Απορίες σχετικά με το medical class 1

AlexDiam

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
07/05/2021
Μηνύματα
4
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις καθώς δεν έχω καταφέρει να βρω τις απαντήσεις ακόμα. Σε περίπτωση που ο υποψήφιος έχει παραπάνω από το όριο του αστιγματισμού (περιπου 5 διοπτρες μόνο στο ένα μάτι και κανένα θέμα στο άλλο) υπάρχει η δυνατότητα να αποκτήσει class 1; Αν γνωρίζω καλά είναι στη κρίση του οφθαλμίατρου αν θα κρίνει ικανό τον υποψήφιο;

Επίσης γνωρίζετε τι συμβαίνει με το medical test flight για την απόκτηση του medical (αντίστοιχο soda της faa); Γνωρίζω ότι στην νομοθεσία ισχύει αλλά θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες. Απαιτείται class 2 πρώτα ώστε να γίνει 1 με το test flight ή όχι; Επίσης απαιτείται το ppl για να πραγματοποιηθεί το test flight;

Έχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω με το ΚΑΙ αλλά στον ερώτηση για τον αστιγματισμο δεν μου δώσανε καθαρή απάντηση. Το μόνο που μου απάντησαν ήταν το εξής:

θα πρέπει να σας εξετάσει ο οφθαλμίατρος, κατά την συνολική εξέτασή σας για την απόκτηση του CLASS I MEDICAL CERTIFICATE.

Και όσον αφορά το test flight μου είπαν να επικοινωνήσω με την ΥΠΑ, η οποία ακόμα δεν έχει απαντήσει..

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Καλησπερα! Θα ηθελα μερικες πληροφοριες για την πρωτη εξεταση Medical Class 1, το μονο που γνωριζω ειναι οτι γινεται στο ΚΑΙ, ομως θα ηθελα πληροφοριες για το πως πρεπει να κλεισω ραντεβου, το κοστος και γενικα τι χρειαζεται να ξερω.
 
Γεια χαρά!
Πάρε τηλέφωνο στο 251 και ρώτα ό,τι θες, θα σου απαντήσουν με προθυμία (και πιο έγκυρα από οπουδήποτε αλλού) :)
https://www.haf.gr/structure/gea-2/kai/contact-kai/

Από το site της global είδα ότι το κόστος είναι περίπου 200 ευρώ
 
Κανά εξάμηνο αναμονή για ιδιώτες- μελλοντικούς χειριστές το περίφημο Κ.Α.Ι. ....
 
Ξερουμε τι παιζει με την μυωπια για medical test 1? με 2:75 ?
 
Δεν θα έχεις πρόβλημα αν με διόρθωση (γυαλιά) έχεις καλή όραση
 
Top