Airshow από την ΠΑ

Από ό,τι έμαθα και από τα βιντεάκια που βρήκα στο YouTube, απάτη ήταν το "airshow"...
Φυσικά καμία σύγκριση με τον Αρχάγγελο! Και αυτά που παρουσίασε η Π.Α τα είχαμε δει και το 2005!

Μόνο ένας αρχηγός Π.Α. ενδιαφερόταν να προωθήσει την αεροπορική ιδέα στη χώρα μας.
Ο ΚΥΡΙΟΣ Αυλωνίτης και μόνο.
Επί των ημερών του οργανώθηκε ο Αρχάγγελος που ήταν δική του, προσωπική, ιδέα.
Αυτός αναβάθμισε το site της Π.Α. το οποίο πήρε την εκπληκτική μορφή που έχει τώρα.
Γράφω μόνο δύο πράγματα που μπορεί να τα δει και κάποιος ξένος, κάνανε τη διαφορά και ήταν πρωτοποριακά για τη χώρα μας.

Τα γράφω αυτά σε ένα δημόσιο forum γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε μερικούς ανθρώπους που σπανίζουν στην μπανανία μας...
Ας ελπίσουμε να βρεθούν και άλλοι τέτοιοι άνθρωποι και να ξαναδούμε πραγματικό Αρχάγγελο και όχι τη φετινή απάτη!
 
Μια χαρά ήταν το airshow. Μπορεί να μην ήταν "Αρχάγγελος 2005" αλλά ήταν αρκούντως εντυπωσιακό και χορταστικό (αν βέβαια ξέρεις τι είναι αυτό που βλέπεις ;) ). Σε καμιά περίπτωση πάντως δεν ήταν "απάτη" και υπήρχαν πολλά πράγματα που δεν τα είδες το 2005.
Κριτική να κάνεις σε πράγματα που έχεις ζήσει ο ίδιος και όχι σύμφωνα με αυτά που σου σφυρίζουν άλλοι γιατί μπορεί να εκτεθείς.
Και να έχεις υπόψιν σου ότι εκτός από ανθρώπους χρειάζονται και λεφτά για να γίνουν τέτοιες εκδηλώσεις.
 
Ωραία! Για σφύρα μου τότε εσύ τι είδες που δεν είδαμε στον Αρχάγγελο!
Θέλω κάθε λεπτομέρεια όποτε βρεις χρόνο!
Και μην μου πεις για το ERIEYE!
 
Φίλε, προς τι αυτή η κριτική εναντίον της ΠΑ;

Κάθε χρόνο πηγαίνω σε μεταξύ 5-10 μεγάλα airshow στο εξωτερικό. Π.χ. φέτος πήγα σε εκδηλώσεις στην Αγγλία, τη Γαλλία, τη Σουηδία, την Ιταλία και την Ολλανδία.

Για αυτό πιστεύω ότι είμαι ικανός να εκφέρω άποψη επί του θέματος. Η εκδήλωση της ΠΑ ήταν μια από τις καλύτερες αν όχι η καλύτερη της φετινής χρονιάς! Το θέαμα ήταν άκρως εντυπωσιακό.
Ανέφερέ μου σε παρακαλώ, μια αντίστοιχη εκδήλωση στο εξωτερικό φέτος, όπου είχες τη δυνατότητα να απολαύσεις στον αέρα περί τα 80 αεροπλάνα κάθε μέρα!!! Και μιλάμε για επίδειξη του έργου τους και όχι τα συνηθισμένα display teams με τα ίδια κάθε χρόνο!!!

Επειδή έχω την τιμή να έχω πολλούς ξένους σπόττερ ως φίλους, πρέπει να σου πω, ότι όλοι μείνανε κατενθουσιασμένοι!!!
Για ψάξε λίγο στα διάφορα αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά σπόττερ-φόρουμ!

Έχω φίλους από το εξωτερικό, που με ρωτάνε από τώρα κιόλας, εάν θα επαναληφθεί και του χρόνου!!!

Φιλικά
 
Δεν είμαι καθόλου αρνητικός απέναντι στην ΠΑ.
Αντιθέτως ξέρω πολύ καλά το έργο που φέρνουν εις πέρας καθημερινά και τους σέβομαι όσο τους αξίζει πιστεύω.
Όμως το airshow είναι κάτι που, κατά τη γνώμη μου, ξεφεύγει από τα στενά όρια της ΠΑ. Γι αυτό και κάνω αρνητική κριτική.

Διότι το 2005 επιτέλους είδαμε κάτι αξιολογότατο στην πατρίδα μας και κάποιοι μας υποσχέθηκαν πως θα το καθιερώσουν κάθε δύο χρόνια.
Φέτος πέρασαν τρία χρόνια και μας παρουσίασαν "κάτι" το οποίο μόνο airshow δεν ήταν.
Επίσης δεν αμφιβάλλω πως το θέαμα δεν ήταν εντυπωσιακό ή πως και εγώ αν ήμουν στην Τανάγρα δεν θα γούσταρα απίστευτα.
Όμως η γνώμη μου είναι πως ακριβώς αυτό είχαν στο μυαλό τους μερικοί που σκέφτηκαν να στήσουν αυτό το πανυγήρι. Αυτός είναι και ο λόγος που χρησιμοποίησα μία πολύ συγκεκριμένη λέξη. Απάτη.
Δηλαδή, σερβίρουμε στον μ@λ@κ@ τον aviation enthusiast μερικές δεκάδες μαχητικά να ελλίσονται πάνω από την Τανάγρα, το βαφτίζουμε παρουσίαση των επιχειρησιακών ικανοτήτων, το διαδίδουμε και θα μας λένε και ευχαριστώ από πάνω.
Ε, όχι φίλε μου! Αυτό εγώ δεν το δέχομαι.
Γιατί αυτό δεν είναι airshow. Είναι εορτασμός των Ταξιαρχών με πιο πολύ εφέ.
Και όταν αποδεικνύεις πως μπορείς να διοργανώσεις με τεράστια επιτυχία ένα airshow σε παγκόσμια πρότυπα και με τεράστια απήχηση στην κοινή γνώμη, είναι αδικαιολόγητο να μην το επαναλαμβάνεις. Δείχνεις πως όλους αυτούς που το στήριξαν τους έχεις γραμμένους.
Και αυτοί που το στήριξαν είναι οι λάτρεις της αεροπορίας. Όλοι εμείς.

Είπες πως φίλοι σου ξένοι σε ρώταγαν πότε θα ξαναγίνει. Μπορείς να τους δώσεις απάντηση;
Όχι. Συνέπεια μηδέν.
Όλα αυτά κατακρίνω φίλε EFL03. Όχι την ΠΑ των καθημερινών αερομαχιών, των αεροδιακομηδών και της αεροπυρόσβεσης.
Κάποιοι στα υψηλά κλιμάκια μας δουλεύουν. Και πολλοί από εμάς το δέχονται αδιαμαρτύρητα...


Υ.Γ. Και στον Αρχάγγελο η παρουσίαση των επιχειρησιακών ικανοτήτων ήταν το πιο αδιάφορο κομμάτι της ημέρας (γνώμη μου)!

Υ.Γ.2. Εξακολουθώ να περιμένω λεπτομέρειες για το τι έγινε φέτος που δεν το είδαμε στον Αρχάγγελο.
 
Φίλε μου δεκτά αυτά που λες ;)

Αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει, πού τι βρίσκεις την απάτη;
Δηλαδή εννοώ, ποια ακριβώς στοιχεία καθορίζουν για εσένα ένα airshow;

Ότι π.χ. δε θα είχαμε display-teams ήταν ξεκάθαρο από τη στιγμή που βγήκε το πρόγραμμα. Δεν πιστεύω να περίμενε κανείς τέτοια! Ότι οι "ελιγμοί" όπως τους χαρακτηρίζεις ήταν εντυπωσιακοί, ήταν όντως. Ήταν επιτέλους το κάτι διαφορετικό από αυτά που βλέπει κανείς συνήθως σε ευρωπαϊκά airshows!

Ότι δε θα έπρεπε ίσως να ονομάσουν τη διοργάνωση Αρχάγγελος 2008, εντάξει, αυτό συζητιέται. Αλλά ανάφερέ μου ένα φετινό show στην Ευρώπη που να είχε περισσότερο αεροπορικό θέαμα και εννοώ χωρίς μάλιστα display-teams, επειδή αυτά καταντούν ανιαρά όταν τα βλέπεις για πολλοστή φορά ;)

Φιλικά
 
Top