ARJ21-700 η αντεπίθεση της Κίνας...

cavo_paradiso

Business-Class-Member
Εγγραφή
25/12/2005
Μηνύματα
398
Likes
0
Περιοχή
Athens
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AUA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGMG
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=252

Medium haul αεροσκάφος περίπου 90 θέσεων με κινητήρες GE είναι λοιπόν είναι απάντηση της κίνας προς της υπόλοιπες κατασκευάστριες εταιρίες αεροσκαφών.Εμενα πάντως μου φαίνεται σαν monkey version του fokker. Τελικά στην κίνα μπορείς να βρείς μαϊμού προϊόντα σχεδόν για τα ΠAΝΤΑ :? ;)
 
Πείτε ότι θέλετε αλλά εγώ δε νομίζω ότι θα ήθελα να πετάξω με κινέζικο αεροπλάνο :oops:
 
Κι όμως, οι κινεζικες εταιρειες αεροναυπηγικης προμηθευουν ορισμενα εξαρτηματα κ τους 2 μεγαλους... οποτε κατα καποιο τροπο ... πετας με ημι-κινεζικο αεροσκαφος ουτως η αλλως...
 
TeaCHeRaKiS":1tujynup said:
Κι όμως, οι κινεζικες εταιρειες αεροναυπηγικης προμηθευουν ορισμενα εξαρτηματα κ τους 2 μεγαλους... οποτε κατα καποιο τροπο ... πετας με ημι-κινεζικο αεροσκαφος ουτως η αλλως...
Αμάν :shock: :D
 
Το οτι ειναι made in china δεν σημαινει οτι ειναι invented in china. Για ονομα δλδ
 
όποια ηλεκτρονική συσκευή και να ανοίξεις, η πλακέτα της θα λέει είτε "made in china" είτε "made in taiwan"...

Επίσης πολλά προϊόντα λένε "assembled in USA" αλλά τα κομμάτια του προϊόντος είναι "made in china" και δεν αναφαίρετε.

Άλλες φορές βλέπεις "συσκευάζετε στην Ολλανδία" αλλά δεν βλέπεις που παρασκευάζεται.

Και για αποσύρσεις που ακούμε κάθε λίγο και λιγάκι, δεν ακούμε ποτέ αν το λάθος ήταν στην σχεδίαση ή στην υλοποίηση και τις περισσότερες φορές το λάθος είναι στη σχεδίαση η οποία γίνεται σε άλλη χώρα.


Εγώ προσωπικά εμπιστεύομαι περισσότερο κάτι το οποίο είναι "made in china" από κάτι το οποίο είναι "made in greece"...
 
cavo_paradiso":3hn9lppf said:
Εμενα πάντως μου φαίνεται σαν monkey version του fokker. Τελικά στην κίνα μπορείς να βρείς μαϊμού προϊόντα σχεδόν για τα ΠAΝΤΑ :? ;)

Πολύ συμφωνώ ! Well, άλλος ένας λόγος να γίνεται χαμός όταν πάει κάποιος στην Κίνα και κάνει planespotting :D Φαντάζομαι ότι το αεροπλάνο θα "προτείνεται" στις κινέζικες εταιρείες από την κυβέρνησή τους και είμαι σίγουρος ότι θα το βρίσκουν φανταστικό σαν ιδέα αυτές... :D

Μετά τον τομέα της ναυτιλίας, όπου οι ασιάτες κατέχουν μακράν τα σκήπτρα από το '70, φαίνεται πως θέλουν να επεκταθούν και στα αεροπλάνα (Mitsubishi RJ, αυτό)...Να δούμε τι θα πετύχουν, είμαι πολύ περίεργος ![/img]
 
vaf":wa7ljkqe said:
Εγώ προσωπικά εμπιστεύομαι περισσότερο κάτι το οποίο είναι "made in china" από κάτι το οποίο είναι "made in greece"...
Άλλο "made in China" και άλλο "made by China".Κυρίως το δεύτερο φοβάμαι :twisted:

Edited: Μην κάνετε quote ολόκληρα posts αλλά μόνο τα σημεία στα οποία απαντάτε!
 
z_pilot":1y80s5iz said:
Άλλο "made in China" και άλλο "made by China".Κυρίως το δεύτερο φοβάμαι :twisted:

Αυτό που φοβάσαι είναι η έλλειψη τεχνογνωσίας και συσσωρευμένης εμπειρίας από τους Κινέζους.

Λογικό ακούγεται.
Υποθέτω ότι στις τάξεις του στελεχιακού τους δυναμικού θα υπάρχουν άνθρωποι που είχαν ανάλογες θέσεις σε άλλες εταιρείες (Αμερικανικές- Ευρωπαϊκές και όχι μόνο...).

Δυστυχώς αυτό μπορεί να φανεί μόνο στην πορεία των ετών. Ελπίζουμε όλοι ότι δεν θα είναι αντίγραφα τύπου LandWind.......
 
Όταν με το καλό περάσει επιτυχώς το CERTIFICATION ξαναμιλάμε.
 
Top