πράκτορα εισητηρίων.

8. Η βάση της εταιρείας θα είναι η Αθήνα όπου τα αεροσκάφη θα επιστρέφουν για αλλαγή πληρωμάτων, μηχανική συντήρηση και βιολογικό καθαρισμό το βράδυ.

9. Σε ότι αφορά τα πληρώματα, το εκάστοτε αεροσκάφος θα επιχειρεί με, κυβερνήτη, συγκυβερνήτη, δύο πλήρωμα καμπίνας.

10. Η εταιρεία μας απευθύνεται σε όλους που έχουν την δυνατότητα και την διάθεση να μας εμπιστευτούν για το ταξίδι τους.
Η εταιρεία μας σίγουρα θα χαράξει και κοινωνική πολιτική, ειδικά τα φανταράκια μας οι οποίοι θα τύχουν κάποιας καλύτερης τιμολογιακής μεταχείρησης.

Πιστεύω ότι οι παραπάνω πληροφορίες είναι αρκετές για να δείτε ότι τίποτα δεν είναι πρόχειρο σε ότι αφορά τον προγραμματισμό της εταιρείας και πιστεύουμε ότι η Ελλάδα μας δεν έχει τίποτε να ζηλέψει από τις άλλες Ευρωπαικές χώρες στον αεροπορικό τομέα αρκεί αυτό που κάνεις να το κάνεις με επαγγελματισμό και μικρά αλλά σταθερά βήματα.

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο που διαθέσατε και τα σχολιά σας, διότι πιστέψτε με μέσα από σχόλια μαθαίνεις και διορθώνεσε.
Θα σας ενημερώσω μέσα από αυτο το FORUM για όλες τις επόμενες εξελίξεις της εταιρείας και φυσικά όλοι οι φίλοι του FORUM θα τυγχάνουν ειδικής τιμολογιακής πολιτικής.
 
Top