ATR42/72 της Sky Express

Κι εγώ ξαφνιάστηκα με την αρνητική κριτική για την P&W. Θυμάμαι ότι είχα διαβάσει άρθρα στον εξειδικευμένο τύπο που ήταν σχεδόν εγκωμιαστικά. Βέβαια αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει, υπάρχουν και διαφημιστικά τρικ κλπ. Από όσο θυμάμαι έχω πετάξει με Α320 με P&W, και αν και δεν είμαι σίγουρος νομίζω ότι ήταν ελαφρώς πιο αθόρυβα αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Μερικές φορές αυτά τα πράγματα είναι και υποκειμενικά. Κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται ίσως διαφορετικά τον ήχο ή εστιάζει σε άλλα πράγματα. Αν υπάρχει αντικειμενικός τρόπος μέτρησης της έντασης του ήχου, ας γίνουν μερικές μετρήσεις ώστε να βγουν συμπεράσματα. Ούτως ή άλλως, μπορεί ένας κινητήρας να είναι καλύτερος σε απόδοση, άλλος σε κατανάλωση καυσίμου ή ενέργειας, άλλος σε επίπεδα θορύβου και άλλος σε ανεκτικότητα. Γνώμη μου είναι ότι και οι κατασκευαστές πρέπει να μάθουν να είναι πιο αντικειμενικοί και σαφείς όσον αφορά στις ιδιότητες και χαρακτηριστικά του προϊόντος τους. Αν πιστεύουν ότι ήδη έχουν το τέλειο προϊόν δε θα υπάρχει κανένα κίνητρο βελτίωσης ή ανανέωσης. Βγήκα λίγο εκτός θέματος, συγνώμη.
 
Γιατί άραγε το SX-IPO παρελήφθη ολόλευκο αφού όλα ως τώρα βάφονταν στην Τουλούζη; Θα βαφεί εδώ ή το ήθελαν τόσο πολύ να ενταχθεί στο στόλο άμεσα που δεν είχαν χρόνο για βάψιμο;
 
Θα το βάψει ο κυρ Μπάμπης που εβαφε την Τζαμπουκλα στο Ελληνικό. Χιούμορ κάνω Καλές γιορτές σε όλους και όλες. Ας πάει κάποια στιγμή αφού διαβαστεί στον κουβά
 
Γιατί άραγε το SX-IPO παρελήφθη ολόλευκο αφού όλα ως τώρα βάφονταν στην Τουλούζη; Θα βαφεί εδώ ή το ήθελαν τόσο πολύ να ενταχθεί στο στόλο άμεσα που δεν είχαν χρόνο για βάψιμο;
Θα βαφτεί τον Μάρτιο.
 
Το επόμενο ATR72-600 εθεάθη στην Τουλούζη, θα είναι το s/n 1689 και είναι ήδη στα πλήρη χρώματα της Sky Express. Θα γίνει SX-TFI (twenty five)
 
καλύμματα φοράνε στις προπέλες, δεν είναι κόκκινα βαμμένες να φανταστώ . . .ναι αμα κανεις zoom-in φαίνονται . . .:cool:
 
Το SX-IPO δεν είναι βαμμένο στα νέα χρώματα;
Το SX-NIV έχει αποχωρήσει;
 
Last edited:
Top