Σχόλια για Α3

Δεν δικαιούσαι έξτρα χώρο λόγω comfort flex, δεν δικαιούσαι ειδική αντιμετώπιση. Προφανώς για να βολευτούν όλοι, κάποια σακίδια πρέπει να μπουν κάτω απο το κάθισμα. Μάλιστα το λένε διακόσιες φορές κατα την επιβίβαση, τοποθετήστε τις μεγάλες στο ντουλάπι και τις μικρότερες κάτω απο το κάθισμα. Δε ξέρω τι είναι τόσο δυσνόητο. Ο,τι χωράει κάτω απο το κάθισμα, πάει κάτω απο το κάθισμα.

Δεν κατάλαβες τίποτα απ'οσα έγραψε.
Εγραψε ότι αυτοί που είχαν Light (δεν ξερω πως ηξερε τι ειχαν), εμφανίζονταν με 2 αντικειμενα (ενω δικαιουνταν 1) και έτρωγαν χώρο απ τα ντουλάπια, ενώ κανονικά δεν θα έπρεπε καν να επιβιβάζονται με 2ο αντικείμενο με αυτό το ναύλο.
Και εκεινος που ειχε Comfortflex, και δικαιουνταν: 1 χειραποσκευη στο ντουλαπι, και 1 κατω απ το καθισμα,
Δεν τον αφηναν να βαλει ΚΑΜΙΑ στο ντουλάπι, και τον ανάγκαζαν να στριμώξει το backpack στα πόδια του,
μειώνοντας την άνεσή του κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, με το επιχείρημα ότι αφού δεν έχει ρόδες, καλύτερα να στριμωχτεί ο επιβάτης, παρά να πιάσει χώρο στο ντουλάπι.
Άρα σου λέει η εταιρία, φέρνε χειραποσκευή με ρόδες (ακόμα και αν χρειάζεσαι λιγότερα πράγματα), γιατί αν φέρεις οτιδήποτε μικρότερο, θα στο στριμώξω στα πόδια.
Επίσης περα απ το στρίμωγμα, προσωπικά δεν έχω καμία διάθεση να κυλιέται η καθαρή μου χειραποσκευή στο πάτωμα που είναι απείρως πιο βρώμικο αφού το πατάνε όλοι οι επιβάτες. Άρα συμφωνώ με τον jimAEL σε αυτό που γράφει.
Εαν πληρώνω comfortflex, θέλω τα προνόμια που πληρώνω.
 
Οι ναύλοι flex και comfort flex δικαιούνται ένα προσωπικό αντικείμενο που μπαίνει κάτω από το κάθισμα και μια χειραποσκευή (δλδ βαλίτσα) που μπαίνει στα ντουλάπια. Αν κάτι χωράει κάτω από το κάθισμα θεωρείται προσωπικό αντικείμενο. Δεν μπορείς να βαφτίζεις πχ ένα μπουφάν ή ένα backpack χειραποσκευή επειδή δεν έχεις φέρει χειραποσκευή.
Ο χώρος στα ντουλάπια δε φτάνει για όλους οπότε αυτό πρέπει να τηρείται. Αν τώρα στο τέλος υπάρχει χώρος προφανώς και θα σε αφήσουν να βάλεις κάτι που δεν είναι χειραποσκευή στα ντουλάπια.
Αλλά δε μπορείς να αναγκάσεις κάποιον που έχει βαλίτσα (εφόσον τη δικαιούται δηλαδή) να τη στείλει στο αμπάρι επειδή κάποιοι θέλουν να βάλουν τσάντες και μπουφάν στα ντουλάπια
 
Αλλά δε μπορείς να αναγκάσεις κάποιον που έχει βαλίτσα (εφόσον τη δικαιούται δηλαδή) να τη στείλει στο αμπάρι επειδή κάποιοι θέλουν να βάλουν τσάντες και μπουφάν στα ντουλάπια
Πολλοί βάζουν τα μπουφάν δίπλα από την αποσκευή και όχι απο πάνω. Ίχνος σεβασμού

Αυτό μς τις βαλίτσες κάτω γίνεται έτσι κ αλλιώς πριν την επιβίβαση αρκετές φορές, σε αναγκάζει το προσωπικό εδάφους. Βέβαια δεν ξέρω τελικά αν όντως σε αναγκάζουν με το προνόμιο να την παραλάβεις με Priority και τι γίνεται αν αρνηθείς
 
Συνήθως για εθελοντές ζητάνε από πριν εκτός βέβαια κι αν κάποιος έχει light και έρθει και με backpack και βαλίτσα όπου θεωρητικά μπορούν και να του αρνηθούν επιβίβαση αν δε τη δώσει. Και φυσικά αν είσαι απ’τους τελευταίους και γεμίσουν τα ντουλάπια αναγκαστικά.
Τώρα αν θες να το αποφύγεις φαντάζομαι μπορείς να πεις ότι έχεις κάποια ηλεκτρονική συσκευή πχ.

Πάντως σε κάθε περίπτωση, δεν ξέρω αν η Α3 τα διαβάζει αυτά εδώ αλλά ίσως από την επόμενη φουρνιά neo του χρόνου μήπως να βάλει τα XL bins όπου χωράνε μέχρι και 3 παραπάνω βαλίτσες ανά 2 ντουλάπια
 
1. Τι σχέση έχει αν τα πληρώματα καμπίνας είναι καινούρια με το ότι η εταιρία handling δεν έκανε έλεγχο στις αποσκευές;
2. Τι σχέση έχει οτι ήσουν comfort flex; Αφού ένα αντικείμενο, είτε μικρή βαλίτσα είτε backpack, το δικαιούνται ακόμα και οι light.
3. Πώς γνωρίζεις ποιοι είναι light; Έκανες έλεγχο σε καθε επιβάτη τι γράφει το boarding pass του;
4. Τι σημασία έχει ποιος είσαι; Δικαιούσαι ειδική αντιμετώπιση αν πετάς συχνά;
5. Υπερβολικά passive aggressive προσέγγιση.

Κάποιος άλλος θα εξηγούσε ευγενικά στο πλήρωμα, οτι το backpack του έχει μέγεθος χειραποσκευής και δεν χωράει κάτω απο το κάθισμα (αφού αυτό καταλαβαίνω πως ήταν το πρόβλημα). Θα το έβλεπε κι ο φροντιστής, θα έμπαινε στο ντουλάπι και θα τελείωνε εκεί η ιστορία.

Αν το αεροπλάνο έχει 200 θέσεις, θεωρητικά μπορεί να εχει τουλάχιστον 200 μικρές βαλίτσες. Δεν δικαιούσαι έξτρα χώρο λόγω comfort flex, δεν δικαιούσαι ειδική αντιμετώπιση. Προφανώς για να βολευτούν όλοι, κάποια σακίδια πρέπει να μπουν κάτω απο το κάθισμα. Μάλιστα το λένε διακόσιες φορές κατα την επιβίβαση, τοποθετήστε τις μεγάλες στο ντουλάπι και τις μικρότερες κάτω απο το κάθισμα. Δε ξέρω τι είναι τόσο δυσνόητο. Ο,τι χωράει κάτω απο το κάθισμα, πάει κάτω απο το κάθισμα.

1. Εντάξει το έγραψα σε λάθος σημείο, το αν είναι καινούρια ή έμπειρα έχει να κάνει με τις απαντήσεις που έδιναν. Εκτός αν είναι επίσημη άποψη της εταιρείας πως χειραποσκευη είναι βαλίτσα με ροδάκια.

2.Εχει σχέση γιατί για προσωπικό αντικείμενο τους έδειχνα ένα μικρό τσαντάκι που φορούσα χιαστί και τους εξηγούσα ευγενικά πως η χειραποσκευη μου, που έγραφε διαστάσεις από έξω και μπορούσαν να διαβάσουν, δεν χωράει να την πάρω κάτω αλλά και μικρότερη να ήταν γιατί να την πάρω όταν δεν έγινε ο έλεγχος και όλοι έμπαιναν με περισσότερα από όσα δικαιούνται;

3. Από την εμπειρία μου συνήθως, όσες φορές είναι light, που ήταν και κάποιοι άλλοι που ήξεραν στην πτήση ήταν group 4 και συνήθως οι θέσεις είναι προς τα πίσω. Προφανώς και δεν έκανα έλεγχο και προφανώς και θα είχε light ναύλους η πτήση (αν και δεν είναι αυτό το θέμα μας)

4.Δεν ζήτησα καμία ειδική μεταχείριση, εκείνοι γνωρίζοντας την δουλειά τους μου έλεγαν(βασικά όχι μόνο εμένα) να πάρω το backpack μαζί μου γιατί δεν είναι χειραποσκευη επειδή δεν έχει ροδάκια. Και όταν τους εξηγούσαμε πως με τις μικρότερες χειραποσκευες μας δεν πιάνουμε πολύ χώρο και πως είναι δικαίωμα μας να φέρουμε χειραποσκευη μέσα στα όρια, μας απαντούσαν πως ξέρουν την δουλειά τους.

5. Δεν ξέρω τι είναι η passive aggressive συμπεριφορά, η όλη συζήτηση έγινε σε πολύ ευγενικά πλαίσια

Προσωπικά ούτε και οι υπόλοιποι 2 που αντιλήφθηκα να έχουν την ίδια συζήτηση, δεν ζητήσαμε κάποια ειδική αντιμετώπιση.
Εξηγούσαμε πως είμαστε c.f, δείχναμε το προσωπικό αντικείμενο που είχαμε στην αγκαλιά μας και την χειραποσκευη στο ντουλάπι.

Τώρα πιστεύω πως έχω κάθε δικαίωμα να φέρνω χειραποσκευη που θέλω αρκεί να είναι στα όρια που θέλει η εταιρεία. Να χάνω όμως τον προσωπικό μου χώρο γιατί η χειραποσκευη μου δεν έχει ροδάκια ή γιατί επέλεξα να φέρω χειραποσκευη μικρότερη από τα όρια, οκ, δεν βγαίνει καμία άκρη και δεν έχει καμία λογική.

Τώρα πως εσύ έβγαλες το συμπέρασμα πως αυτά δεν τα εξηγούσα ευγενικά είναι και αυτό απορίας άξιον.

Υγ. Δεν ξέρω αν το έγραψα, μπουφάν το είχα μέσα στην χειραποσκευη.
 
Από την εμπειρία σου. Δηλαδή από το μυαλό σου. Δεν ήθελες να βάλεις το σακίδιο κάτω απο το κάθισμα γιατί θεωρούσες ότι είχαν περάσει πολλοί με light και δύο αντικείμενα και μάλλον αισθανόσουν ο ηλίθιος της παρέας που πλήρωσες ακριβότερο ναύλο.

Δεν είναι θέμα μας αν ήταν light, που δεν ξέρεις αν ήταν, αλλά ήταν θέμα οτι οι light πέρασαν με δύο αντικείμενα. Που δε ξέρεις ποιοι ήταν αλλά για τους οποίους έκανες φασαρία. Και αυτό κάπως βγάζει νόημα.

Είναι δικαίωμα σου να φέρεις χειραποσκευή μέσα στα όρια. Δεν δεσμεύεις θέση στο ντουλάπι. Έχει διαφορά. Και μέχρι να το καταλάβετε θα ταλαιπωρείτε και τους υπόλοιπους επιβάτες και το προσωπικό καμπίνας.
Δεν κατάλαβες τίποτα απ'οσα έγραψε.
Εγραψε ότι αυτοί που είχαν Light (δεν ξερω πως ηξερε τι ειχαν), εμφανίζονταν με 2 αντικειμενα (ενω δικαιουνταν 1) και έτρωγαν χώρο απ τα ντουλάπια, ενώ κανονικά δεν θα έπρεπε καν να επιβιβάζονται με 2ο αντικείμενο με αυτό το ναύλο.
Και εκεινος που ειχε Comfortflex, και δικαιουνταν: 1 χειραποσκευη στο ντουλαπι, και 1 κατω απ το καθισμα,
Δεν τον αφηναν να βαλει ΚΑΜΙΑ στο ντουλάπι, και τον ανάγκαζαν να στριμώξει το backpack στα πόδια του,
μειώνοντας την άνεσή του κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, με το επιχείρημα ότι αφού δεν έχει ρόδες, καλύτερα να στριμωχτεί ο επιβάτης, παρά να πιάσει χώρο στο ντουλάπι.
Άρα σου λέει η εταιρία, φέρνε χειραποσκευή με ρόδες (ακόμα και αν χρειάζεσαι λιγότερα πράγματα), γιατί αν φέρεις οτιδήποτε μικρότερο, θα στο στριμώξω στα πόδια.
Επίσης περα απ το στρίμωγμα, προσωπικά δεν έχω καμία διάθεση να κυλιέται η καθαρή μου χειραποσκευή στο πάτωμα που είναι απείρως πιο βρώμικο αφού το πατάνε όλοι οι επιβάτες. Άρα συμφωνώ με τον jimAEL σε αυτό που γράφει.
Εαν πληρώνω comfortflex, θέλω τα προνόμια που πληρώνω.

Δε πληρώνεις για χώρο στο ντουλάπι. Δε ξέρω πως σας έχει κολλήσει αυτό. Πληρώνεις για το δικαιωμα να έχεις δύο αντικείμενα. Κάτι τελείως διαφορετικό. Είναι σα να λες οτι αφού πληρώνω τέλη κυκλοφορίας, δικαιούμαι θέση στο δρόμο, guess what, το σύστημα είναι first come first served
 
Last edited:
Το παραπάνω θέμα το έχουμε ξανα-αναλύσει παλαιότερα. Ότι χωράει κάτω από το κάθισμα μπαίνει κάτω από το κάθισμα εκτός και αν υπάρχει ελεύθερος χώρος μετά το "boarding completed" του πληρώματος. Όλα τα άλλα (μυρίζω τα νύχια μου να καταλάβω ποιος είναι flex ή comfort flex ή gold ή με award εισιτήριο ή καθυστέρησε να μπει στο group του γιατί είχε πάει τουαλέτα ή για τον οποιονδήποτε άλλο λόγο) είναι άλλα λόγια ν΄ αγαπιόμαστε. Υπάρχουν πχ αρκετοί που έχουν κάψει μίλια για το εισιτήριο και δικαιούνται δύο αντικείμενα κι ας είναι και group 4.
Είναι περιττό να κάνουμε τον ξερόλα στο πλήρωμα όταν δεν είμαστε σίγουροι για κάτι και απλά υποθέτουμε. Σαφώς και έχουν δει πολλά περισσότερα τα μάτια τους και η εμπειρία του και έχουν δεκαπλάσιες και εκατονταπλάσιες πτήσεις από τον οποιονδήποτε frequent flyer.
Βάζεις λοιπόν το bagpack κάτω από την μπροστινή θέση και αναμένεις αν θα υπάρξει κενό όταν τελειώσει η επιβίβαση. Το παράλογο είναι η απαίτηση να μπουν τα bagpacks του καθενός πάνω και μετά να καθυστερεί η πτήση για να βρουν κενούς χώρους να βάλουν τις βαλίτσες που δεν χωράνε. Φαίνεται σε κανέναν λογικό;;;;;
 
Καλησπέρα, παρακολουθώ το φόρουμ για πάνω από 10 χρόνια και πρόσφατα αποφάσισα να ανοίξω λογαριασμό πρόσφατα.
Εργάζομαι ως πλήρωμα καμπίνας στο εξωτερικό (οπότε δεν ξέρω εσωτερικές διαδικασίες της Α3 αλλά είμαι επιβάτης ανα τακτά διαστήματα)
Από την εμπειρία μου, τα πληρώματα δεν ξέρουμε ποιος έχει πληρώσει τι, παραμόνο αν βλέπουμε bag tags. από εκεί και πέρα θα συμφωνήσω με τον συντονιστή πως σαν πληρώματα βλέπουμε τι χωράει και που, αν χωράει κάτω από το κάθισμα τότε μπαίνει κάτω από το κάθισμα. Σαν επιβάτες πληρώνουμε το τι θα πάρουμε στην καμπίνα και όχι που θα το τοποθετήσουμε στην καμπίνα. Οι δύο διαστάσεις είναι μόνο για το αν φέρεις δύο πράγματα το ένα θα μπεί κάτω από το κάθισμα και το άλλο από πάνω.
Με τον καιρό μαθαίνοντας δρομολόγια, κουλτούρες αλλά και εποχικότητα, κάνουμε adjust το πόσο αυστηροί είμαστε για το που θα τοποθετηθούν οι βαλίτσες από την πρώτη στιγμή του boarding καθώς είναι τρελά πιεστικό να έχει τελειώσει η επιβίβαση, να τρέχεις να βρεις χώρο και με το που αγγίξεις ένα σακίδιο να σηκώνεται ο επιβάτης και να σου μιλάει λες και είσαι σκλάβος του γιατί απλά θες να του πεις να το βάλει κάτω από το κάθισμα, ταυτόχρονα το πιλοτήριο θέλει να κλείσει την πόρτα να πάρει άδεια να φύγει και εσύ να είσαι σαν βρεγμάνο κοτόπουλο να κάνεις tetris.
όταν ταξιδεύω σαν επιβάτης η εταιρεία μου μου παρέχει trolley και προσωπική τσάντα στο εισιτήριο. Τις περισσότερες φορές είμαι με σακίδιο πλάτης που μπαίνει κάτω από το κάθισμα. Δεν πάω και το βάζω στο overhead επειδή δεν έφερα βαλιτσάκι. Περιμένω μέχρι να τελειώσει η επιβίβαση κι έπειτα το βάζω πάνω. Ούτε να ζητάμε από το πλήρωμα να το βάλουμε πάνω και αν χρειαστεί θα το κατεβάσουμε, γιατί μας βλέπουν οι άλλοι επιβάτες και θέλουν όλοι την ίδια χάρη και μετά πάει domino effect.

Επίσης θα ήθελα να τονίσω ότι όποτε κάνω ATH πτήση υπάρχουν πολλοί επιβάτες που έρχονται με την βαλίτσα ταγκαρισμένη με το προσωπικό Star Alliance Gold tag και όταν πάς να τους πεις κάτι για το σακίδιο ξεκινάνε άμεσα προσβολές. (προφανώς δεν αναφέρομαι στον @jimAEL , απλά είδα που έγραψε για το gold tag στην Α3 που εκεί ίσως χρησιμεύει ναι, αλλά σε άλλες εταιρείες εκτός συμμαχίας αυτό δεν πάει)
Ελπίζω να μην κούρασα με το παραπάνω, απλά ήθελα να περάσω το μήνυμα να κάνουμε λίγο υπομονή γιατί το πλήρωμα δέχεται τρελές πιέσεις ή περιμένουν πολλές βαλίτσες που ίσως να μην έρθουν και ποτέ στην πτήση (συμβαίνει σχεδόν καθημερινά)
 
Εντάξει μάλλον ξέρετε καλύτερα που δεν ήμασταν στην πτήση.
Εν τω μεταξύ γράφω δεν έγινε κανένας έλεγχος, δεν ανακοινώθηκε ποιοί θα μπουν πρώτα, πως θα γίνει η επιβίβαση, γράφω πως μου είπαν δεν είναι χειραποσκευη επειδή δεν έχει ροδάκια, εξήγησα πως είναι μεγάλο και δεν χωράει, πως γράφει με μεγάλα γράμματα οποίες διαστάσεις έχει (έγραψα 54x40x20), είχα μέσα μέχρι και το μπουφάν μου για να γλυτώσω χώρο για άλλες βαλίτσες και για ευκολία μετακίνησης αλλά προφανώς και γω καθυστέρησα την πτήση, ήμουν και παραμένω φυσικά ξερολας και αγενής

Έχετε απόλυτο δίκιο. Συνεχίζουμε δεν έγινε και κάτι. Την επόμενη φορά 3/4 τσάντες, μια βαλίτσα, μπουφάν από πάνω για να είμαστε όπως η πλειοψηφία.

Εν τω μεταξύ εγώ το έγραψα για να δείξω πως δεν έγινε καθόλου έλεγχος και τι επακόλουθα έχει αυτό και φυσικά για τις καθυστερήσεις αλλά οκ. Συνεχίζουμε
 
από μεριάς μου απλά συμφώνησα στο πιό γενικό όσον αφορά τις τσάντες. Εννοείται ότι αν είναι ογκώδης θα μπεί πάνω στο ντουλάπι. Χρησιμοποιύμε common sense και συνεχίζουμε. Ακριβώς δεν ήμουν μπροστά στο συγκεκριμένο περιστατικό και ούτε έχω δει την τσάντα σας γιαυτό και δεν αναφέρθηκα στο συγκεκριμένο γεγονός. Μίλησα πιο γενικά όσον αφορά τις τσάντες. Μου έχει τύχει επίσης επιβάτης να επιμένει να βάλει την τσάντα κάτω από το κάθισμα και να είναι τόσο μεγάλη που έσπρωχνε το σωσίβιο έξω. οπότε εννοείται επέμενα να μπει πάνω. εγκλιματιζόμαστε σε κάθε περίπτωση :)
 
Last edited by a moderator:
Top