Coronavirus και Aegean - Εξελίξεις και επιπτώσεις

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως δεν έχει επανέλθει το priority boarding για gold και business class επιβάτες, τη στιγμή που στον υπόλοιπο κόσμο (LH group, AF/KLΜ κτλ) ισχύει κανονικά και ακολουθείται κιόλας από το ground staff. Και μην ακούσω τη δικαιολογία περί κορονοϊού γιατί όταν αποβιβαζόμαστε 60-70 άτομα στο ίδιο λεωφορείο, ε, δε θα τους πειράξει το priority boarding.
 
Εγώ σε όσες πτήσεις έχω μπει μέσα στο 2021, συμπεριλαμβανομένης και της Α3, η ανακοίνωση για να μπουν πρώτοι οι gold και business (μαζί με οικογένειες με μικρά παιδιά) υφίσταται κανονικά και τηρείται.
 
Η εμπειρία μου είναι διαφορετική. Ακόμα και στο boarding pass το group πάει με βάση τον αριθμό θέσης. 1=οικογένειες κτλ, 2= επιβάτες με παράθυρο και συνοδοί Λ, 3=λοιποί, 4=μπιζνες. Και μάλιστα γίνεται και σχετική ανακοίνωση. Δεν ειμαι σίγουρος αν έχει να κάνει με το σταθμό.
 
Η δική μου εμπειρία: Μόνο μια φορά φέτος, στην Κατάνια, επιβιβάστηκαν πρώτα Business & Gold. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Λάρνακα η επιβίβαση έγινε με βάση τα group.
 
Μια εμπειρία είχα φέτος από Θεσσαλονίκη προς Βερολίνο κ επιστροφή business, στην Θεσσαλονίκη αν κ με λεωφορείο φώναζαν γκρουπ, και business μπήκε τελευταία.
Στο Βερολίνο φώναξαν πρώτα business κ gold, κ μετά άρχισαν να γεμίζουν από πίσω προς μπροστά.
 
Top