Πώς μπορώ να γίνω Ελεγκτής Εναέριας Κυκλοφορίας;

SofiaK

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
04/04/2024
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας,



Είμαι φοιτήτρια στο Μαθηματικό και από πάντα ήθελα να μπω στην πολιτική αεροπορία, συγκεκριμένα σαν Ελεγκτής Εναέριας Κυκλοφορίας.

Μόλις τελειώσω την σχολή μου, που δεν αργεί να γίνει, έχω σκοπό να κάνω ό,τι μπορώ για να μπω σε αυτό το περιβάλλον. Δυστυχώς όμως δεν ξέρω τον τρόπο. Έχω ψάξει πληροφορίες και σχολές όμως δεν είμαι σίγουρη.

Υπάρχει ίσως κάποιος που να γνωρίζει πληροφορίες για το συγκεκριμένο θέμα; Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!



Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Η πρόσληψη ΕΕΚ από την ΥΠΑ γίνεται μέσω εξετάσεων. Δυστυχώς οι εξετάσεις διεξάγονται σποραδικά (όταν η έλλειψη προσωπικού έχει ξεπεράσει κάθε όριο), δεν υπάρχουν τακτικές προσλήψεις κάθε π.χ. 2 έτη. Επειδή απαιτείται πτυχίο ΑΕΙ και υπάρχει όριο ηλικίας, το "παράθυρο ευκαιρίας" είναι σχετικά μικρό.
 
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Τι όριο ηλικίας υπάρχει;
 
Last edited by a moderator:
Αν δεν σε ενοχλεί να φύγεις από την Ελλάδα, υπάρχει και η εναλλακτική του Eurocontrol. Για ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας έχει όριο τα 27 έτη.

Προ-Brexit υπήρχε και η δίοδος της NATS στην Αγγλία όπου δεν υπήρχε όριο ηλικίας. Το δοκίμασα, πήρε ενάμιση χρόνο (πάνω κάτω) από το αρχικό τεστ μέχρι το στάδιο της συνέντευξης, στην οποία δυστυχώς δεν ήμουν επιτυχής.
 
Last edited:
Αν ξέρεις καλά γερμανικά και αγγλικά, μπορείς να κοιτάξεις και εδώ:

www.dfs.de
 
Top