Mηχανικός αεροσκαφών

Αν θες να γινεις μηχανικός Α/Φ μπορείς να πας στο Τμήμα Μηχανικών Αεροσκαφών Τ.Ε. Χαλκίδας μετά από επιτυχείς Πανελλήνιες.
Από όσο ξέρω η σχολή αυτή έχει πλέον καταργηθεί, και με το προσωπικό της ιδρύθηκε το Τμήμα Αεροδιαστημικής Επιστήμης & Τεχνολογίας ΕΚΠΑ.
 
Αν κατάλαβα καλά το διδακτικό προσωπικό του ΤΕΙ Χαλκίδας τώρα θα διδάσκει Αεροδιαστημική Τεχνολογία (μελέτη, κατασκευή και συντήρηση Διαστημοπλοίων)? Εδώ δεν υπάρχουν Μηχανικοί α/φων να συντηρήσουν τα υπάρχοντα α/φη, θα ασχοληθούμε με τα Διαστημόπλοια? Καλό και αυτό να είμαστε βήματα μπροστά.
 
Για περισσότερες πληροφορίες και για να σας λυθούν οι απορίες, επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του νέου τμήματος:

 
Αν κατάλαβα καλά το διδακτικό προσωπικό του ΤΕΙ Χαλκίδας τώρα θα διδάσκει Αεροδιαστημική Τεχνολογία (μελέτη, κατασκευή και συντήρηση Διαστημοπλοίων)? Εδώ δεν υπάρχουν Μηχανικοί α/φων να συντηρήσουν τα υπάρχοντα α/φη, θα ασχοληθούμε με τα Διαστημόπλοια? Καλό και αυτό να είμαστε βήματα μπροστά.
Έχεις μείνει πίσω εσυ.

Νίκος Παππάς: Η Ελλάδα θα πατήσει στη Σελήνη με δικό της όχημα
Ελληνική… NASA ιδρύει ο Παππάς! Χαμός στο διαδίκτυο - Δείτε τις ειρωνικές αναρτήσεις
 

Attachments

  • Untitled.png
    Untitled.png
    923,7 KB · Προβολές: 2
Φίλε sv1xv σε ευχαριστώ. Φίλε Καραμήτρο σε ευχαριστώ επίσης για τις πληροφορίες. Να είναι καλά οι άνθρωποι που βλέπουν τόσο μπροστά. Κατά την άποψή μου όμως θα έπρεπε να ονομαστεί ELASA. Ενημερώθηκα επίσης (με καθυστέρηση φυσικά) και από το σχετικό site του εν λόγω τμήματος και διαπίστωσα ότι δεν ασχολούνται με διαστημόπλοια αλλά με δραστηριότητες που λαμβάνουν χώρα στην ατμόσφαιρα, στρατόσφαιρα, εξώσφαιρα ?? αλλά όχι στο διάστημα. Η έλειψη όμως των Μηχανικών α/φων παραμένει και φθάσαμε στο σημείο να γίνονται εποχικές προσλήψεις χωρίς την σχετική εκπαίδευση αλλά με μόρια.
 
Η αλήθεια είναι ότι πολύ πριν δημιουργηθούν τα ΤΕΙ Χαλκίδας και η σχολή μηχανικών αεροσκαφών σε αυτά, υπήρχε και λειτουργούσε η ιδιωτική σχολή μηχανικών αεροσκαφών Ωμέγα:
 
Επίσης: Αεροτεχνική, Δαίδαλος, Δέλτα, Κρόνος, Ωμέγα.
 
Αν κατάλαβα καλά το διδακτικό προσωπικό του ΤΕΙ Χαλκίδας τώρα θα διδάσκει Αεροδιαστημική Τεχνολογία (μελέτη, κατασκευή και συντήρηση Διαστημοπλοίων)? Εδώ δεν υπάρχουν Μηχανικοί α/φων να συντηρήσουν τα υπάρχοντα α/φη, θα ασχοληθούμε με τα Διαστημόπλοια? Καλό και αυτό να είμαστε βήματα μπροστά.
Το τει σαν τμημα δεν περνει πια ατομα. Υπαρχει η αεροδιαστιμικη. Εαν θελεις να ασχοληθεις στα πολιτικα αεροσκαφη πας σε ιδιωτικες να λαβεις τα B1 με τις υποξκατηγοριες του για οτι ιπταμενο σε ενδιαφερει. Αλλιως πας σε β2 για ηλεκτρονικος α/φων. Η αεροδιαστιμικη ειναι καινουργιο τμημα και δεν ξερρεις που θα εχεις απασχοληση εγχωρια πουθενα. Εξω μονο και εκει θες γερο μεταπτυχιακο για να ασχοληθεις με αεροδιατιμικη. Που δεν εχει καμια σχεση με αεροσκαφη.
 
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Είμαι 40 ετών και έχω πτυχίο ΤΕΙ Οχήματα. Θέλω να εργαστώ ως τεχνικός αεροσκαφών Β1.

Από ότι κατάλαβα δύο επιλογές υπάρχουν:
-Να βρω δουλειά στο αντικείμενο ως ανειδίκευτος και να μαζέψω 5 χρόνια προϋπηρεσίας και παράλληλα να δίνω τα μαθήματα στην ΥΠΑ
ή
-Να πάω σε μια αναγνωρισμένη σχολή να κάνω τα μαθήματα και τις εξετάσεις εκεί για δύο χρόνια (με το αντίστοιχο κόστος) μετά να κάνω δύο χρόνια προϋπηρεσίας

Η ερώτηση καί ή βοήθεια που ζητάω είναι αν ισχύουν τα παραπάνω και ποίο είναι το καλύτερο;
 
Top