Λάθος στο όνομα του εισιτηρίου

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Επικοινώνησα σήμερα με το travelplanet24 και με ενημέρωσε η υπάλληλος ότι καταρχήν είναι πολύ δύσκολη η επικοινωνία (??)με την Turkish Airlines στην Ελλάδα και ότι είναι εκτός πολιτικής τους η αλλαγή.
Δεύτερον,με πληροφόρησε ότι κατά 99% δεν θα αντιμετωπίσουμε κάποιο πρόβλημα, εκτός κι αν πέσουμε σε κανέναν περίεργο υπάλληλο (εύχομαι αγάπη και ευημερία για όλο τον κόσμο εκείνες τις ημέρες! :) ), ότι γίνεται συχνά αυτό το λάθος, έχουν ταξιδέψει και άλλοι έτσι και να το δηλώσουμε στον γκισέ κατά το check in!
Τέλος πάντων, βλέπουμε τότε, το μόνο σίγουρο είναι ότι με απογοήτευσε η εταιρεία για πρώτη επαφή μαζί της και θα το σκεφτώ δις αν θα ξανακλείσω με αυτή, γιατί ναι το λάθος δικό μας, αλλά καμμία επικοινωνία και εξυπηρέτηση!
 
Στην παραλιακή Λεωφόρο Ποσειδώνος, στο ύψος της Αλίμου είναι τα κεντρικά γραφεία τους. Αν δεν σου κάνει κόπο και φοβάσαι αν θα έχεις πρόβλημα, κάνε μία βόλτα από εκεί. Είναι πολύ εξυπηρετικοί.
 
Αγαπητοί καλησπέρα,

Είναι η πρώτη φορά που μπαίνω στο φόρουμ και το βρίσκω χρησιμότατο.
Έκανα με τη σειρά λάθος σε ένα γράμμα στο δεύτερο όνομα του παιδιού μου κατά την ηλεκτρονική κράτηση που έκανα μόνος μου.
Δηλ. επίθετο και πρώτο όνομα είναι σωστά. Το άλλο, δυστυχώς ήταν Ε και όχι ΑΙ που ήταν γραμμένο στην ταυτότητα.
Έχω κάνει και check-in. Πήρα την Aegean (είναι για πτήση στο Μόναχο) και μου είπε ότι η αλλαγή κοστίζει 20 ευρώ.
Ρώτησα αν μπορώ να το αλλάξω μόνος μου μέσω internet και μου είπαν όχι...
Είδα όλες τις σελίδες σχεδόν, αλλά για aegean δεν είδα κάποια σιγουριά.
Μήπως μπορείτε να μου πείτε τι παίζει;
Να πληρώσω ή να ρισκάρω και να πάω στην είσοδο;
Και κατά την επιστροφή; το ίδιο άγχος θα έχω;
Σας ευχαριστώ για τον κόπο σας!
Γ.
 
Καλησπέρα Giorgos V ,

Μέχρι 3 γράμματα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Η Α3 φυσικά θέλει το 20€ για ένα γράμμα :wall: , Παρόλα αυτά πολλοί θα δουν , λίγοι θα καταλάβουν στην έξοδο που θα τρέχουν να διώξουν ontime την πτήση. Να είσαι σίγουρος πως αν πας Munich με αυτό το λάθος δεν θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ θέμα στην επιστροφή σου .

Απορίας άξιο είναι πως σου ζήτησαν λεφτά για ένα μόνο γράμμα . Περνάνε απλά ένα comment στο Check in - Gate και όλα είναι under control. Προσπάθησε ξανά να επικοινωνήσεις μαζί τους και ζήτα τους να γράψουν ένα σχετικό σχόλιο.
 
Greg.CHQ, η οδηγία για μη-υποχρέωση διόρθωσης μέχρι και 3 γράμματα, ισχύει μόνο για πτήσεις εσωτερικού. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, θα πρέπει η Α3 να δημιουργήσει νέο PNR και να κάνει RBD reinstatement. Μετά, θα πρέπει να κάνουν επανέκδοση του εισιτηρίου με χρέωση και να ακυρώσουν τη λάθος κράτηση.

http://el.aegeanair.com/travel-agents/p ... -onomatos/

Τα καλά νέα, είναι ότι στο Μόναχο, τα περισσότερα gates δεν έχουν έλεγχο ταυτοπροσωπίας, συνεπώς 99% δε θα υπάρξει πρόβλημα.

Κατά τη γνώμη μου, το λάθος είναι πολύ μικρό για ένα ενδο-ευρωπαϊκό δρομολόγιο. Αν ο επιβάτης πετούσε προς ΗΠΑ, τότε δε θα υπήρχε αμφιβολία ότι θα έπρεπε να γίνει αλλαγή ονόματος. Εξ άλλου, οι Γερμανοί είναι που έχουν δύο τρόπους αναγραφής των ονομάτων τους, όταν δεν υπάρχει η δυνατότητα για «umlaut» (π.χ. το MÜLLER γράφεται και MULLER και MUELLER).
 
Γεια χαρά και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Λοιπόν τι έγινε τελικά:
Πήρα ξανά στο Customer Care και μου είπαν ότι επειδή δεν είναι στο επίθετο και είναι μόνο ένα γράμμα δεν υπάρχει πρόβλημα.
Θα στέλνανε και ένα μήνυμα σχετικά, αλλά και να το έκαναν δεν πρέπει να το είδε κανείς.
Από Γερμανία πράγματι δεν τους ένοιαξε τίποτε.
Αν πάντως τσίμπαγα στην πρώτη (άτεγκτη) θέση του υπαλλήλου ότι πρέπει να πληρώσω 20ευρώ (και υποθέτω ανά διαδρομή) τότε θα πλήρωνα 60ευρώ σύνολο γιατί είχα στο γυρισμό μέσω Θεσσαλονίκης...
Χαιρετώ, THX!
G.
 
Giorgos V":2eqtvbrb said:
Αν πάντως τσίμπαγα στην πρώτη (άτεγκτη) θέση του υπαλλήλου ότι πρέπει να πληρώσω 20ευρώ (και υποθέτω ανά διαδρομή) τότε θα πλήρωνα 60ευρώ σύνολο γιατί είχα στο γυρισμό μέσω Θεσσαλονίκης...

Η χρέωση €20 αφορά την αλλαγή και χρεώνεται εφ' άπαξ.
 
καλησπερα στο φορουμ!

Πεταω απο αθηνα για κοπεγχαγη, και μεσω της airtickets εκλεισα εισιτηρια με aegean...

Το θεμα ειναι οτι εβαλα στην θεση του επιθετου το ονομα, και τουμπαλιν (κατα τ αλλα ειναι ολοσωστα :mrgreen: )

Kαλεσα την airtickets ωστε να μου κανουν την αλλαγη η εμπας περιπτωση να δω τι μπορω να κανω βρε αδερφε , και μου ζητησαν εικοσι ευρω να μου το αλλαξουν, κι αλλα εικοσι τα οποια ειναι της aegean, συνολακι μεροκαματακι και βαλε 40. Τελικα αρκεστηκα στο να μου βαλουν σημειωση ( την οποια την επιβεβαιωσα και μεσω της aegean) , αλλα η aegean θεωρει οτι το εισιτηριο πρεπει ν αλλαχθει. Προβλημα απο το αεροδρομιο και τις αρχες δεν υπαρχει (ρωτησα) , εαν καποιος εχει προβλημα, αυτη θα ειναι η ιδια η aegean. Η οποια ομως δεν μου επιβεβαιωνει εαν η ιδια δεχεται την σημειωση ή οχι.

Διαβασα απο αλλους οτι δεν το αλλαξαν, αλλα τα ποστς ηταν παλαιοτερα οποτε λεω να ξανακανω την ερωτηση... :(
 
Δεν θα έχεις πρόβλημα. Έχουν ταξιδέψει πολλές φορές γνωστοί μου έτσι και στο εξωτερικό ακόμα. Πολλές φορές έτσι όπως γίνεται η διαδικασία επιβιβασης ούτε καν κοίτανε καλά καλά τα boarding passes
 
Καλησπέρα..Έκανα σήμερα κράτηση εισιτήριο από Στοκχολμη για Αθήνα στις 24/12..εκεί που εβαζα το επίθετο μου,ο Chrome έκανε αυτόματη συμπλήρωση και έβαλε POLYCHRONOPOYLOS,ενω στην ταυτότητα γράφεται POLYCHRONOPOULOS και δε το πήρα χαμπαρι..Το αγόρασα και μόλις ήρθε το mail,κ αι το προσεξα,πηρα άμεσα τηλέφωνο και ζητάνε 20€ για την αλλαγή του γράμματος..Υπάρχει τρόπος να το αποφυγω;
 
Top